Propozycje zabezpieczeń w zależności od poziomu zagrożenia

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Propozycje zabezpieczeń w zależności od poziomu zagrożenia
Aby ocenić, czy dom ma właściwe zabezpieczenia przed włamaniem, należy w tabeli wybrać te pozycje, które najbardziej odpowiadają sytuacji ocenianego obiektu.

Następnie należy zsumować punkty ujemne (zobacz artykuł: Oceń czy Twój dom jest zagrożony włamaniem) i po określeniu wg tabel punktów dodatnich przypisanych istniejącym już zabezpieczeniom, ocenić czy zainstalowane zabezpieczenia są wystarczające.

Ocena istniejących zabezpieczeń – punkty dodatnie. Miejsca stosowania zabezpieczeń i ich rodzaje w zależności od zagrożenia

 Ocena istniejących zabezpieczeń – punkty dodatnie. Miejsca stosowania zabezpieczeń i ich rodzaje w zależności od zagrożenia (PDF)

Ułatwieniem w wyborze koncepcji ochrony będzie zapoznanie się z danymi zawartymi w tabeli. Poszczególnym poziomom zagrożenia zostały przyporządkowane propozycje zabezpieczeń.

Z tabeli tej można korzystać na dwa sposoby: wybierając zabezpieczenia wg kolumny odpowiadającej zagrożeniu lub dobierając zabezpieczenia z różnych kolumn, w taki sposób, aby suma punktów dodatnich przewyższyła sumę punktów ujemnych z tabeli zagrożeń.

Uwaga! Nie wszystkie komórki w tabeli mają przyporządkowane punkty – ma to miejsce w tych kolumnach, w których te zabezpieczenia nie są polecane np. ze względu na koszty niewspółmierne do wartości chronionej i zagrożenia.

Ponieważ przyjęty w tabeli podział ze względu na poziom zagrożenia nie może być traktowany jako sztywny, może się okazać, że w ostatecznej koncepcji ochrony pewne elementy ochrony będą wybrane z kolumny odpowiadającej mniejszemu lub większemu zagrożeniu, niż proponowane jest to dla obiektu. Może to wynikać np. z tego, że pewne miejsca w obiekcie będą mniej lub bardziej zagrożone niż jego pozostała część (np. miejsca niewidoczne).

Istnieje też pewna wymienność elementów ochrony – jeśli zdecydujemy się w obiekcie o średnim zagrożeniu np. na wysoki płot, który będzie spełniał wymagania dla bardzo dużego zagrożenia a wjazd i furtka będą równie solidne, to można przecież w większości przypadków zrezygnować z dodatkowych mechanicznych zabezpieczeń drzwi i okien.

Interwencja, sposób sygnalizacji

{file 5768}

Wyjaśnienia do pozycji w tabelach – dla wnikliwych analityków

Jeśli zdecydujemy się na wybór któregoś z elementów ochrony z pozycji odpowiadającej wyższemu zagrożeniu to należy rozpatrzyć, czy nie jest wtedy możliwe zmniejszenie wymagań dla innych zabezpieczeń podanych w tabeli, zwłaszcza jeśli te elementy chronią te same miejsca lub przed takim samym rodzajem agresji - podobnie należy traktować także inne pozycje w tabeli.

 • Wysokość ogrodzenia trzeba mierzyć nie od ziemi a od ostatniego, licząc od szczytu, miejsca gdzie można swobodnie postawić nogę
  (fot. Joniec)
  Prosta na pozór pozycja z tabeli taka jak wysokość płotu może budzić wątpliwości, ponieważ wysokość trzeba mierzyć nie od ziemi a od ostatniego, licząc od szczytu, miejsca gdzie można swobodnie postawić nogę. Przy takim liczeniu wysokości płot mający ok. 200 cm może zmaleć do 80 cm.
 • Jeśli zdecydujemy się na biegającego luzem, agresywnego psa, musimy brać pod uwagę tak wysokie i tak zbudowane ogrodzenie, aby pies nie był w stanie go ani przeskoczyć, ani podkopać.
 • Warto zapamiętać, że niektóre systemy ochrony, stosowane między płotem a domem (a jest ich naprawdę wiele), mogą być używane jednocześnie z biegającym psem i nie będzie to powodem fałszywych alarmów, gdy inne systemy wykluczają taką możliwość.

   

 • W wierszu sygnalizacja elektroniczna hasło włączanie oświetlenia oznacza zastosowanie tzw. pasywnych czujników wykonawczych, czyli automatyczne włączanie oświetlenia w momencie pojawienia się intruza na terenie chronionym. Ten rodzaj ochrony można przesunąć w punktacji o jedną, a nawet dwie pozycje w prawo jeśli wraz z włączeniem oświetlenia nastąpi interwencja (sąsiedzi, stróż, rozbudzenie psa itp.).
 • Sygnalizacja odstraszająca akustyczna, dlatego jest niżej oceniona w tabeli niż odstraszająca akustycznooptyczna, ponieważ w większości przypadków trudno bez sygnalizacji optycznej ustalić miejsce skąd pochodzi alarm. Tylko w nielicznych przypadkach ten rodzaj sygnalizacji można polecać.
 • Ponieważ sygnalizacja odstraszająca w samym jej założeniu zakłada przypadkowość interwencji, jeśli tylko jest to możliwe, lepiej jest stosować dyskretny system powiadamiania, łączący np. kilka sąsiednich obiektów z powiadamianiem w każdym z nich, w którym obiekcie nastąpiło naruszenie strefy chronionej. System ten można stosować zarówno w ochronie lokali w blokach, jak i domach jednorodzinnych. Są oferowane systemy, które umożliwiają łączenie w taką ochronę obiektów odległych nawet o kilka lub kilkanaście kilometrów.

   

 • Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie systemu alarmowego do monitoringu, czyli do całodobowego stanowiska kierowania interwencjami, które powszechnie oferują agencje ochrony.
 • Organizacja ochrony elektronicznej jest niczym innym jak sposobem rozmieszczenia na terenie chronionym czujników.
 • Im skuteczniejsza ochrona i wcześniejsza faza wykrycia przestępstwa, tym oczywiście wyższe bezpieczeństwo obiektu, a więc i wyższa punktacja takiej ochrony.

   

  Uwaga! Dwa takie same systemy organizacji ochrony, lecz wykonane na bazie różnych elementów, mogą dość drastycznie różnić się skutecznością ochrony.
 • Na skuteczność ochrony ma także ogromny wpływ wiedza projektanta systemu i samego instalatora, a tego już nie da się ująć w tabeli. Istnieją systemy ochrony kosztujące kilkanaście tysięcy złotych, które pomimo użytych najlepszych z dostępnych elementów, na skutek błędnego założenia samej koncepcji ochrony, chroniły gorzej niż system za kilka tysięcy.
 • Ponieważ w ochronie domów nie można, tak jak się to robi w przypadku mieszkań w blokach, zakładać, że wytrzymałość ścian i stropów jest dostatecznie duża, aby nie było potrzeby brania pod uwagę włamania tą drogą, w tych wszystkich przypadkach, gdzie mamy do czynienia z mniej wytrzymałymi materiałami budowlanymi, należy nawet ściany i dach traktować jako możliwą drogę agresji. Przy stosowaniu mniej odpornych materiałów budowlanych dobrze jest planować od razu całe zespoły domków ze wspólnym ogrodzeniem i kontrolowanym wjazdem.
 • Suma punktów ujemnych i dodatnich powinna być dodatnia i najlepiej jeśli mieści się w przedziale +10–30 pkt. Oznacza to niewielkie zagrożenie posesji na włamanie. Wartość mniejsza od 10 występuje przy bardzo małych zagrożeniach – większa od 30 w wypadku zagrożeń dużych.

Przeczytaj także: Oceń czy Twój dom jest prawidłowo chroniony (wykaz punktów ujemnych)

Autor opracowania: Stefan Jerzy Siudalskibiegły sądowy w dziedzinie „ochrona mienia”, autor: ponad 300 publikacji związanych z ochroną, były redaktor naczelny pisma "Ochrona mienia", od kilkunastu lat wykładowca szkolący agentów ochrony, instalatorów i projektantów systemów alarmowych oraz inwestorów. Autor metody określania zagrożeń i doboru środków ochrony oraz metody profilowania przestępcy po zasobie wiedzy, jaką on miał o miejscu gdzie przełamano system ochrony, autor kilkuset ekspertyz dotyczących systemów alarmowych i telewizji przemysłowej.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny