Samodzielny montaż centralnego odkurzania w domu o powierzchni 419 m2

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Samodzielny montaż centralnego odkurzania w domu o powierzchni 419 m2

Kiedy z mężem zaczęliśmy projektować dom pod miastem, od razu pomyśleliśmy o wyposażeniu go w instalację centralnego odkurzania. Samodzielnie wytyczyliśmy przebieg rur. Dom jest rozległy, ma dwie kondygnacje - mówi Marta, Czytelniczka Budujemy Dom, która odkurzacz centralny użytkuje od 2007 r.

Dom: dwie kondygnacje, powierzchnia 419 m2.

Instalacja:

  • Założona podczas budowy domu; na parterze o długości 27 m, na poddaszu 12 m; 5 gniazd - 3 na parterze oraz 2 na poddaszu.
  • Akcesoria - wąż ssący 9 m, rura teleskopowa z włącznikiem w rączce i regulacją siły ciągu, standardowy pakiet.

Jednostka centralna:

  • Kompaktowa, z systemem podwójnej filtracji (z cyklonem i z samoczyszczącym się workiem odwróconym GORE-TEX), z gniazdem w obudowie; moc 1950 W, siła ssania 620 air W, 76 dB; gwarancja 60 miesięcy.
  • Lokalizacja - w pomieszczeniu technicznym.

Decyzja: Kiedy z mężem zaczęliśmy projektować dom pod miastem, od razu pomyśleliśmy o wyposażeniu go w instalację centralnego odkurzania. Z tym że wykosztowaliśmy się na gruntową pompę ciepła oraz wentylację mechaniczną z rekuperatorem i GWC, więc przed wykonaniem wylewek w obrębie posadzek i tynków na ścianach, sami (mąż skończył studia elektryczne) rozprowadziliśmy rurociąg i niskonapięciowe przewody elektryczne.

Samodzielnie wytyczyliśmy przebieg rur. Dom jest rozległy, ma dwie kondygnacje, dlatego skupiliśmy się na dotarciu do każdego miejsca wężem o typowej długości 9 m (taki jest najporęczniejszy), przy najmniejszej możliwej liczbie gniazd i jednostce usytuowanej w pomieszczeniu technicznym. Wszystko dokładnie zmierzyliśmy i sprawdziliśmy dwa razy. Wyszedł rurociąg o długości około 40 m, więc musieliśmy kupić model jednostki centralnej o dużej mocy. Wybraliśmy markowe urządzenie i osprzęt od wiodącego producenta.

Gotowy do sprzątania wąż o długości 9 m z teleskopową rękojeścią z przełącznikiem
Gotowy do sprzątania wąż o długości 9 m z teleskopową rękojeścią z przełącznikiem.

Instalacja centralnego odkurzania - rady i przestrogi:

  • Wszystkie potrzebne materiały i osprzęt kupiliśmy w stacjonarnym firmowym sklepie. Zastosowaliśmy białe rury o średnicy 50 mm z wewnętrzną powłoką antystatyczną, specjalny klej, kolanka z łagodnymi łukami, przewód elektryczny 24 V itp. Rurę z tłumikiem, zakończoną wyrzutnią powietrza, wyprowadziliśmy przez zewnętrzną ścianę. Samodzielnie zamontowaliśmy również panele gniazd i jednostkę centralną.
  • Przydałby się drugi wąż i komplet szczotek na poddaszu. Ponadto automatyczne szufelki w kuchni i wiatrołapie, choć jeszcze lepiej sprawdziłyby się tam kasety z rozciąganymi wężami. Kiedy obecny wąż się zepsuje, kupimy dłuższy (12 m), bo takim łatwiej dotrzemy do zakamarków. Ogólna rada - w kuchni i przy wejściach elementy centralnego odkurzania są najbardziej potrzebne. Najczęściej używamy uniwersalnej szczotki do podłóg twardych (również do sprzątania tarasu) oraz szczelinowej i okrągłej. Kiedy mieliśmy owczarka, zbiornik na śmieci zapełniał się co kwartał, obecnie co 5 miesięcy. Filtra nie wymienialiśmy, serwis nie był potrzebny.

Koszty instalacji centralnego odkurzania:

  • Montaż samodzielny.
  • I etap 2100 zł,
  • II etap - jednostka centralna i osprzęt 4000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Jednostka centralna z rurociągiem skierowanym na parter i poddasze oraz wyrzutnią powietrza.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje