Samodzielny montaż centralnego odkurzania w domu o powierzchni 419 m2

Samodzielny montaż centralnego odkurzania w domu o powierzchni 419 m2

Kiedy z mężem zaczęliśmy projektować dom pod miastem, od razu pomyśleliśmy o wyposażeniu go w instalację centralnego odkurzania. Samodzielnie wytyczyliśmy przebieg rur. Dom jest rozległy, ma dwie kondygnacje - mówi Marta, Czytelniczka Budujemy Dom, która odkurzacz centralny użytkuje od 2007 r.

Dom: dwie kondygnacje, powierzchnia 419 m2.

Instalacja:

  • Założona podczas budowy domu; na parterze o długości 27 m, na poddaszu 12 m; 5 gniazd - 3 na parterze oraz 2 na poddaszu.
  • Akcesoria - wąż ssący 9 m, rura teleskopowa z włącznikiem w rączce i regulacją siły ciągu, standardowy pakiet.

Jednostka centralna:

  • Kompaktowa, z systemem podwójnej filtracji (z cyklonem i z samoczyszczącym się workiem odwróconym GORE-TEX), z gniazdem w obudowie; moc 1950 W, siła ssania 620 air W, 76 dB; gwarancja 60 miesięcy.
  • Lokalizacja - w pomieszczeniu technicznym.

Decyzja: Kiedy z mężem zaczęliśmy projektować dom pod miastem, od razu pomyśleliśmy o wyposażeniu go w instalację centralnego odkurzania. Z tym że wykosztowaliśmy się na gruntową pompę ciepła oraz wentylację mechaniczną z rekuperatorem i GWC, więc przed wykonaniem wylewek w obrębie posadzek i tynków na ścianach, sami (mąż skończył studia elektryczne) rozprowadziliśmy rurociąg i niskonapięciowe przewody elektryczne.

Samodzielnie wytyczyliśmy przebieg rur. Dom jest rozległy, ma dwie kondygnacje, dlatego skupiliśmy się na dotarciu do każdego miejsca wężem o typowej długości 9 m (taki jest najporęczniejszy), przy najmniejszej możliwej liczbie gniazd i jednostce usytuowanej w pomieszczeniu technicznym. Wszystko dokładnie zmierzyliśmy i sprawdziliśmy dwa razy. Wyszedł rurociąg o długości około 40 m, więc musieliśmy kupić model jednostki centralnej o dużej mocy. Wybraliśmy markowe urządzenie i osprzęt od wiodącego producenta.

Gotowy do sprzątania wąż o długości 9 m z teleskopową rękojeścią z przełącznikiem
Gotowy do sprzątania wąż o długości 9 m z teleskopową rękojeścią z przełącznikiem.

Instalacja centralnego odkurzania - rady i przestrogi:

  • Wszystkie potrzebne materiały i osprzęt kupiliśmy w stacjonarnym firmowym sklepie. Zastosowaliśmy białe rury o średnicy 50 mm z wewnętrzną powłoką antystatyczną, specjalny klej, kolanka z łagodnymi łukami, przewód elektryczny 24 V itp. Rurę z tłumikiem, zakończoną wyrzutnią powietrza, wyprowadziliśmy przez zewnętrzną ścianę. Samodzielnie zamontowaliśmy również panele gniazd i jednostkę centralną.
  • Przydałby się drugi wąż i komplet szczotek na poddaszu. Ponadto automatyczne szufelki w kuchni i wiatrołapie, choć jeszcze lepiej sprawdziłyby się tam kasety z rozciąganymi wężami. Kiedy obecny wąż się zepsuje, kupimy dłuższy (12 m), bo takim łatwiej dotrzemy do zakamarków. Ogólna rada - w kuchni i przy wejściach elementy centralnego odkurzania są najbardziej potrzebne. Najczęściej używamy uniwersalnej szczotki do podłóg twardych (również do sprzątania tarasu) oraz szczelinowej i okrągłej. Kiedy mieliśmy owczarka, zbiornik na śmieci zapełniał się co kwartał, obecnie co 5 miesięcy. Filtra nie wymienialiśmy, serwis nie był potrzebny.

Koszty instalacji centralnego odkurzania:

  • Montaż samodzielny.
  • I etap 2100 zł,
  • II etap - jednostka centralna i osprzęt 4000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Jednostka centralna z rurociągiem skierowanym na parter i poddasze oraz wyrzutnią powietrza.

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz