Odkurzacz centralny - zbędna automatyczna szufelka

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Odkurzacz centralny - zbędna automatyczna szufelka

Liczbę gniazd dobrano prawidłowo, ale zupełnie nie korzystamy z automatycznej szufelki. Szufelka nie jest dla nas wygodna, ponieważ i tak wymaga sięgnięcia po szczotkę i zamiecenia całej kuchni. Łatwiej nam się pracuje z ręczną szufelką - mówi Ewa, Członkini Klubu Budujących Dom, która użytkuje odkurzacz od 2007 r.

Charakterystyka domu: parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia z garażem 193 m2.

Instalacja: 4 gniazda (2 na parterze - w salonie i holu, 2 na poddaszu - w holu i sypialni), gniazdo w jednostce centralnej w garażu; szufelka automatyczna w kuchni.

Akcesoria: wąż ssący o dł. 9 m i zestaw z wężem 5 m do sprzątania garażu; rura teleskopowa z włącznikiem i regulacją siły ssania w rączce; szczotki - najpierw zestaw podstawowy, po roku dokupiony separator popiołu, a po 4 latach - szczotka do podłóg twardych.

Jednostka centralna: kompaktowa, z cyklonem i z samoczyszczącym się workiem odwróconym z GORE-TEX; gwarancja 5 lat.

Jednostka centralna znajduje się w garażu, nad blatem (klamra zbiornika na wys. 140 cm, co nie jest wygodne)
Jednostka centralna znajduje się w garażu, nad blatem (klamra zbiornika na wys. 140 cm, co nie jest wygodne)
Właściciele używają węża o dł. 9 m i głównie szczotki do podłóg twardych
Właściciele używają węża o dł. 9 m i głównie szczotki do podłóg twardych

Decyzja: mąż jest alergikiem, ale to nie był jedyny powód zamontowania centralnego odkurzacza. Zależało nam na cichym i poręcznym sprzątaniu domu, bez ciągnięcia i przenoszenia całego urządzenia z akcesoriami między kondygnacjami. Podczas budowy, w 2006 r., zleciłam autoryzowanemu dystrybutorowi systemów odkurzania ułożenie rurociągu, a po roku od przeprowadzki dokupiłam u niego jednostkę centralną i osprzęt.

Wybierając wykonawcę i producenta, kierowaliśmy się z mężem marką, długim doświadczeniem wytwórcy, fachowym doradztwem, dostępnością do serwisu, długością gwarancji. Na przykład potrzebowaliśmy pomocy w prawidłowym zaprojektowaniu instalacji, a potem w dobraniu dla niej jednostki centralnej.

Gniazdo w salonie i wąż ssący
Gniazdo w salonie i wąż ssący
Gniazda umieszczono 25 cm nad podłogą
Gniazda umieszczono 25 cm nad podłogą
Do sprzątania kominka i wyczystki komina niezbędny jest separator popiołu
Do sprzątania kominka i wyczystki komina niezbędny jest separator popiołu
Wąż (9 m) z akcesoriami przechowuje się na wieszakach i w koszyczkach, w kotłowni
Wąż (9 m) z akcesoriami przechowuje się na wieszakach i w koszyczkach, w kotłowni

Odkurzacz centralny - porady i przestrogi:

  • Jesteśmy zadowoleni z systemu odkurzania centralnego. W części mieszkalnej posługujemy się tylko jednym wężem i kompletem szczotek, w garażu osobnym zestawem. Rura o dł. 9 m jest lekka, ale ociera narożniki i plącze się. Spowodowała zbicie wazonu, stojącego na posadzce. Oboje korzystamy z regulacji siły ssania w rączce, np. przy odpylaniu firan i zwiewnych serwet, jednak nie jesteśmy pewni, czy tej funkcji używa również pani sprzątająca. Kiedy po 4 latach zużyły się rolki w uniwersalnej szczotce i szorowała po podłodze, dokupiłam ją u dystrybutora i przeznaczyłam tylko do sprzątania dywanów. Jednocześnie nabyłam specjalną szczotkę do podłóg twardych, bo mamy posadzki z gresu i drewniany parkiet. Lepiej się nią sprząta! Warto mieć różnorodne szczotki (kosztują grosze), separator popiołu, oddzielny wąż do garażu. Nie inwestowałam natomiast w gadżety typu: obrotowa miotełka do kurzu, pilot. Mamy kominek z płaszczem wodnym i po pierwszym czyszczeniu komina, mąż kupił separator popiołu. Regularnie używa go do sprzątania kominka i wyczystki komina. Liczbę gniazd dobrano prawidłowo, ale zupełnie nie korzystamy z automatycznej szufelki, więc dobrze się stało, że - chcąc oszczędzić na kosztach instalacji - nie zamontowaliśmy drugiej, np. w wiatrołapie. Szufelka nie jest dla nas wygodna, ponieważ i tak wymaga sięgnięcia po szczotkę i zamiecenia całej kuchni. Łatwiej nam się pracuje z ręczną szufelką.
  • Jednostka centralna działa bezawaryjnie. Mąż jest zadowolony z samoczyszczącego worka odwróconego. Monter zalecił jego wymianę dopiero, kiedy złuszczy się fabryczny napis na jego powłoce. Do tej pory nie wymagał wymiany. Zbiornik jest duży i śmieci wyrzucamy raz na kwartał. Wyrzutnia powietrza znajduje się w przyściennej drewutni. Zostawiliśmy przestrzeń dla wylatującego ciepłego powietrza. Cieszymy się, że przy okazji suszy drewno.

Odkurzacz centralny - koszty I etapu:

  • 1300 zł. 

Odkurzacz centralny - koszty II etapu:

  • jednostka centralna 3600 zł, 
  • akcesoria 600 zł,
  • zestaw garażowy 400 zł, 
  • dokupiona szczotka do podłóg twardych 80 zł, 
  • wymiana zużytej szczotki uniwersalnej 120 zł, 
  • separator popiołu 240 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Szufelka automatyczna w kuchni używana jest sporadycznie

Zdaniem naszych Czytelników

time image

25 Wrz 2018, 12:13

Potwierdzamy, automatyczna szufelka to bardzo funkcjonalne akcesorium, często jest powodem, dla którego osoby niezdecydowane przekonują się do odkurzacza centralnego. Ponadto, koszt jej wykonania jest tak znikomy, że po prostu szkoda jej nie zainstalować. Ważne, aby było zamontowana ...

Oczywiście, że trzeba korzystać z udogodnień, które oferują nam Producenci a wszelkie tego rodzaju komentarze traktować jako wskazówki. Wybór zawsze należy do inwestora.

time image

Gość Niedowiarek

25 Wrz 2018, 08:59

Nie do końca jestem przekonany, że automatyczna szufelka to zbędny luksus. To, że domownicy nie używają tego dodatku, nie znaczy, że ktoś inny nie uzna automatycznej szufelki za konieczność. Ktoś w komentarzu dopisał, ze separator popiołu to lepszy wybór. Nie zakładajmy, że ...

time image

Gość Arek

26 Paź 2017, 15:37

Separator popiołu lepiej kupić przed pierwszym odkurzeniem kominka i komina

time image

Gość Kris

22 Sie 2014, 12:08

Mam zainstalowaną auto-szufelkę w kuchni i wiatrołapie i uważam że się bardzo przydają zwłaszcza w wiatrołapie , mieszkamy przy drodze gruntowej i w sezonie jesień -wiosna wnosi się bardzo dużo piachu , który przez szufelkę bardzo łatwo usuwamy.W kuchni szufelka faktycznie rzadziej ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!