Mój odkurzacz centralny ma 14 lat - zauważam wady

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Mój odkurzacz centralny ma 14 lat - zauważam wady

Mając 14 lat doświadczenia z eksploatacji takiego układu, już wiemy, że zamiast automatycznych szufelek lepiej sprawdziłyby się kasety podszafkowe z wężami - mówią Kasia i Kuba, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy odkurzacz centralny użytkują od 2006 r.

Dom: 3 kondygnacje, powierzchnia z garażem 266 m2.

Instalacja:

 • Ułożona podczas budowy domu.
 • Gniazda - 3 (w centrum parteru, piętra i poddasza) i czwarta w jednostce centralnej; dwie automatyczne szufelki (w kuchni i wiatrołapie).
 • Akcesoria - 2 węże ssące o długości 12 m z rurą teleskopową i włącznikiem w rączce, średni pakiet akcesoriów, separator popiołu. Dokupiono pokrowiec na wąż.

Jednostka centralna:

 • Kompaktowa, model z cykloniczną separacją zanieczyszczeń, moc 1850 W, 66 dB.
 • Gwarancja - 5 lat.
 • Lokalizacja - w garażu.

Decyzja: Kasia - Centralny odkurzacz założyliśmy dla wygody i ułatwienia sobie sprzątania dużego domu z trzema kondygnacjami. Podczas budowy hydraulik zaplanował i położył prosty rurociąg.

Tuż przed przeprowadzką pojechaliśmy do sklepu z odkurzaczami i tam sprzedawca doradził nam model od kanadyjskiego producenta. Dopasował jego parametry techniczne do parametrów przygotowanego rurociągu i całego domu - urządzenie ma sporą moc 1850 W i cykloniczny system separacji śmieci. Wybraliśmy tam również zestaw akcesoriów do sprzątania.

Po dziesięciu latach, kiedy zniszczył się wąż i niektóre szczotki, w tym samym miejscu kupiliśmy nowy komplet, a stary używamy tylko w garażu.

Jednostka centralnego odkurzacza i akcesoria
Jednostka centralna z cyklonem wisi na wysokości 1,5 m. Przy urządzeniu znajduje się tłumik i wyrzutnia powietrza. Poprzednie akcesoria i stary wąż używa się do sprzątania samochodów i garażu.

Centralny odkurzacz - rady i przestrogi:

 • Kuba: W pierwszym etapie hydraulik postarał się, żeby rury nie miały ostrych zakrętów, w których mogą utknąć śmieci. Ograniczał ilość połączeń i kolan oraz gniazd. Te ostatnie doskonale usytuował. Na parterze rury biegną z garażu, w którym wisi jednostka centralna, do kuchni i wiatrołapu, gdzie mamy automatyczne szufelki, a także do centralnej ściany przy kominku, na której znajduje się gniazdo. Stamtąd rura wznosi się pionowo w przewodzie wentylacyjnym na dwie wyższe kondygnacje, do dwóch kolejnych gniazd.

  Mając 14 lat doświadczenia z eksploatacji takiego układu, już wiem, że zamiast automatycznych szufelek lepiej sprawdziłyby się kasety podszafkowe z wężami. Przy użyciu odpowiedniego osprzętu w kuchni umożliwiłyby zbieranie okruchów z blatu i podłogi, a w wiatrołapie - z ubrań i posadzki. Obecnie do doraźnego sprzątania uruchamiamy i-robot - jest to potrzebne ze względu na dwa psy, które rozrzucają karmę - lecz nadal, przynajmniej raz w tygodniu, uruchamiamy system centralny, bo odkurza lepiej.

  Ani razu nie mieliśmy odruchu dokupienia kolejnego zestawu akcesoriów na wyższe piętra. Wąż jest lekki i elastyczny, łatwo się go przenosi nawet po krętej klatce schodowej. Nowy wąż chronimy jednak pokrowcem, ponieważ dawny z roku na rok stawał się coraz bardziej szorstki i drapał podłogę, schody, ściany. Wystarczył jedynie na 10 lat. Pokrowiec przedłuży żywotność węża i wystroju!

  Budując następny dom, rozważyłbym wykorzystanie systemu węży chowanych w ścianie - warto zapłacić za większą wygodę. Najszybciej zużyła się u nas szczotka z długim włosiem do podłóg twardych - odkurza świetnie, bo jest duża - oraz okrągła, z której korzystamy na wysokiej klatce schodowej.
Gniazdo ssące w korytarzu
Parter - gniazdo umieszczono w centralnej ścianie przy kominku.
Automatyczna szufelka w kuchni
Czerwony kolor automatycznej szufelki dopasowano do zabudowy w kuchni.
 • Od 14 lat urządzenie działa bez awarii i wymiany jakichkolwiek podzespołów. Z takiego sposobu odkurzania jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ sprząta się łatwo, szybko i cicho. Tylko w garażu i na zewnątrz przy wyrzutni powietrza słychać dźwięk pracującego silnika.

  Bezworkowy model i cykloniczny wariant filtrowania okazuje się wygodny do obsługiwania, bo wszystkie śmieci lądują w plastikowym pojemniku, który opróżniam raz na pół roku. Miałbym więcej zachodu z obsługą jednostki centralnej, gdybyśmy wybrali tańszą, z wymiennymi workami. Pojemnik na śmieci wisi na wysokości 1,50 m, więc gdy jest pełny, muszę uważnie go odpinać. Inaczej trochę pyłu brudzi mi ubranie i posadzkę.

  Dużą zaletą cyklonicznego modelu jest to, że siła ssania nie zmniejsza się wraz z zapełnianiem zbiornika. Wadą - część drobinek kurzu wydostaje się na zewnątrz przez wyrzutnię powietrza, wokół której na elewacji pojawiły się smugi brudu. Zlikwidowałem smugi i wymieniłem klapkę na wyrzutni podczas remontu fasady.

 • Zaraz po przeprowadzce kupiłem w hipermarkecie budowlanym separator popiołu i podpinam go do instalacji centralnego odkurzania. Następnym razem wybiorę jednak typowy separator z przewodem zasilającym, bo podłączenie do kontaktu jest jeszcze łatwiejsze od rozciągania długiego węża ssącego.

Centralny odkurzacz - koszty:

 • ułożenie rurociągu (materiały i robocizna) 2000 zł;
 • jednostka centralna, zestaw akcesoriów, separator popiołu 4800 zł;
 • nowy zestaw akcesoriów z pokrowcem 700 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA