Odkurzacz centralny idealnym rozwiązaniem dla osoby starszej

Odkurzacz centralny idealnym rozwiązaniem dla osoby starszej

Od dawna chciałam mieć odkurzacz centralny, więc kiedy rozpoczęłam remont domu z czterema kondygnacjami, od razu poprosiłam autoryzowanego montera o zaprojektowanie i wykonanie instalacji oraz dopasowanie dobrej jednostki centralnej. Uznałam, że noszenie zwykłego odkurzacza po tak wielu piętrach i schodach w moim wieku będzie zbyt uciążliwe - mówi Ela, Czytelniczka Budujemy Dom, która odkurzacz centralny użytkuje od czerwca 2015 r.

Dom: murowany, czterokondygnacyjny, powierzchnia z garażem 300 m2.

Modułowa jednostka centralna typu split, z silnikiem w osobnej obudowie, wisi w piwnicy
Modułowa jednostka centralna typu split, z silnikiem w osobnej obudowie, wisi w piwnicy

Instalacja:

  • Ułożona podczas remontu domu. 
  • Gniazda – 5 szt. (po jednym na każdej kondygnacji) oraz szufelka automatyczna. 
  • Akcesoria – wąż ssący o dł. 9 m; rura teleskopowa z włącznikiem w rączce; podstawowy pakiet akcesoriów.

Jednostka centralna: modułowa typu split, moc 1780 W, 66 dB. Model z cyklonicznym separatorem zanieczyszczeń, wyposażony w filtr włosów i filtr elektrostatyczny. Gwarancja 5 lat.

Decyzja: od dawna chciałam mieć odkurzacz centralny, więc kiedy rozpoczęłam remont domu z czterema kondygnacjami, od razu poprosiłam autoryzowanego montera o zaprojektowanie i wykonanie instalacji oraz dopasowanie dobrej jednostki centralnej. Uznałam, że noszenie zwykłego odkurzacza po tak wielu piętrach i schodach w moim wieku będzie zbyt uciążliwe.

Instalacja jest dość długa, bo na każdym poziomie ma po jednym gnieździe, ulokowanym w centralnym miejscu. Dodatkowe gniazdo znajduje się na piętrze przy sypialni, a w kuchni – szufelka przypodłogowa. Monter ulokował gniazda w takich miejscach, żeby do każdego zakamarka domu sięgnął wąż o dł. 9 m. Zaproponował mi dwie markowe jednostki centralne, a ja zdecydowałam się na nowocześniejszą typu split.

Wyznaję zasadę, że warto inwestować w sprzęt lepszy i trwalszy, nawet jeśli kosztuje trochę więcej. Nie mam wykładzin i dywanów, ani kominka, dlatego wybrałam uniwersalny pakiet akcesoriów, bez turboszczotki i separatora popiołu. Na razie używam jednego zestawu, a czas pokaże, czy dla wygody nie będzie potrzebny kolejny.

Odkurzacz centralny w czterokondygnacyjnym domu - porady i przestrogi:

Ułożenie instalacji odkurzania centralnego w przypadku mojego domu nie było trudne. Monter umieścił jednostkę centralną w piwnicy, a rurociąg poprowadził, przekuwając się przez stropy i ściany. Zajęło mu to kilka dni. Widząc trwający nadal szeroko zakrojony remont budynku, zakazał mi sprzątania nowo założonym odkurzaczem gruzu i innych poremontowych śmieci.

Stosuję się do jego poleceń i odkurzam na razie tylko miejsca oddane do użytku. Stąd już wiem, że odkurzacz zasysa śmieci z dużą mocą, i zupełnie go nie słychać na piętrach. Wykorzystuję rozmaite szczotki z pakietu akcesoriów, wydaje mi się, że nie potrzebuję dodatkowych.

Do tej pory nie opróżniałam zbiornika na śmieci, ale nie będzie to trudne, bo wisi na wygodnej wysokości i w jego dużym wnętrzu znajduje się plastikowy worek, który wystarczy wyjąć i wyrzucić. Kilka zapasowych worków zostawił mi monter i serwisant w jednej osobie, zapewniając, że w zasadzie tego typu odkurzacze nie wymagają serwisowania, chociaż na wszelki wypadek raz w roku wpadnie na przegląd urządzenia. Siedziba jego firmy znajduje się bowiem po sąsiedzku.

Poinstruował mnie, żebym raz na 2 tygodnie trzepała filtr włosów, na którym zatrzymują się też większe śmieci, tj. kawałki folii i papieru. Podpowiedział, że przy moim typie urządzenia, śmieci ze zbiornika prawdopodobnie będę musiała wyrzucać co pół roku.

Zestaw szczotek wisi na teleskopowej rurze, więc łatwo je zamienić podczas sprzątania
Zestaw szczotek wisi na teleskopowej rurze, więc łatwo je zamienić podczas sprzątania
Automatyczna szufelka przypodłogowa w kuchni
Automatyczna szufelka przypodłogowa w kuchni

Odkurzacz centralny w czterokondygnacyjnym domu - koszty:

  • ułożenie rurociągu (materiały i robocizna) 2000 zł, 
  • reszta instalacji 6000 zł.

Lilianna Jampolska, Mateusz Jagodziński
Na zdjęciu otwierające: Na filtrze włosów zbierają się też duże śmieci, tj. kawałki folii lub papieru

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Cytat Rury 50 szare + gniazda(4szt) - Grosze.W piwnicy stary odkurzacz zwykły bez filtrów.Rura 9m,Całość 800zł....Ciągnie aż za mocno! Jaką moc ma ten odkurzacz?
Qubacen
10-08-2016 11:16
Cytat Rury 50 szare + gniazda(4szt) - Grosze.W piwnicy stary odkurzacz zwykły bez filtrów.Rura 9m,Całość 800zł....Ciągnie aż za mocno! Jakieś foty/filmik z dzieła.
Gość SamZrobiłem_za_grosze
10-08-2016 09:41
Rury 50 szare + gniazda(4szt) - Grosze.W piwnicy stary odkurzacz zwykły bez filtrów.Rura 9m,Całość 800zł....Ciągnie aż za mocno!
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz