Jak wybierać odkurzacz centralny? W pytaniach i odpowiedziach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak wybierać odkurzacz centralny? W pytaniach i odpowiedziach

Jednostki centralne różnią się między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, parametrami technicznymi, metodą filtracji powietrza, głośnością, wielkością, ceną i okresem gwarancji. Niektóre z tych parametrów w znaczący sposób wpływają na jakość i wydajność odkurzania.

Odkurzacz centralny - kiedy sprawdzi się kompakt, a kiedy split?

Podstawową kwestią przy zakupie odkurzacza jest wybór pomiędzy jednostką kompaktową i modułową (typu split). Pierwsza z nich jest mniejsza - w jednej obudowie kryje silnik, filtr i pojemnik na zanieczyszczenia. Urządzenie typu split składa się z dwóch oddzielnych elementów połączonych rurą - silnik jest oddzielony od reszty.

Odkurzacz centralny - jaki sposób filtracji wybrać?

Odkurzacze różnią się także metodą filtracji i gromadzenia śmieci. Najtańsze są urządzenia z papierowym workiem jednorazowym lub materiałowym wielokrotnego użytku (trzeba jednak pamiętać o okresowej wymianie worka lub jego opróżnieniu). Wewnątrz jednostek z tzw. separacją cykloniczną wytwarzany jest wir (cyklon) - w wyniku działania siły odśrodkowej, zassane powietrze oczyszcza się (znajdujące się w nim zanieczyszczenia opadają do pojemnika na śmieci, a oczyszczone powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz domu).

Najłatwiejsze w obsłudze są odkurzacze z filtracją cykloniczną i filtrem. Cieszą się one największym powodzeniem (szczególnie te z filtrem w postaci samoczyszczącego się worka odwróconego - choć i taki worek trzeba co jakiś czas czyścić ręcznie). Powietrze zbierane z pomieszczenia jest wyrzucane na zewnątrz budynku (mniej czy bardziej odfiltrowane).

Oznacza to, że jakość filtra ma drugorzędne znaczenie - nie ma on wpływu na czystość powietrza wewnątrz pomieszczeń. Dostępne są jednak jednostki tak dokładnie filtrujące powietrze (za pomocą filtra HEPA), że może być ono bez problemu odprowadzane wewnątrz garażu czy piwnicy (odprowadzanie powietrza za pomocą wyrzutni wiąże się z zabrudzeniem elewacji).

Odkurzacz centralny - które parametry techniczne są najistotniejsze?

Sprawne, efektywne odkurzanie zapewni jednostka centralna o odpowiednio dobranych parametrach technicznych. Najważniejszym z nich jest siła ssania (podawana najczęściej jako wytworzone podciśnienie, w jednostce kPa).

Odkurzacz centralny działa ze znacznie większą siłą, niż odkurzacz tradycyjny, jednak niekiedy jest ona niewystarczająca i cięższe śmieci z rozległej instalacji nie docierają do odkurzacza (przewody się zatykają). Siłę ssania jednostki dopasowuje się do wielkości rurociągu. Moc silnika mniej nam mówi, bo w różnych urządzeniach inaczej przekłada się na siłę ssania.

Czy cichy odkurzacz centralny będzie wydajny?

Wydajne urządzenia nie są zbyt ciche, ale jednostkę centralną montuje się w pomieszczeniu gospodarczym lub w garażu, a więc pracy jej silnika w domu właściwie nie słychać (jedynie szum powietrza). Dla zminimalizowania hałasu, na przewodzie wylotowym można też zamontować tłumik.

Odkurzacz centralny - jakie dodatkowe opcje są godne uwagi?

Niektóre odkurzacze centralne na korpusie mają wbudowane gniazdo ssawne. To bardzo praktyczne rozwiązanie, umożliwiające sprzątanie garażu, samochodu czy podjazdu. Zaawansowane urządzenia wyposażone są w wyświetlacz, na którym można odczytać np. czas pracy odkurzacza, jego wydajność, komunikaty o usterkach, a przede wszystkim stan napełnienia pojemnika na zanieczyszczenia.

Redaktor: Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Beam

Zdaniem naszych Czytelników

time image

23 Wrz 2020, 15:09

Prawdą jest, że jeśli Developerzy sprzedają swoje domy "na pniu", to nie są zainteresowani ponoszeniem dodatkowych kosztów w żadnym zakresie zwiększającym wartość domu, bo i tak znajdą klienta na wersję w najniższym standardzie. Wystarczy, aby zamontowali samą podstawową ...

Całkiem prawidłowo postawiona teza. To już pytanie do Dewelopera, ale moim zdaniem ta grupa wykonawców nie upatruje w odkurzaniu centralnym wabika, albo, i tu druga opcja, koszty takiej instalacji wykraczają poza budżet inwestycji.

time image

Gość Dociekliwy

27 Lut 2020, 08:38

Bez względu na wybór marki, uważam, że deweloperzy powinni kusić tym rozwiązaniem nabywców domków jednorodzinnych. Skoro tyle mówi się o komforcie i zdrowiu, czemu nie może to być wartość dodana?

time image

Gość vinci

03 Gru 2015, 06:38

Dlaczego nie wspominacie słowem o Hide a Hoss (czy jakoś tak)?Ten rodzaj instalacji bije na głowę standardową ponieważ cały wąż, po odkurzaniu automatycznie wciągany jest do środka instalacji. Dzięki temu nie musimy posiadać dodatkowego miejsca w szafie na schowanie naprawę dużego ...

time image

Gość Sprzątaczka

13 Mar 2015, 10:43

Na jednostce centralnej najważniejszy jest wskaźnik zapełnienia kubła śmieciami bo jak tego wskaźnika nie ma to trzeba co chwilkę otwierać kubeł i patrzeć czy nie przesypuje się przez krawędzie. Dużo też mówią komunikaty o błędach. To bardzo dobre rozwiązanie. Brakuje tylko ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!