Odkurzacz centralny - kiedy sprawdzi się kompakt, a kiedy split?
Podstawową kwestią przy zakupie odkurzacza jest wybór pomiędzy jednostką kompaktową i modułową (typu split). Pierwsza z nich jest mniejsza - w jednej obudowie kryje silnik, filtr i pojemnik na zanieczyszczenia. Urządzenie typu split składa się z dwóch oddzielnych elementów połączonych rurą - silnik jest oddzielony od reszty.
Odkurzacz centralny - jaki sposób filtracji wybrać?
Odkurzacze różnią się także metodą filtracji i gromadzenia śmieci. Najtańsze są urządzenia z papierowym workiem jednorazowym lub materiałowym wielokrotnego użytku (trzeba jednak pamiętać o okresowej wymianie worka lub jego opróżnieniu). Wewnątrz jednostek z tzw. separacją cykloniczną wytwarzany jest wir (cyklon) - w wyniku działania siły odśrodkowej, zassane powietrze oczyszcza się (znajdujące się w nim zanieczyszczenia opadają do pojemnika na śmieci, a oczyszczone powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz domu).
Najłatwiejsze w obsłudze są odkurzacze z filtracją cykloniczną i filtrem. Cieszą się one największym powodzeniem (szczególnie te z filtrem w postaci samoczyszczącego się worka odwróconego - choć i taki worek trzeba co jakiś czas czyścić ręcznie). Powietrze zbierane z pomieszczenia jest wyrzucane na zewnątrz budynku (mniej czy bardziej odfiltrowane).
Oznacza to, że jakość filtra ma drugorzędne znaczenie - nie ma on wpływu na czystość powietrza wewnątrz pomieszczeń. Dostępne są jednak jednostki tak dokładnie filtrujące powietrze (za pomocą filtra HEPA), że może być ono bez problemu odprowadzane wewnątrz garażu czy piwnicy (odprowadzanie powietrza za pomocą wyrzutni wiąże się z zabrudzeniem elewacji).
Odkurzacz centralny - które parametry techniczne są najistotniejsze?
Sprawne, efektywne odkurzanie zapewni jednostka centralna o odpowiednio dobranych parametrach technicznych. Najważniejszym z nich jest siła ssania (podawana najczęściej jako wytworzone podciśnienie, w jednostce kPa).
Odkurzacz centralny działa ze znacznie większą siłą, niż odkurzacz tradycyjny, jednak niekiedy jest ona niewystarczająca i cięższe śmieci z rozległej instalacji nie docierają do odkurzacza (przewody się zatykają). Siłę ssania jednostki dopasowuje się do wielkości rurociągu. Moc silnika mniej nam mówi, bo w różnych urządzeniach inaczej przekłada się na siłę ssania.
Czy cichy odkurzacz centralny będzie wydajny?
Wydajne urządzenia nie są zbyt ciche, ale jednostkę centralną montuje się w pomieszczeniu gospodarczym lub w garażu, a więc pracy jej silnika w domu właściwie nie słychać (jedynie szum powietrza). Dla zminimalizowania hałasu, na przewodzie wylotowym można też zamontować tłumik.
Odkurzacz centralny - jakie dodatkowe opcje są godne uwagi?
Niektóre odkurzacze centralne na korpusie mają wbudowane gniazdo ssawne. To bardzo praktyczne rozwiązanie, umożliwiające sprzątanie garażu, samochodu czy podjazdu. Zaawansowane urządzenia wyposażone są w wyświetlacz, na którym można odczytać np. czas pracy odkurzacza, jego wydajność, komunikaty o usterkach, a przede wszystkim stan napełnienia pojemnika na zanieczyszczenia.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Redaktor: Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Beam