Czym kierować się przy wyborze odkurzacza z filtrem HEPA?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czym kierować się przy wyborze odkurzacza z filtrem HEPA?

W poprzednim mieszkaniu używałam już odkurzacza z filtrem HEPA, bo chętnie korzystam z dobrych technologii. Podczas jego zakupu kierowałam się najpierw opiniami w internecie, a później czterema parametrami - dobrą filtracją zanieczyszczeń, turboszczotką w zestawie, przystępną ceną, małymi gabarytami. Odkurzacz sprawdzał się dobrze, nie zakurzał wtórnie mieszkania i był poręczny, dlatego przywiozłam go do nowo wybudowanego domu i przeznaczyłam do sprzątania poddasza - mówi Agnieszka, Czytelniczka Budujemy Dom, która odkurzacze z filtrem HEPA/EPA użytkuje od 2010 i 2012 r.

Dom: dwie kondygnacje, pow. 200 m2 z garażem.

Odkurzacze przenośne z filtrami HEPA/EPA: modele z workiem i filtrem EPA. I - moc 1700 W; filtr E11, II - moc 2200 W; filtr E12.

Decyzja: w nowym domu nie zastosowałam instalacji centralnego odkurzania, bo trochę wystraszyły mnie koszty, 3000-4000 zł. Teraz tego żałuję, bo można było rozłożyć je w czasie. W poprzednim mieszkaniu używałam już odkurzacza z filtrem HEPA, bo chętnie korzystam z dobrych technologii.

Podczas jego zakupu kierowałam się najpierw opiniami w internecie, a później czterema parametrami - dobrą filtracją zanieczyszczeń, turboszczotką w zestawie, przystępną ceną, małymi gabarytami, bo miałam mało miejsca do jego przechowywania. Odkurzacz sprawdzał się dobrze, nie zakurzał wtórnie mieszkania i był poręczny, dlatego przywiozłam go do nowo wybudowanego domu i przeznaczyłam do sprzątania poddasza.

Drugi odkurzacz, do sprzątania parteru, wybrał mąż. Również szukał modelu z filtrem HEPA, ale dodatkowo liczyła się dla niego duża moc, gumowe koła oraz wąż ssący i kabel o możliwie najdłuższym zasięgu. Znalazł model z kablem o dł. aż 13 m. Górny pułap cenowy określił na 500 zł.

Odkurzaczem z filtrem E11 i mocą 1700 W sprząta się poddasze domu
Odkurzaczem z filtrem E11 i mocą 1700 W sprząta się poddasze domu
Filtr E11 dotychczas nie był wymieniany
Filtr E11 dotychczas nie był wymieniany
Uniwersalna szczotka na wężu ssącym oraz inne szczotki w schowku (w korpusie odkurzacza)
Uniwersalna szczotka na wężu ssącym oraz inne szczotki w schowku (w korpusie odkurzacza)
Odkurzacz z filtrem E12 i mocą 2200 W ma wyjątkowo długi kabel (13 m)
Odkurzacz z filtrem E12 i mocą 2200 W ma wyjątkowo długi kabel (13 m)

Odkurzacze z filtrem HEPA - porady i przestrogi:

  • Filtry E11 i E12 dostatecznie filtrują zanieczyszczenia - nie czujemy w powietrzu zapachu odkurzania, ani kurzu. Najważniejsze, że mają gwarantowaną wysoką skuteczność, w przeciwieństwie do zwykłych. Być może w przyszłości, kiedy pojawią się dzieci, kupimy odkurzacze z lepszymi filtrami, np. H13 lub H14. Dotąd nie wymienialiśmy ich w żadnym odkurzaczu, bo nie są zniszczone. Co jakiś czas je tylko myjemy.

  • Dzięki dwóm odkurzaczom unikamy ich dźwigania po schodach. Uniwersalne szczotki tak dobrze radzą sobie z kanapami i dywanami, że rzadko zakładamy turboszczotkę, choć w domu mamy psa. Gumowe koła sprawiają, że korpus odkurzacza porusza się cicho, nie rysując przy tym posadzek. Obsługa odkurzaczy jest prosta - papierowe worki wymieniamy co 4 miesiące i nie mamy kłopotu z ich zakupem.
     
    Szkoda jednak, że urządzenia nie mają wskaźnika zapełnienia worka. Kiedy się zapełniają, spada siła ssania i po tym poznajemy, że trzeba je wymienić. Duża moc silników powoduje, że cotygodniowe sprzątanie jest dość głośne, za to szybsze i skuteczniejsze. Pracując nimi, czuje się różnicę 500 W w mocy silników!

Filtr E12 jeszcze nie wymaga wymiany, choć służy kilka lat. Można go myć

Koszty odkurzacza z filtrem HEPA:

  • I - odkurzacz 250 zł, 
  • II - 500 zł, 
  • wymiana worków - ok. 40 zł rocznie.

Lilianna Jampolska, Mateusz Jagodziński
Na zdjęciu otwierającym: Korpus odkurzacza jest nieduży, lekki i poręczny

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość kawa

08 Sty 2016, 09:07

@Bartek: Właśnie po to odkurzacz ma filtr hepa na wyjściu, żeby te drobinki, które przelatują przez worek, wyłapać. Inna sprawa jest, że obecne odkurzacze są dużo bardziej efektywne, kupowałem parę miesięcy temu nowego zelmera jupitera, moc 700W, jest w miarę cichy a ciągnie ...

time image

Gość Bartek

07 Gru 2015, 19:53

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że sprawność takich "odkurzaczy" sięga 30 paru procent... w momencie kiedy filtry są nowe... aby taka pozostała trzeba je wymieniać przynajmniej raz w miesiącu. Każdy filtr suchy to sito, ktore przepuszczając powietrze przepuszcza również najdrobniejszy ...

time image

Gość komarmały

03 Gru 2015, 14:58

wypadało by zaktualizować zamieszczone informacje gdyż (obecnie zgodnie z dyrektywą unijną ) odkurzacze do domów o mocy powyżej 1100 W są niedostępne

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak zaplanować wygodną szafę?
Jak zaplanować wygodną szafę?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje