Dom zamiast stawu, na schodkowym fundamencie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Dom zamiast stawu, na schodkowym fundamencie

Oparcie murowanego domu na solidnym fundamencie schodkowym umożliwiło Ewie i Piotrowi wzniesienie domu w bliskim sąsiedztwie miejsca, w którym wcześniej znajdował się rozległy staw.

Dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem; dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych o gr. 24 cm i styropianu o gr. 10 i 5 cm; dach pokryty blachodachówką.

  • Powierzchnia działki: 1000 m2.
  • Powierzchnia domu: 120 m2.
  • Roczne koszty utrzymania budynku: 6352 zł.

Ewa i Piotr są z wykształcenia architektami krajobrazu, a że posiadają wiedzę inżynieryjną i wyobraźnię przestrzenną, wstępne zaprojektowali własny dom. Używali do tego celu programu komputerowego - Ewa wskazywała niezbędne w domu pomieszczenia i ich wielkość, a Piotr wrysowywał dane do programu, ustalając równocześnie prognozowany koszt ich budowy. Na postawienie domu para przyjęła limit w wysokości 350 000-400 000 zł, więc kiedy konkretne pomieszczenie okazywało się zbyt drogie, zmniejszała je lub szukała innych możliwości ograniczenia kosztów.

Dodatkowe wyzwanie technologiczne i cenowe stanowiły warunki środowiskowe na działce - dom mógł stanąć jedynie na... brzegu rozległego stawu, który przed rozpoczęciem budowy musieli zasypać. Z tego powodu para starannie skosztorysowała przygotowanie gruntu pod dom oraz wzniesienie na nim budynku w każdej technologii, m.in. z drewna, bloczków betonowych, materiałów ceramicznych. Oczekiwany standard i odpowiednią cenę dała technologia z klasycznych pustaków ceramicznych oraz oparcie budynku na fundamencie schodkowym.

Dom postawiony tam, gdzie był staw

Kiedy mama Ewy podarowała jej działkę ze stawem, małżeństwo jeszcze nie planowało budowy domu. Zrobiło to dopiero po niespodziewanym otrzymaniu spadku po rodzicach Piotra, uznając, że w ten sposób najlepiej doceni dorobek życia, przekazany im przez seniorów. Docelowo zamierza powierzyć dom najmłodszemu pokoleniu, czyli własnym dzieciom.

Wejście do budynku właściciele umieścili na bocznej ścianie, zwróconej w stronę drogi i wjazdu na działkę
Wejście do budynku właściciele umieścili na bocznej ścianie, zwróconej w stronę drogi i wjazdu na działkę. Główną frontową elewację skierowali natomiast na zadbany ogród, dzielący przestrzeń między ich domem a domem mamy. Nad schodami wejściowymi skonstruowali ganek, który przykryli zgrabnym daszkiem
Bryłę domu przykrywa dwuspadowy dach z blachodachówką
Bryłę domu przykrywa dwuspadowy dach z blachodachówką. Tylko nad frontową ścianą ozdabia go mniejszy daszek. Proste ściany zewnętrzne "rozrzeźbiono" elementami ze styropianu. Na głównej elewacji naklejono je w centralnym miejscu i wokół okien. Efekt podkreślono tynkiem akrylowym w ciemniejszym kolorze

- Działka dawniej stanowiła część ogrodu mojej mamy - opowiada Ewa. - Ze względów rodzinnych i sentymentalnych nie chcieliśmy odsprzedawać podarowanej parceli obcym ludziom i budować dom gdzie indziej, choć w budowie domu istniejący staw bardzo przeszkadzał. Nie było to małe oczko z wodą, lecz duży i głęboki akwen z naturalnym dnem i brzegami. Lustro wody zajmowało powierzchnię 250 m2 i zahaczało o miejsce, które wytyczyliśmy na dom. Nie mieliśmy możliwości ominięcia niecki o głębokości do 2,5 m z powodu małych rozmiarów posesji. Od razu rozpoczęliśmy konsultację z rozmaitymi fachowcami - z geologami, doświadczoną architektką i konstruktorem.

Przed badaniami geotechnicznymi gruntu wypompowaliśmy wodę ze stawu. Odwierty, przeprowadzone w 6 miejscach przez firmę geologiczną, wykazały, że nośność gruntu jest dobra i nadaje się do wzniesienia na nim domu. Na podstawie wyników tych analiz omawialiśmy z architektką i konstruktorem zastosowanie przeróżnych fundamentów, np. płytowego, na palach. Ostatecznie w specyficznych warunkach naszej posesji najlepszy okazał fundament schodkowy. Na nim oparliśmy dwukondygnacyjny dom, choć trochę żałujemy, że nie jest parterowy.

Przy salonie powstanie taras 10 x 3,50 m
Przy salonie powstanie taras 10 x 3,50 m. Już podczas budowy właściciele przygotowali tam zagęszczoną podsypkę z piasku oraz wyprowadzili na zewnątrz instalację elektryczną pod markizę oraz kran z wodą. Nie wykluczają w przyszłości budowy na tarasie ogrzewanego i klimatyzowanego ogrodu zimowego
Kuchnia (10 m2) została oddzielona od pomieszczeń dziennych i ulokowana w południowo-wschodnim narożniku domu
Kuchnia (10 m2) została oddzielona od pomieszczeń dziennych i ulokowana w południowo-wschodnim narożniku domu. Od strony południa nie ma okna, więc się nie nagrzewa. Ewa naciskała na taką lokalizację również dla skrócenia trasy komunikacyjnej z tarasem. Białe meble wyposażyła w drewniany blat
Płyty terakoty na podłodze w salonie
W posadzkach na całym parterze budynku ułożono wodne ogrzewanie podłogowe. Pod nim - ocieplenie ze styropianu o łącznej gr. 20 cm, a nad nim płyty terakoty. Na piętrze zawieszono na ścianach stalowe grzejniki. Ewa i Piotr planują kupić nowe meble i wkomponować w nie stylowe meble po rodzicach
Salon i jadalnia są połączone i mają 32 m2
Salon i jadalnia są połączone i mają 32 m2. Brak grzejników umożliwiło wsunięcie kanapy pod okno i powiększenie przestrzeni w salonie. Po złych doświadczeniach z użytkowania drewnianych okien w poprzednim segmencie, właściciele zastosowali okna z PVC, które od strony wnętrz są białe, a od zewnątrz - brązowe

Dom z poddaszem, bez garażu

To Piotr marzył o parterowym domu w kształcie litery "L". Jego marzenia skorygował kosztorys - budowa dwukondygnacyjnego domu o pow. 120 m2 i opartego na fundamencie schodkowym okazała się o połowę tańsza, niż jednokondygnacyjnego, na takich samym fundamencie i z identycznym metrażem. Spory koszt w przypadku parterowego budynku generowała konstrukcja i pokrycie dachu.

Chcąc ograniczyć koszty budowy i powierzchnię zabudowy działki, Ewa i Piotr ostatecznie ulokowali wnętrza w prostej dwupoziomowej bryle, przykrytej dwuspadowym dachem, z jednym mniejszym daszkiem zwróconym w stronę pobliskiego domu mamy. Właściciele kształtowali bryłę według dwóch założeń: ma być ciepła i bezawaryjna. Woleli oszczędzić na powierzchni, a nie na technologii budowy. Podczas projektowania układu wnętrz - przeszli kilka faz, rozważając, które pomieszczenia mogą zmniejszyć oraz w jaki sposób ergonomicznie poprowadzić komunikację. Ponieważ uważają, że trakty komunikacyjne zwykle są zbyt duże, u siebie ograniczyli je do niezbędnego minimum.

Celowo nie umieścili pod dachem domu garażu wiedząc, że trzeba go wtedy wybudować tak, jak pokój. W przyszłości postawią w ogrodzie wiatę.

Projekt: inż. arch. Danuta Borys i właściciele; Rzut parteru i rzut poddasza

Na fundamencie schodkowym

Ławy fundamentowe mają szerokość 0,70 m oraz różnorodną głębokość - w najpłytszym miejscu, na gruncie stałym, 1,20 m, w najgłębszym, w obrębie stawu, 3 m. Wzdłuż dawnego brzegu stawu przebiega ława, na której oparto środkową ścianę nośną budynku (a nad nią, na dwuspadowym dachu, poprowadzono kalenicę). Tylna ściana została możliwie najbardziej przysunięta do ogrodzenia, przednia natomiast znajduje się w obrębie zasypanej niecki stawu i opiera się na dotykającym jego dna fundamencie. Ponieważ połowa budynku powstała na macierzystym gruncie, a druga - na dowiezionym, jego konstruktor umieścił wszystkie ciężkie elementy domu, np. kominy, w części opierającej się o stałe podłoże. Zasypywanie fragmentu niecki stawu właściciele rozpoczęli przed startem budowy fundamentów.

Budowa fundamentów schodkowych
Budowa fundamentów schodkowych. W wykopie pod ławy fundamentowe skonstruowano z desek szalunek, ułożono zbrojenie z prętów stalowych i zalano je betonem z gruszki. W obrębie zasypanego stawu - ławy fundamentowe opierają się o jego dno i sięgają do głębokości 3 m, na gruncie stałym ich głębokość wynosi 1,20 m

- W Internecie zawiesiłem ogłoszenie, że przyjmę darmowo ziemię - mówi Piotr. - Szybko odezwała się firma, wykonująca właśnie wykop pod biurowiec. Ziemię przywoziła z odległości 20 km, ale to i tak było dla niej bliżej i taniej, niż do miejsca wyznaczonego na zwałkę. Do sukcesywnego rozplantowania ziemi używała własnego buldożera. Prace trwały 3 dni. Do linii przyszłych fundamentów w niecce zmieściła się ziemia, przywieziona przez 51 dużych ciężarówek! Dopilnowałem, żeby nie trafiły do nas śmieci, tylko zwykła ziemia. Nie stabilizowano jej maszynowo, ubijał ją tylko jeżdżący ciężki buldożer, a potem osiadała pod własnym ciężarem. Konstruktor fundamentów celowo przeskalował ich parametry, żebyśmy mieli pewność, że dom się nie osunie i nie popęka. Na tym etapie nie oszczędzaliśmy, bo zależało nam na zrealizowaniu domu na lata i znaliśmy wagę wykonywanych prac.

Po budowie fundamentów w kwietniu 2009 r. i przerwie technologicznej, kontynuowaliśmy prace systemem generalnego wykonawcy. Dobierając technologię budowy, mieliśmy na uwadze możliwość osiadania gruntu w obrębie stawu i odrzuciliśmy materiały, które łatwo ulegają pękaniu. Ściany z klasycznych pustaków ceramicznych ociepliliśmy na zewnątrz dwoma warstwami styropianu - najpierw miękkim styropianem o gr. 10 cm, a następnie warstwą twardego styropianu o gr. 5 cm. Tak nam doradziła pani architekt, argumentując, że unikniemy ewentualnych wgnieceń i napraw elewacji. Zrobiliśmy to ze względu na zabawy dzieci w ogrodzie. Jesienią dom miał gotowy dach pokryty blachodachówką, okna i drzwi, tynki. Uzbrajając budynek, skorzystaliśmy z prawa dobrego sąsiedztwa, czyli część mediów przedłużyliśmy z domu mamy.

Prace wykończeniowe zainicjowaliśmy dopiero w 2013 r., kiedy grunt wokół domu solidnie osiadł. Ku naszej radości budynek, podparty solidnymi schodkowymi fundamentowymi, ani drgnął przez te lata, o czym świadczy brak jakichkolwiek rys na tynkach wewnętrznych z gipsu, nałożonych maszynowo. Dom wyposażyliśmy tylko w niezbędne instalacje. Zrezygnowaliśmy z tych, które długo się amortyzują, np. z solarów, wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Rekuperator w poprzednim segmencie głośno pracował i nie dawał takiego efektu, jakiego oczekiwaliśmy. Wyznaczony górny limit 400 000 zł przekroczyliśmy, licząc do obecnego stanu wyposażenia domu, o 100 000 zł.

Żeliwna koza w salonie umożliwia szybkie ogrzewanie strefy dziennej
Dom ma instalację grzewczą, dostosowaną do gazu z sieci, w skład której wchodzi m.in. kondensacyjny dwufunkcyjny kocioł gazowy oraz stojący zasobnik c.w.u. o poj. 160 l. Ogrzewanie parteru podłogówką, a poddasza grzejnikami na ścianach właściciele tłumaczą następująco - ułożenie instalacji w podłodze jest droższe na etapie inwestycyjnym, od instalacji z klasycznymi grzejnikami, natomiast tańsze w trakcie użytkowania. Ponieważ podłogówka ma dużą bezwładność cieplną, czyli długo się rozgrzewa i długo stygnie, zamontowaliśmy w salonie również żeliwną kozę, umożliwiającą szybkie ogrzanie strefy dziennej, kiedy nie działa lub dopiero rusza instalacja podłogowa. Grzejniki na poddaszu są praktyczne, bo niezwłocznie ogrzewają pomieszczenia i możemy termostatami doraźnie regulować temperaturę. Ścianę przy kozie celowo wykończyliśmy płytami ceramicznymi, akumulującymi ciepło

Ceny niektórych przyłączy i instalacji

  • Przyłącze wodociągu - 20 000 zł.
  • Budowa szamba (15 m3) - 7000 zł.
  • Instalacja grzewcza - 20 000 zł.

 

Koszty, czyli gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji

Koszty utrzymania domu nie są wysokie - wynoszą rocznie 6352 zł.

Kondensacyjny dwufunkcyjny kocioł na gaz z sieci ogrzewa dom oraz c.w.u. Opłaty za gaz nie przekraczają 2000 zł rocznie, m.in. dlatego, że dom jest dobrze zaizolowany termicznie i w kuchni używa się płyty elektrycznej. Właściciele od początku przewidywali zamontowanie w salonie żeliwnej kozy, a nie wkładu kominkowego. Wybrali kozę z tylnym, a nie górnym, podłączeniem do kanału dymnego, ponieważ jest wtedy bardziej dekoracyjna i zajmuje bardzo mało miejsca. Palą w niej drewnem, otrzymanym za darmo.

Za zużycie energii elektrycznej płacą co miesiąc ok. 70 zł, czyli rocznie 820 zł. Za wywóz segregowanych śmieci urząd gminy pobiera miesięczną opłatę 9 zł od osoby, czyli od czteroosobowej rodziny 36 zł, a rocznie - 432 zł.

Rodzina, ze względu na odprowadzanie ścieków do przydomowego szamba, stara się oszczędnie gospodarować wodą, czerpaną z miejscowej sieci wodociągowej. Zużycie miesięczne kosztuje 40 zł, roczne 480 zł. Komora szamba o poj. 15 m3 zapełnia się po dwóch miesiącach, a cena jednorazowej usługi wywozu ścieków sięgnęła już kwoty 230 zł. Do rocznych kosztów utrzymania budynku Ewa i Piotr muszą doliczyć więc 1380 zł.

Pozostałe opłaty: monitoring 480 zł (40 zł/m-c); ubezpieczenie domu 360 zł; podatek od nieruchomości 400 zł.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Trafne decyzje i rady właścicieli

  • Jako architekci krajobrazu, uważamy, że dom powinien mieć odpowiednio spore otoczenie i architekturę dostosowaną do konkretnego pejzażu i wielkości działki. Ważne jest miejsce jego posadowienia na posesji. W Polsce często stawia się dom w samym centrum, nie zważając na kierunki operowania słońca i odległość do drogi, sąsiadów, starodrzewu. Nasz dom zbliżyliśmy do drogi biegnącej od północy i do wschodniego ogrodzenia, powiększając ogród od południa i zachodu. Styl bryły dopasowaliśmy do nizinnej wsi, bo uznajemy za błąd budowanie na terenach wiejskich domów z architekturą typową dla miast, natomiast wielkość bryły - do skali działki.
  • Założyliśmy, że najpierw wykańczamy parter, a poddasze z sypialniami dopiero po zebraniu odpowiednich środków finansowych. Koszty budowy ograniczyliśmy poprzez uproszczenie bryły domu i dachu, zmniejszenie ilości kominów, ulokowanie kotłowni i łazienek blisko siebie i skrócenie tym samym instalacji wodnej i kanalizacyjnej.
  • Zamierzaliśmy na dachu ułożyć dachówkę ceramiczną, lecz zabrakło na nią pieniędzy, mimo że uprościliśmy kształt połaci. Aby bryła domu nie kojarzyła się ze stodołą, na połaci od strony ogrodu zdecydowaliśmy się skonstruować dodatkowy daszek i jesteśmy z tego kroku zadowoleni. Zupełnie przypadkiem arkusze blachy, z żywotnością 40 lat, miały szerokość idealnie pasującą do połaci dachu. Wpłynęło to korzystnie na koszt pokrycia, tempo pracy dekarzy, brak odpadów. Prosty dach łatwiej się ociepla. Na dachu zapomnieliśmy wykonać ławy kominiarskie i wygodny wyłaz. Kominiarz wychodzi na dach przez okno połaciowe.
  • Nie znosimy ciasnych sieni. Przy wejściu do budynku celowo zaprojektowaliśmy duży hol, wygodny dla czterech domowników i gości. Ustawiliśmy w nim stylową kanapę po rodzicach.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość adrian-keys

15 Maj 2015, 10:31

Bardzo fajnie zbudowany dom . Oczywiście zyskali państwo sporo doświadczeń i drugi dom byście zbudowali dużo lepiej w sensie funkcjonalności a i pewnie obniżenia kosztów też.Jestem uprawnionym budowlańcem i ja patrze na taki projekt nie tylko od strony technicznej ale i kosztowej ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje