Okresowe czyszczenie otynkowanych elewacji jest koniecznie, ponieważ ich porowatość powoduje wchłanianie przez nie wilgoci, a wraz z nią do zewnętrznej powłoki domu przenikają zanieczyszczenia. Jak wykonać odnowienie elewacji krok po kroku?
Joanna Dąbrowska
Data publikacji: 2019-02-20
Data aktualizacji: 2023-01-03
Profesjonalna firma bez kłopotu usunie zabrudzenia, zacieki, tłuste plamy, ptasie odchody, wapienne i solne wykwity oraz zielonkawe naloty (pojawiające się na ogół na północnych ścianach starych domów na zadrzewionych działkach) ze wszystkich rodzajów tynków, sidingu, oblicówki drewnianej oraz innych okładzin. Wyczyszczenie jednej ściany trwa zazwyczaj 5-8 godzin. Przy sprzyjającej pogodzie kompleksowa renowacja całej elewacji z impregnacją i malowaniem nie powinna zająć dłużej niż tydzień.
Odnowienie elewacji - krok po kroku
Krok 1) Mycie ścian wodą pod ciśnieniem, usunięcie luźno związanych zanieczyszczeń i mikroorganizmów.
Krok 2) Naniesienie na wyschniętą ścianę preparatu niszczącego glony i grzyby.
Krok 3) Usunięcie pozostałych zanieczyszczeń wodą pod ciśnieniem.
Krok 4) Naniesienie (po 24 h) preparatu gruntującego, który wzmocni podłoże, wyrówna jego chłonność i zabezpieczy przed wnikaniem wody.
Krok 5) Malowanie elewacji (po całkowitym wyschnięciu gruntu, po 24-48 h) farbą zapobiegającą powstawaniu mikroorganizmów na powierzchni elewacji.
Renowacja elewacji krok po kroku
Redaktor: Joanna Dąbrowska fot. wykorzystane w artykule: Majster-Pol
W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.