Modernizacja oświetlenia w małej łazience - dobre rady

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Modernizacja oświetlenia w małej łazience - dobre rady

Przed remontem w łazience miałam tylko oświetlenie górne pod sufitem i boczny kinkiet przy lustrze. Strefa nad umywalką oraz przy lustrze nie była dostatecznie widna. Ewidentnie brakowało również wywiewu z elektrycznym wentylatorem, uruchamianego łącznikiem... - mówi Agnieszka, Czytelniczka Budujemy Dom, która osprzęt i oświetlenie łazienki dobierała w 2017 r.

Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC, gniazda bryzgoszczelne, łączniki klawiszowe, przy wejściu do łazienki podświetlone diodą LED. Łazienkę wyposażono w oddzielny obwód z wentylatorem i łącznikiem klawiszowym.

Oświetlenie: na 230 V, w podwieszanym suficie wpuszczane sufitowe oprawy z żarówkami energooszczędnymi, w lustrze oświetlenie LED, kinkiet LED nad lustrem. Ciepła barwa światła.

Decyzja: przed remontem w łazience miałam tylko oświetlenie górne pod sufitem i boczny kinkiet przy lustrze. Strefa nad umywalką oraz przy lustrze nie była dostatecznie widna, co utrudniało mi wykonywanie makijażu. Ewidentnie brakowało również wywiewu z elektrycznym wentylatorem, uruchamianego łącznikiem. Poprzednia grawitacyjna wentylacja niekiedy zawodziła, lustro podczas kąpieli pod prysznicem zachodziło parą, nadmiar wilgoci długo pozostawał w pomieszczeniu. Rok temu nadeszła pora modernizacji oświetlenia, osprzętu elektroinstalacyjnego, wentylacji.

Łącznik klawiszowy do włączania kinkietu nad lustrem
Łącznik klawiszowy do włączania kinkietu nad lustrem

Modernizacja oświetlenie w łazience - rady i przestrogi:

  • Zaczęłam od założenia elektrycznego wyciągu - dodałam obwód i włącza się go teraz oddzielnym łącznikiem klawiszowym na żądanie, a nie razem z lampami - oraz od wymiany starego plastikowego osprzętu. Poprzedni brzydko zżółkł. Kupiłam elementy wykonane z syntetyku lepszej jakości i o prostej stylistyce, gniazda mają oprawy bryzgoszczelne. Zadbałam o to, żeby odcień bieli pasował do koloru glazury.

    Łącznik zamontowany na zewnątrz łazienki ma diodę LED, dzięki czemu jest widoczny z daleka w ciemności i pomaga trafić tu w nocy. Założyłam pod nim przezroczystą podkładkę z tworzywa, żeby ochronić tapetę przed ubrudzeniem palcami.

  • Nie zmieniałam opraw górnych, wpuszczonych w podwieszany sufit, lecz urozmaiciłam oświetlenie strefy przy umywalce. Łazienka ma 4 m2 i niedużą powierzchnię ścian, dlatego kupiłam lustro z biegnącym wokół jego krawędzi podświetleniem LED. Światło jest dość intensywne, ale nie razi w oczy, pomaga w czynnościach higienicznych i kosmetycznych.

    Po namyśle dodałam nad lustrem obrotowy kinkiet LED, jego światło skierowałam w dół. Celowo zamontowałam go na oddzielnym obwodzie z łącznikiem, żeby korzystać z niego podczas robienia makijażu. Dobry krok. Kolejny to taki, że lampy górne i w lustrze uruchamia jeden łącznik, usytuowany przy wejściu. Poprzednio zapalało się tylko oświetlenie sufitowe i w łazience było trochę ponuro, obecnie jest jasno i przytulnie, bo ma ciepły odcień.
Bryzgoszczelne gniazdo
Bryzgoszczelne gniazdo przydaje się do suszarki.

Modernizacja oświetlenia w łazience - koszt:

  • Lustro z oświetleniem LED 499 zł; 
  • Osprzęt i wentylator 280 zł; 
  • Kinkiet 156 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny