Podział domu czy współwłasność?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:12
Podział domu czy współwłasność?

Zamierzam podarować mojej wnuczce część domu jednorodzinnego jako odrębną nieruchomość. Jakie warunki powinny być spełnione, aby można było wydzielić w takim domu niezależny lokal?


Odpowiedź eksperta: Zgodnie z przepisami dom jednorodzinny przeznaczony jest do użytkowania przez jedną rodzinę, bez formalnego wydzielania pomieszczeń przeznaczonych na wyłączny użytek poszczególnych mieszkańców. Nie można zatem w takim domu wyodrębnić prawnie oddzielnego mieszkania bez przekształcenia go w budynek wielorodzinny.

 

Takie przekształcenie w budynek wielorodzinny wymaga przystosowania domu pod względem technicznym do spełnienia przez odrębne mieszkania określonych warunków pozwalających na niezależne ich użytkowanie. Do takich wymagań należy m.in. zapewnienie niezależnego wejścia, sanitariatów, pomieszczenia kuchennego. Wszelkie wymagane zmiany powinny zostać ujęte w projekcie przebudowy przygotowanym przez uprawnionego projektanta. Projekt taki będzie niezbędny jako załącznik do wniosku o wydanie pozwolenia na przebudowę.

 

Po zakończeniu robót adaptacyjnych i zgłoszeniu budynku do użytkowania możliwe będzie założenie odrębnej księgi wieczystej na wydzielony lokal, co jest podstawą do przeniesienia praw własności wydzielonej części domu. Przeniesienie praw własności musi również obejmować część działki, której obdarowani staną się współwłaścicielami w części określonej w akcie darowizny.

 

Jak widać postępowanie przy wyodrębnianiu mieszkania w domu jednorodzinnym będzie uciążliwe, a korzyści prawne z takiego przekształcenia raczej niewielkie. Potencjalnie takie rozwiązanie może stać się przyczyną konfliktów, jeśli z jakichś względów wnuczka sprzeda swój lokal, a nowi właściciele będą stwarzali problemy. Korzystniejsza będzie raczej darowizna w formie współwłasności w części ułamkowej całej nieruchomości (działki i domu), co nie wymaga przeprowadzenia żadnych adaptacji domu, a jedynie sporządzenia stosownego aktu notarialnego.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość architekt

10 Wrz 2019, 11:53

Jak wyżej. Dziękuję za porady takiego "eksperta".

time image

Gość Katarzyna

18 Cze 2010, 09:06

Dzień dobry mam takie pytanie mojemu chłopakowi chce przepisać dom jednorodzinny jego tata.Lecz sprzeciwia się jego brat ponieważ też chce połowe domu którą może mu przepisać jego mama ponieważ są jego rodzice po rozwodzie.Mój chłopak nie wie co ma zrobić ponieważ próbował ...

time image

Gość inżynier

09 Lut 2010, 02:52

Dom jednorodzinny zgodnie z prawem budowlanym to taki w którym wydzielono nie więcej niż 2 mieszkania. Nie ma powodu do spełniania wymagań dla budynków wielorodzinnych, które są inne niż dla jednorodzinnych. Wejście do mieszkań może być ze wsólnej klatki schodowej.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny