Odpowiedź eksperta: Kwestie związane z dopuszczalnym usytuowaniem budynku na działce budowlanej oraz kwestie wymaganych odległości budynku od granicy działki reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Oczywiście przepisy te zawierają wyjątki, jak na przykład możliwość usytuowania budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce i zostaną spełnione określone warunki techniczne.
Wskazane przepisy rozporządzenia określają odległości projektowanego budynku od sąsiedniej działki budowlanej, natomiast należy podkreślić, że określenie działka budowlana nie jest tożsame z określeniem działka ewidencyjna, a zatem kilka działek ewidencyjnych może stanowić jedną działkę budowlaną, w przypadku gdy dysponuje nimi jeden inwestor oraz gdy ich projektowany sposób zagospodarowania stanowi funkcjonalną i przestrzenną całość.
Można zatem stwierdzić, że jeżeli istnieją przesłanki świadczące o tym, iż działki ewidencyjne należące do inwestora można uznać za jedną działkę budowlaną, to wskazane przepisy nie mają zastosowania. Wynika z tego, że nie ma przeszkód, aby właściciel kilku sąsiadujących ze sobą działek (ewidencyjnych) dokonał zabudowy w dowolnym niemal ich miejscu, przy zachowaniu jednak przepisami wymaganych odległości od granic gruntów należących do innych osób.
fot. Draagon (forum.budujemydom.pl)
Co do ostatniej kwestii, to należy stwierdzić, że jeśli sąsiadujące ze sobą działki mają tego samego właściciela, to może on oczywiście złożyć wniosek o ich geodezyjne połączenie. Działka powstała w wyniku takiego połączenia otrzyma nowy numer – wszystko to znajdzie swoje odzwierciedlenie w decyzji o połączeniu.
Redakcja BD