Dom w granicy działki

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Dom w granicy działki

Pytanie Czytelnika: Chcę wybudować dom w granicy działki, co w świetle obecnego prawa jest ciężkie do zrealizowania. Właścicielem działki sąsiedniej jest moja teściowa, która działkę mi sprzeda lub daruje. Moje pytanie jest następujące: jeżeli jestem właścicielem dwóch sąsiednich działek, to mogę dom postawić w granicy czy nawet pośrodku granicy, czy będę musiał z dwóch działek zrobić jedną? Czy w ogóle da się z dwóch zrobić jedną działkę?

aktualizacja: 2010-01-12 08:34:32

Odpowiedź eksperta: Kwestie związane z dopuszczalnym usytuowaniem budynku na działce budowlanej oraz kwestie wymaganych odległości budynku od granicy działki reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Oczywiście przepisy te zawierają wyjątki, jak na przykład możliwość usytuowania budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce i zostaną spełnione określone warunki techniczne.

Wskazane przepisy rozporządzenia określają odległości projektowanego budynku od sąsiedniej działki budowlanej, natomiast należy podkreślić, że określenie działka budowlana nie jest tożsame z określeniem działka ewidencyjna, a zatem kilka działek ewidencyjnych może stanowić jedną działkę budowlaną, w przypadku gdy dysponuje nimi jeden inwestor oraz gdy ich projektowany sposób zagospodarowania stanowi funkcjonalną i przestrzenną całość.

Można zatem stwierdzić, że jeżeli istnieją przesłanki świadczące o tym, iż działki ewidencyjne należące do inwestora można uznać za jedną działkę budowlaną, to wskazane przepisy nie mają zastosowania. Wynika z tego, że nie ma przeszkód, aby właściciel kilku sąsiadujących ze sobą działek (ewidencyjnych) dokonał zabudowy w dowolnym niemal ich miejscu, przy zachowaniu jednak przepisami wymaganych odległości od granic gruntów należących do innych osób.

fot. Draagon (forum.budujemydom.pl)

Co do ostatniej kwestii, to należy stwierdzić, że jeśli sąsiadujące ze sobą działki mają tego samego właściciela, to może on oczywiście złożyć wniosek o ich geodezyjne połączenie. Działka powstała w wyniku takiego połączenia otrzyma nowy numer – wszystko to znajdzie swoje odzwierciedlenie w decyzji o połączeniu.

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość inwestor

18 Lut 2015, 14:42

jaka jest podstawa prawna (art.) pozwalająca to stwierdzić ?

time image

Gość klon

07 Sty 2010, 13:24

A przepis z 2009 VII - jesli działka ma szerokość mniejszą niż 16 mb , to budowa jest możliwa na granicy bez zgody sąsiada

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA