Koszty budowy domu - pokrycia dachowe i orynnowanie

Koszty budowy domu - pokrycia dachowe i orynnowanie

Dom z naszego projektu (Konwalia Mała II) ma dwuspadowy dach o umiarkowanym kącie nachylenia (37°) nad główną częścią, oraz płaski nad garażem. To kwintesencja prostoty - nie ma tu lukarn, załamań połaci itd. Jest wprawdzie kilka okien dachowych, ale są one dość wąskie, nieco poniżej 80 cm. To nie przypadek, gdyż właśnie tyle wynosi rozstaw krokwi. Nie trzeba więc ich przecinać i wykonywać wymianów.

Więźba jest typu krokwiowo-jętkowego, czyli składa się z identycznych wiązarów, które obciążają tylko ściany zewnętrzne. Dzięki temu jej wykonanie jest stosunkowo łatwe. Projekt przewiduje pokrycie z dachówki, a więc tradycyjne i ciężkie. Właśnie do takiego dostosowane są wymiary elementów konstrukcji dachu.

Biorąc pod uwagę jej dużą wytrzymałość oraz kąt nachylenia, oznacza to, że pokrycie tak naprawdę może być dowolnego rodzaju. Sprzyja temu również bardzo prosty kształt dachu - można ułożyć nawet blachodachówkę w dużych arkuszach, a ilość odpadów będzie znikoma. Ułożenie innego niż dachówka pokrycia może przynieść pewne oszczędności.

Warto jednak uprzedzić, że porównanie tylko ceny za 1 m2 podstawowego materiału pokryciowego jest niemiarodajne. Na ostateczny koszt bardzo duży wpływ mają bowiem dodatkowe elementy umożliwiające wykończenie. Trzeba więc porównywać całkowity koszt dachu.

Koszty wykonania dachu, zakupu pokryć dachowych i wykonania orynnowania

KONSTRUKCJA DACHU, POKRYCIE I ORYNNOWANIE MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Konstrukcja dachu 18 000 15 000 33 000
Podkład, orynnowanie, podbitki, akcesoria 9000 6000 15 000
Wykończenie stropodachu nad garażem 8000 6000 14 000
Pokrycie dachówką ceramiczną 18 000 22 000 40 000
rozwiązanie alternatywne
Pokrycie blachodachówką 12 000 16 000 28 000

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Marma

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Blacha jest jeszcze lżejsza...
Gość Cybulski
27-03-2019 15:25
Nie widzę byście uwzględnili fakt, jak zmiana pokrycia wpływa na koszt samej konstrukcji dachu. My zrezygnowaliśmy z ceramiki na korzyść cementowej od Creatona i tym samym mogliśmy zrobić lżejsza konstrukcje całego dachu. Różnica w wadze miedzy ceramiką a cementem w naszym wypadku ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz