Koszty budowy domu - ściany zewnętrzne

Koszty budowy domu - ściany zewnętrzne

Większość domów budowanych obecnie w naszym kraju ma ściany dwuwarstwowe. Na etapie stanu surowego wznosi się tylko warstwę nośną. Dopiero w ramach prac wykończeniowych ociepla się je i pokrywa tynkiem cienkowarstwowym, ewentualnie płytkami lub inną okładziną.

Nie inaczej jest w przypadku naszego projektu Konwalia Mała II, w którym przewidziano wzniesieni ścian nośnych z bloczków betonu komórkowego o grubości 24 cm. Po ociepleniu styropianem 20 cm uzyskają one bardzo niski współczynnik U ok. 0,15 W/(m2·K). W praktyce oznacza to jednak, że w ramach technologii dwuwarstwowej można wykonać ściany nośne z każdego z popularnych materiałów - pustaków ceramicznych, bloczków silikatowych itd. I tak będą wystarczająco wytrzymałe, zaś wymaganą izolacyjność zapewni gruba warstwa styropianu.

Potencjalnie będziemy mogli zaoszczędzić w ten sposób kilka tysięcy złotych. Jednak i tak nie wpłynie to znacząco na łączny koszt wzniesienia stanu surowego. Jeżeli chodzi natomiast o koszt wzniesienia ścian w technologii jednowarstwowej to wbrew pozorom ostatecznie nie będzie on specjalnie wyższy. Wszystko dlatego, że w tym wariancie ścian nie trzeba już będzie pokrywać ociepleniem.

Wyraźnie droższe będzie natomiast wykonanie ścian trójwarstwowych. Tu budżet trzeba będzie zwiększyć przynajmniej o 30 000-40 000 zł, w zależności od wybranego materiału elewacyjnego (klinkier, silikat). Jednak ta zmiana technologii wymagałaby istnej rewolucji w projekcie, poczynając od całkowitego przeprojektowania fundamentów.

Koszty budowy ścian zewnętrznych

ŚCIANY ZEWNĘTRZNE, WEWNĘTRZNE NOŚNE MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Ściany nośne bez ocieplenia, beton komórkowy 24 cm 30 000 22 000 52 000
rozwiązanie alternatywne
Ściany nośne bez ocieplenia, ceramika poryzowana 24 cm 24 000 22 000 46 000
Ściany nośne jednowarstwowe, beton komórkowy 48 cm 65 000 32 000 97 000

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Xella

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Sprawdź asortyment firmy
Xella Polska
Xella Polska
Elementy z betonu komórkowego
Zobacz firmę
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz