Koszty budowy domu - roboty ziemne i fundamenty

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Koszty budowy domu - roboty ziemne i fundamenty

Projekt Dom w zdrojówkach to tzw. projekt katalogowy. To oznaczy, że wymaga adaptacji do warunków konkretnej działki przez projektanta z uprawnieniami. Zobowiązany jest on przede wszystkim uwzględnić różnice wynikające z odmiennych niż przyjęte przez autora projektu warunków gruntowych, strefy przemarzania gruntu, wielkości obciążenia śniegiem, wiatrem itd.

W naszym projekcie przewidziano typowe fundamenty, czyli żelbetowe ławy fundamentowe i betonowe ściany fundamentowe wylewane w deskowaniu. Ławy sięgają przy tym poniżej głębokości przemarzania gruntu. To rozwiązanie bardzo popularne, dobrze znane wykonawcom i dość łatwe. Po wytyczeniu budynku przez geodetę prace zaczyna się od usunięcia wierzchniej, urodzajnej warstwy ziemi (tzw. humusu) pod całym obrysem budynku. Następnie wykonuje się wykopy pod ławy.

Standardem jest już wykorzystanie koparko-spycharki, bo wówczas praca zajmuje 1-2 dni. Powszechne jest też wypożyczanie szalunków wielokrotnego użytku, bo zbijanie tradycyjnych drewnianych okazuje się droższe nie tylko ze względu na zużycie drewna, ale i dużą pracochłonność. Z kolei bardzo popularne ściany fundamentowe murowane z bloczków nie są w praktyce tańsze.

Jeżeli zaś chodzi o podłogę na gruncie, to po wzniesieniu ścian fundamentowych na razie jedynie układa się odpowiednio grubą warstwę starannie zagęszczanego piasku lub pospółki, a następnie pokrywa ją ok. 10 cm warstwą mieszanki betonowej.

FUNDAMENT MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Roboty ziemne, fundamenty, podłoga na gruncie 20 500 13 000 33 500

Na tym etapie prac ziemnych powinno się wykonać przepusty instalacyjne przez ściany fundamentowe oraz ułożyć wszelkie rury i kable biegnące pod podłogą parteru. Będą to rury wodociągowe, kanalizacyjne oraz kabel energetyczny. Warto też doprowadzić np. kabel na potrzeby domofonu i zasilania napędu bramy wjazdowej w pobliże planowanego wjazdu. Prace ziemne nie będą problemem, skoro na placu budowy i tak mamy koparkę.

Koniecznie należy pamiętać też o wykonaniu uziomu fundamentowego. To stalowy płaskownik umieszczany w dolnej części ław fundamentowych. Jest bardzo skuteczny, tani i łatwy do wykonania. Trzeba go jednak zrobić na etapie wykonania ław, o czym często się zapomina, bo na początku budowy mało kto myśli o instalacji elektrycznej.

Pełny kosztorys dla projektu Dom w zdrojówkach z pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.

Dlaczego trzeba usunąć humus z miejsca, gdzie stanie dom?

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. J. Werner

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje