Jak sporządzić kosztorys wykończenia mieszkania dla banku?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak sporządzić kosztorys wykończenia mieszkania dla banku?

Zakup mieszkania lub domu to poważna inwestycja, która często poza dużym wkładem własnym wymaga wzięcia kredytu hipotecznego. Zdarza się, że nieruchomość wymaga większego lub mniejszego remontu, który wymaga dodatkowych środków finansowych. Jeśli nowy właściciel mieszkania nie ma jak sfinansować remontu, to może ubiegać się o dodatkowe pieniądze, ale wymaga to, aby przedstawić kosztorys remontu do kredytu hipotecznego. Kto może przygotować kosztorys remontu mieszkania do banku? Jak wygląda przykładowy kosztorys remontu mieszkania dla banku?

aktualizacja: 2023-01-26 07:23:42
 
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czym jest kosztorys remontu mieszkania?
  • Do czego jest potrzebny kosztorys remontu domu dla banku?
  • Kto może przygotować kosztorys wykończenia mieszkania dla banku?
  • Jak przygotować kosztorys remontu mieszkania?
  • O czym pamiętać, przygotowując kosztorys remontu domu?

Czym jest kosztorys remontu mieszkania?

Kosztorys remontu domu dla banku to dokument, w którym znajdują się informacje na temat planowanej inwestycji. To przede wszystkim orientacyjny koszt remontu, harmonogram prac, etapy inwestycji wraz z zawartymi w nim cenami różnych, niezbędnych materiałów i robocizny.

Co ważne, taki kosztorys jest wymagany przez banki, podczas ubiegania się o kredyt na remont mieszkania lub domu.

Do czego jest potrzebny kosztorys remontu domu?

Kosztorys remontu domu dla banku, przygotowywany jest przede wszystkim, aby zwiększyć kredyt hipoteczny przy zakupie nieruchomości. Jednak równie często jest to nowy kredyt hipoteczny zaciągnięty typowo na wykończenie lub remont domu, w którym zabezpieczeniem jest nieruchomość. Pozwala to uzyskać większą kwotę i przede wszystkim lepsze warunki uzyskania pożyczki od banku.

Natomiast dla banku kosztorys jest potwierdzeniem wielkości inwestycji i zakresu planowanych prac i stanowi swego rodzaju zabezpieczenie inwestycji. Jednak kosztorys przydaje się również samym właścicielom domu, czy mieszkania - daje możliwość dokładnego zaplanowania kosztów i terminów inwestycji, co często wiąże się z dużą oszczędnością czasu i pieniędzy.

Kosztorys remontu daje możliwość dokładnego zaplanowania kosztów i terminów inwestycji.
Kosztorys remontu daje możliwość dokładnego zaplanowania kosztów i terminów inwestycji. (fot. Pixels)

Kto może przygotować kosztorys wykończenia mieszkania?

Zazwyczaj kosztorys remontu do kredytu hipotecznego można przygotować samodzielnie, a bank nie wymaga żadnych specjalnych uprawnień. Co więcej, wiele banków udostępnia swoim klientom przykładowy kosztorys remontu mieszkania dla banku lub specjalny formularz, który należy szczegółowo wypełnić. Na dole strony znajduje się również wzór kosztorysu wykończenia mieszkania dla banku, który ułatwi przygotowanie niezbędnego dokumentu.

Niektóre banki, chociaż jest to rzadkość, wymagają, aby kosztorys został przygotowany lub potwierdzony przez osobę, która ma uprawnienia budowlane. W praktyce dotyczy to jednak głównie budowy lub przebudowy domu, a nie remontu bądź wykończenia mieszkania. Mimo to czasem warto rozważyć współpracę z profesjonalistą, zwłaszcza przy dużej inwestycji.

Samodzielnie wykonanie kosztorysu jest czasochłonne i wymaga sprawdzenia cen materiałów w sklepach, dostępności fachowców, którym chce się zlecić pracę oraz realnego oszacowania terminu zakończenia prac.

Jak przygotować kosztorys remontu mieszkania?

Przygotowanie kosztorysu nie jest trudne, jeśli dokładnie się wszystko zaplanuje. Najpierw trzeba dobrze się zastanowić, które pomieszczenia chcemy wyremontować i w jakim zakresie mają zostać przeprowadzone prace. Część z nich warto zaplanować dla całego domu (np. wymiana elektryki, drzwi, stolarki okiennej, czy elektryki), a inne podzielić na pomieszczenia. Warto więc określić, jakie prace mają być wykonane w łazience, kuchni, sypialni, czy salonie.

Następnie dobrze jest określić standard materiałów, czyli m.in. czy interesują nas tańsze panele laminowane, czy drewniana podłoga z górnej półki. Po zaplanowaniu najważniejszych prac warto zastanowić się, czy i jakie elementy wyposażenia domu chcemy wymienić np. AGD, czy armatura łazienkowa. Na koniec trzeba zaplanować prace: które wykonamy samodzielnie, a które zlecimy fachowcom?

O czym pamiętać, przygotowując kosztorys remontu domu?

Przygotowując kosztorys remontu do kredytu hipotecznego, trzeba przede wszystkim zapoznać się z wytycznymi danego banku, gdyż wymagania co do dokumentu i jego zawartości mogą się różnić w zależności od instytucji. Podczas sporządzania kosztorysu, warto wspomagać się kalkulatorami budowlanymi, które ułatwiają oszacowanie kosztów materiałów.

Należy też pamiętać, że nie wszystkie elementy wyposażenia domu można uwzględnić w kosztorysie, a kredytowaniu nie podlegają: stoły i krzesła, sofy, zestawy wypoczynkowe, szafy, sprzęt RTV i szafy. Jednak meble w zabudowie nie podlegają tym ograniczonym i szafę pod zabudowę, czy meble kuchenne można uwzględnić w dokumencie i wnioskować o ich kredytowanie.

Kosztorys wykończenia mieszkania dla banku warto przygotować z pewnym wyprzedzeniem i złożyć szybciej wraz z wnioskiem o kredyt, aby pozyskać środki przed rozpoczęciem remontu.

Kosztorys remontu mieszkania dla banku - przykład

Wzór kosztorysu wykończenia mieszkania dla banku jest udostępniany przez wiele, ale nie wszystkie banki, dlatego poniżej przedstawiamy prosty wzór, który pomoże sporządzić prawidłowy dokument. Jak wspomniano wcześniej, kosztorys remontu mieszkania dla banku można wykonać samodzielnie, zwłaszcza że nie jest to trudne zadanie, ale wymaga nakładu czasu i pracy.

Wykonanie kosztorysu najlepiej wykonać w kilku krokach:

  • Spisanie wykonania niezbędnych prac np. wymiana podłogi, wymiana elektryki, malowanie ścian itp.
  • Spisanie niezbędnych materiałów - należy uwzględnić wszystkie materiały od gruntu malarskiego po uszczelki. Warto w tej kwestii skonsultować się z fachowcem, który będzie wykonywał remont.
  • Oszacowanie kosztów wszystkich materiałów - warto zapoznać się z cenami w różnych sklepach i podać kwotę uśrednioną.
  • Oszacowanie kosztów robocizny - koszt zleconych prac powinien dostarczyć umówiony fachowca.
  • Sporządzenie harmonogramu prac z podziałem na etapy - najtrudniejszy etap wykonywania kosztorysu, gdyż podczas prac może nastąpić wiele nieprzewidzianych zdarzeń. Warto wiec skonsultować to z ekipą remontową i dodać niewielki zapas czasu na sytuacje awaryjne.

Ważne, aby kosztorys był krótki, prosty i zrozumiały. Można go przygotować w formie tabelki lub dokumentu tekstowego i dać komuś do sprawdzenia, aby upewnić się, że wszystko jest czytelne.

Opracowanie: Sebastian Malinowski

fot. otwierająca: Pixabay

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły