Piekarnik do zabudowy to podstawowy sprzęt AGD w większości kuchni. Korzystają z niego chętnie zwłaszcza duże rodziny, które chcą mieć możliwość przyrządzenia domowego ciasta, chleba, zapiekanki na kolację lub pieczeni na obiad. Wybór piekarników w ofercie sklepów i producentów jest duży, dlatego przed zakupem konkretnego sprzętu warto sprawdzić, czym się kierować. Dzięki temu podejmie się świadomą decyzję dotyczącą zakupu piekarnika.
Piekarnik elektryczny czy piekarnik gazowy?
Pierwszą kwestią, na którą powinno się zwrócić uwagę podczas kupowania piekarnika, jest sposób jego zasilania. Do wyboru ma się piekarniki elektryczne i gazowe. Elektryczne modele są popularniejsze i łatwiejsze do zamontowania ze względu na możliwość ustawienia ich w dowolnej części kuchni. Piekarniki gazowe są natomiast tańsze w eksploatacji. Ich montaż jest jednak możliwy wyłącznie tam, gdzie doprowadzony jest gaz z sieci.
W przypadku piekarników gazowych ważne jest sprawdzenie, czy wybrany model jest wyposażony w zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Dzięki niemu ogranicza się ryzyko wycieku gazu z sieci i niebezpieczeństwo związane z wybuchem.
Programy piekarnika do zabudowy
Po podjęciu decyzji, który rodzaj piekarnika chce się kupić, powinno się zwrócić uwagę na jego programy. To właśnie one mają główny wpływ na funkcjonalność sprzętu i możliwości jego wykorzystania. Programy automatyczne umożliwiają pieczenie większości ciast, mięs i zapiekanek. Po uruchomieniu trybów automatycznych piekarnik nagrzewa się do temperatur, które najczęściej pojawiają się w przepisach. Grzałki grzeją z dołu i góry lub wyłącznie z dołu lub na górze. Dodatkowo automatyczny program obejmuje termoobieg, dzięki któremu temperatura jest identyczna we wszystkich częściach piekarnika.
Co ważne, tryby automatyczne obejmują pieczenie parowe. Piekarnik elektryczny parowy sprawia, że gotowe dania są wilgotne. Para we wnętrzu piekarnika chroni dnia przed wysychaniem, dlatego ciasta są smaczniejsze, a mięsa bardziej soczyste.
Programy piekarnika do zabudowy mogą być uzupełnione o rozmrażanie, szybkie pieczenie w bardzo wysokiej temperaturze oraz pieczenie w niskiej temperaturze, którego używa się do przyrządzania bezy. Grill umożliwia natomiast przygotowanie doskonałego kurczaka, a suszenie - liofilizowanych owoców, które zastąpią niezdrowe przekąski.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Funkcja Dual Cook
Możliwość podziału komory piekarnika na dwie odrębne części sprawia, że w jednym czasie można przygotować różne potrawy. Funkcja Dual Cook, czyli pieczenie wielopoziomowe jest pod tym względem niezastąpione. Cenią ją sobie zwłaszcza duże rodziny, które dysponują w kuchni ograniczoną przestrzenią. Kompaktowy piekarnik do zabudowy można umieścić w standardowym słupku lub pod kuchenką w szafce stojącej.
Po podzieleniu komory piekarnika na dwie osobne części, na górze piekarnika można przyrządzić mięso na obiad, a na dole - upiec ciasto na deser. W obu częściach można korzystać z odrębnych programów. Specjalna przegroda sprawia, że każda z wydzielonych komór nagrzewa się do innej temperatury, a zapachy potraw nie mieszają się ze sobą.
Czyszczenie piekarnika - jakie funkcje są przydatne?
Dzięki specjalnym funkcjom piekarnika można doczyścić dokładnie zarówno górny, jak i dolny poziom. Czyszczenie piekarnika katalityczne sprawia, że w czasie pieczenia zanieczyszczenia są wypalane. Proces nie ma wpływu na smak i zapach potraw. Równie dobrze w czyszczeniu sprawdza się para, która oczyszcza aktualnie używany poziom - czyszczenie piekarnika parowe sprawia, że tłuszcz i przypalone resztki jedzenia są zmywane ze ścianek komory bez użycia detergentów. W niektórych modelach piekarnika mycie parą uruchamia poziom: czyszczenie piekarnika - hydroliza, w innych jest to po prostu czyszczenie parowe.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze piekarnika do zabudowy?
Przy wybieraniu konkretnego modelu piekarnika warto zwrócić uwagę również na funkcje ułatwiające używanie sprzętu na co dzień. Dla rodzin z małymi dziećmi istotna jest blokada przed przypadkowym uruchomieniem sprzętu oraz automatyczne wyłączenie po zakończeniu czasu pieczenia. Dzięki temu ciekawski maluch nie może samodzielnie włączyć pieczenia lub zmienić ustawień piekarnika. Automatyczne otwieranie drzwi w połączeniu z prowadnicami teleskopowymi ułatwia natomiast wkładanie i wyciąganie naczyń z potrawami z daniami. Chłodzenie obudowy chroni za to wszystkich domowników przed poparzeniem przez gorące drzwiczki sprzętu. Prowadnice teleskopowe ograniczają również ryzyko poparzenia przez gorące grzałki, podczas sięgania do wnętrza piekarnika.
Przed zakupem warto sprawdzić także, jaka jest klasa energetyczna sprzętu oraz czy dany model jest wyposażony w zdalne sterowanie smartfonem. Więcej dowiesz się na https://www.oleole.pl/piekarniki-do-zabudowy.bhtml