Kuchnia i jadalnia oddzielone półwyspą

Kuchnia i jadalnia oddzielone półwyspą

Po dwóch latach musieliśmy zdemontować część zabudowy, ponieważ wadliwie wyprodukowane kominki wentylacyjne spowodowały wlanie się wody z dachu do wnętrz - mówią Ania i Bartek, członkowie Klubu Budujemy Dom.

Parametry: kuchnia w kształcie kwadratu, zabudowa "U", 11 m2; jadalnia 14 m2; dom 200 m2.

 

Położenie: wschód, od frontu, otwarta na jadalnię.

 

Liczba domowników: 4.

 

Decyzja: w projekcie domu kuchnia miała 2 okna. Zostawiliśmy jedno wychodzące na wschód, zlikwidowaliśmy drugie – południowe. Zyskaliśmy chłód i miejsce na szafki. Nie odgrodziliśmy kuchni od jadalni, więc oba wnętrza mają przestrzeń i światło. Zastosowaliśmy ultranowoczesny wystrój. Układ kuchni i wyposażenie zaprojektowały architektki wnętrz podczas wykańczania budynku. Skierowały nas do studia mebli, które wykonało zabudowę na zamówienie.

Kuchnię i jadalnię przedziela półwysep. W fornirowanych drewnem amazuke szafach w jadalni trzyma się naczynia. Brakuje jeszcze odpowiedniego stołu Kuchnię i jadalnię przedziela półwysep. W fornirowanych drewnem amazuke szafach w jadalni trzyma się naczynia. Brakuje jeszcze odpowiedniego stołu


Rady i przestrogi:

  • Projekt szczegółowy oświetlenia kuchni przewidział oświetlenie górne, podblatowe, ledowe i pod okapem
    Projekt szczegółowy oświetlenia kuchni przewidział oświetlenie górne, podblatowe, ledowe i pod okapem
    Likwidacja okna była zbawienna. Nie mamy spiżarni, więc walczyliśmy o pojemną zabudowę w kuchni. Anna: Nie chciałam , ponieważ trudno było zamontować nad nim oświetlenie.

     

    Umieściłam go na południowej ścianie, w miejscu zlikwidowanego okna. Oświetlają go lampki podszafkowe.
    Dobry wybór, bo teraz łatwiej jest myć okno. Sprawdza się zabudowa "U", ponieważ do sprzętów jest blisko.

     

  • Bartek: Naciskałem na minimalistyczną, wręcz ascetyczną stylistykę kuchni. Jestem bardzo zadowolony. Fronty z MDF-u lakierowanego na połysk w białym kolorze nie mają uchwytów, jedynie wyfrezowane brzegi. Szafy w jadalni otwiera się na tzw. klick.

     

    Biała zabudowa jest łatwa w pielęgnacji, dużo trudniejsza czarna! Na białych blatach nie widać rys, ale na czarnym wokół płyty indukcyjnej są widoczne. Wykonaliśmy je z materiału Kerock.

     

  • Nie żałujemy otwarcia kuchni na jadalnię! Wolimy mieć ze sobą kontakt, a zapachy usuwa okap. Architektki starannie zaprojektowały oświetlenie w kuchni i jadalni. To duża zaleta.

     

  • Po dwóch latach musieliśmy zdemontować część zabudowy, ponieważ wadliwie wyprodukowane kominki wentylacyjne spowodowały wlanie się wody z dachu do wnętrz. Remont kuchni wykorzystaliśmy do poszerzenia szafek i blatu pod oknem. Były zbyt płytkie (na litrowy słoik). Dwukrotnie powiększone są wygodne. Zyskaliśmy nową przestrzeń roboczą. Przedtem blatów było za mało.

     

  • Uprzedzamy, że lodówka i zamrażarka do zabudowy są płytkie i mało pojemne. Radzimy kupić dwudrzwiową lodówkę. Piekarnik z mikrofalówką nie daje możliwości pieczenia jednocześnie dwóch produktów. W kranie brakuje wysuwanej wlewki z prysznicem. Jesteśmy zadowoleni z zawiasów i systemów prowadnic firmy Blum (mają hamulce, pełny wysuw, wytrzymują ciężary). Bardzo przydają się wysuwane narożne kosze, m.in. przy półwyspie. Separatory do szuflad dopiero kupimy.

Koszty: sprzęt (lodówka i zamrażarka Liebherr, elektryczny piekarnik z mikrofalówką Smeg, zmywarka, płyta indukcyjna, okap Faber) – 15 000 zł; zabudowa z montażem 26 000 zł; szafa w jadalni 40 000 zł.

 

Płyta indukcyjna znajduje się na półwyspie wykończonym materiałem Kerock w czarnym kolorze Bardzo dobrze sprawdzają się kosze wysuwane z narożnika przy półwyspie
Płyta indukcyjna znajduje się na półwyspie wykończonym materiałem Kerock w czarnym kolorze Bardzo dobrze sprawdzają się kosze wysuwane z narożnika przy półwyspie


A jak wygląda cały dom Ani i Bartka przeczytasz w artykule: O trudnościach przy budowie domu

Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Gość użytkownik
28-09-2014 00:47
No i macie bardzo ładne hokery w kuchni :)
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz