Remont kuchni 22 lata później. Odnawiamy kuchnię ze skromnym budżetem emeryckim

Remont kuchni 22 lata później. Odnawiamy kuchnię ze skromnym budżetem emeryckim

Poprzednie wyposażenie kuchni eksploatowałam 22 lata, aż w końcu się wysłużyło. Przede wszystkim zależało mi na wymianie blatu, zabudowy szafkowej, tradycyjnego stalowego okapu. Istotne też było korzystanie z energooszczędnych urządzeń - mówi Giesia, która kuchnię remontowała w 2022 r.

Zakres remontu:

  • wymiana zabudowy i urządzeń.

Kuchnia:

  • powierzchnia 7 m2; taki jak wcześniej układ zabudowy w kształcie litery U;
  • meble - poprzednio z płyty MDF w kolorze beżowym, obecnie z płyty MDF w odcieniu białym, wykończenie matowe;
  • blat - z laminowanej płyty, wcześniej szerokości 35 cm, obecnie 45 cm; nad nim płytki ceramiczne;
  • urządzenia - nowe, klasa A++ i wyższa, dodano zmywarkę szerokości 45 cm;
  • posadzka - płyty ceramiczne, bez zmiany.

Decyzja: Poprzednie wyposażenie kuchni eksploatowałam 22 lata, aż w końcu się wysłużyło. Przede wszystkim zależało mi na wymianie blatu, ponieważ poprzedni był zbyt wąski (miał zaledwie 35 cm), zabudowy szafkowej, bo fronty się zniszczyły, tradycyjnego stalowego okapu na mniejszy, płaski. Istotne też było korzystanie z energooszczędnych urządzeń.

Najpierw zrobiłam rekonesans w rozmaitych sklepach, musiałam dostosować potrzeby i marzenia do skromnego emeryckiego budżetu. W hipermarkecie budowlanym zaoferowano mi wszystko co chciałam, w przystępnej cenie. Zatrudniona tam architektka wnętrz pomogła mi ergonomicznie rozmieścić sprzęt, szafki. Tylko w szufladach zastosowałam nowoczesne prowadnice z miękkim domykiem, reszta zabudowy ma tradycyjne wyposażenie. Mechanizmy typu karuzele, kosze cargo były za drogie.

Kuchnia gazowa szerokości 60 cm, nad nią płaski okap (poprzednio kuchnia 50 cm, okap tradycyjny)
Kuchnia gazowa szerokości 60 cm, nad nią płaski okap (poprzednio kuchnia 50 cm, okap tradycyjny).

Remont kuchni - rady i przestrogi:

Nowy wystrój jest jaśniejszy, niż poprzedni. To mi odpowiada, gdyż kuchnia jest skierowana na północny zachód (w pochmurne dni jest w niej dość ciemno). Cieszę się z szerszego blatu (45 cm), bo wygodniej robi się na nim np. pierogi. W tym przypadku, nawet dziesięć centymetrów czyni ogromną różnicę! Ponownie wybrałam płytę laminowaną, bo na poprzedniej nie było oznak użytkowania. Jednak już się przekonałam, że ta obecna ma niższą jakość - laminat jest mniej wytrzymały na gorąco, uszkodzenia mechaniczne, plamy. Błędnie założyłam, że wszystkie takie wyroby są jednakowe pod względem jakości.

Chociaż zamówiłam firmowy montaż zabudowy, to ostatecznie szafki złożył znajomy, sklepowi wykonawcy wyznaczyli zbyt odległy termin. Zleciłam im tylko osadzenie blatów, ponieważ do ich przycinania potrzebne są specjalistyczne narzędzia. Wcześniej zorganizowałam demontaż starego wyposażenia (szafki wstawiłam do garażu). Wezwałam fachowca do wykonania nowego przyłącza gazowego, bo zmieniłam szerokość kuchenki (z 50 na 60 cm) i jej lokalizację. Przesunęłam ją w prawo, żeby w ciągu z lewej strony zmieściła się dodana wąska zmywarka (45 cm, której rzeczywiście brakowało, bo mechaniczne zmywanie bardziej oszczędza wodę w porównaniu z ręcznym), a dalej zlewozmywak (pozostawiłam go w tym samym miejscu z tym że jednokomorowy model ze stali nierdzewnej zastąpiłam wyrobem z konglomeratu, który ładniej zlewa się kolorystycznie z blatem). Oprócz tego zleciłam wykonanie podłączenia zlewozmywaka i zmywarki, płaskiego okapu do przewodu kominowego.

Chociaż zakres modernizacji wydawał mi się mały, to w praktyce pojawiały się liczne niuanse projektowe, montażowe - nie poradziłabym sobie bez profesjonalnej pomocy. Jednak nawet przy takiej, trzeba było na bieżąco wprowadzić poprawki, np. jedna z nich dotyczyła zastosowania, nad okapem i lodówką, nieco niższej wiszącej szafki, niż reszta.

Koszty remontu kuchni:

  • nowe wyposażenie i montaż 10 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Blat z płyty laminowanej jest teraz szerszy, ma 45 a, nie 35 cm, jak poprzedni.

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Zdaniem Czytelnika
03-01-2024 16:30
Komentarz dodany przez mdf: Fajny artykuł i niezła metamorfoza kuchni.Ot jak niewiele potrzeba aby uzyskać efekt łał.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz