Wspólny pokój dla rodzeństwa - jak go urządzić?

Wspólny pokój dla rodzeństwa - jak go urządzić?

W wielu mieszkaniach nie możemy pozwolić sobie na zagospodarowanie osobnych pomieszczeń, przeznaczonych na pokój dla rodzeństwa, dlatego przed dokonaniem aranżacji tak wielofunkcyjnej strefy warto dokładnie przeanalizować dostępną przestrzeń pod kątem potrzeb i wymagań użytkowników. W pokoju rodzeństwa poza stylowym efektem wizualnym liczy się funkcjonalność i trwałość zastosowanych rozwiązań. Bezpieczne, wykonane z nieszkodzących zdrowiu materiałów elementy wyposażenia powinny wpisywać się w gust rodzeństwa, jednak może okazać się, że kompromis w tym względzie będzie trudno uzyskać. Sprawdź, jak urządzić pokój rodzeństwa, by zachwycał wyglądem oraz komfortem na co dzień.

Najważniejsze elementy w pokoju rodzeństwa - wybierz odpowiednio

Na niewielkiej przestrzeni, jaką jest najczęściej pokój rodzeństwa istotne są wielofunkcyjne, trwałe rozwiązania systemowe oraz wybór przedmiotów wysokiej jakości, zapewniających odporność na uszkodzenia i szybkie zużycie. W pokoju rodzeństwa powinno się wyodrębnić przestrzeń do nauki i wypoczynku dla obydwojga dzieci. Ważną kwestią jest bezpieczne, wygodne miejsce do snu. Dobrej jakości materac 90x190 będzie odpowiedni na:

  • łóżko piętrowe,
  • łóżko podwójne (rozsuwane),
  • łóżko na antresoli, pod którą można ustawić biurko, regał lub szafę,
  • standardowe łóżko pojedyncze.

Dla dzieci i młodzieży poleca się dopasowane do wagi oraz poziomu aktywności fizycznej materace młodzieżowe, jak Breakdance lub Funky marki Hilding, wykonane z wysokoelastycznych, atestowanych pianek. Dopasuj rozmiar łóżek do specyfiki wnętrza oraz zwróć uwagę na dostęp naturalnego światła do biurek dzieci. Zadbaj o praktyczne, stylowe, zgodne z zainteresowaniami rodzeństwa dodatki.

Jaki styl w aranżacji pokoju rodzeństwa?

Gust dzieci zmienia się niezwykle szybko, podobnie jak ich potrzeby, ulegające zmianom wraz ze wzrostem ciała i rozwojem intelektualnym. Pokój rodzeństwa powinien zostać urządzony neutralnie, ponadczasowo, z zastosowaniem prostych, nienarzucających się skomplikowanymi czy też ozdobnymi elementami rozwiązań. Doskonale sprawdza się minimalizm oraz styl skandynawski, zachwycający inspiracjami z naturalnymi materiałami, jasnymi odcieniami i dużą ilością roślinności. Inaczej urządzisz pokój przedszkolaków, inaczej też nastolatków. Wybieraj meble, które będą "rosły z dziećmi" oraz jasne, neutralne barwy bazowe, do których możesz dopasowywać akcesoria zgodnie ze zmieniającym się gustem dziecka oraz zachwycające funkcjonalnością, jak ciepłe koce gładkie, wzorzyste, pasujące pod kolor wystroju. Jeżeli urządzasz pokój rodzeństwa, zrezygnuj z wyraźnie widocznych kontrastów na rzecz neutralnych, uzupełniających się barw. W ten sposób każde z dzieci znajdzie swoją strefę komfortu, zachowując spójny, stylowy wygląd.

Stylowy pokój dla sióstr - jakie wyposażenie?

W pokoju sióstr dominuje róż i fiolet? Niekoniecznie. Jeśli dziewczynki upierają się przy tym rozwiązaniu, warto zastosować kilka odcieni różu w postaci dodatków, pozostawiając jasną, neutralną bazę w postaci beżu lub kremu. Stylowe kolory na ścianach pozwolą łatwo zmieniać aranżację, zachowując klasę każdego wnętrza. Wybieraj zróżnicowane struktury materiałów, baw się motywami dekoracyjnymi, pamiętaj o zachowaniu najwyższej jakości przedmiotów. Siostry nie muszą lubić tych samych przedmiotów, kolorów i mieć podobnych zainteresowań. Wystarczy umiejętnie podzielić pokój na dwie (lub więcej) strefy funkcjonalne, wyraźnie różniące się pod względem gustu użytkowniczek.

Pokój braci - jak zaaranżować?

W chłopięcym pokoju nie zawsze panuje ład i porządek, zwłaszcza jeżeli pomieszczenie jest zajmowane przez więcej niż jednego z braci. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na wielofunkcyjne meble i sprzęty, pozwalające na łatwe utrzymanie porządku. Dbaj o to, by w pokoju braci nie znalazły się niepotrzebne przedmioty. Chłopcy lubią gromadzić. Nie jest to pomieszczenie, w którym potrzeba miejsca na łóżko i materac po operacji biodra lub stół z krzesłami. Zadbaj, by znalazła się w nim przestrzeń dla wygodnego łóżka, biurka i szafy dla każdego z chłopców. Pokój dla rodzeństwa powinien mieć niezakłóconą możliwość komunikacji, dlatego koniecznie zadbaj o to, żeby pomiędzy strefami relaksu i nauki dla dzieciaków znalazł się w miarę możliwości szeroki, niezastawiony ciąg komunikacyjny. W pokoju braci zdecydowanie sprawdza się gładka podłoga z paneli podłogowych, która jest odporna na uszkodzenia oraz łatwa do wyczyszczenia. W oknach nie musisz zawieszać ciężkich zasłon i firanek, wystarczą nowoczesne rolety lub żaluzje. 

Artykuł partnera serwisu

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz