Czym najlepiej samodzielnie wykończyć ściany: tynkami czy płytami gipsowo-kartonowymi?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czym najlepiej samodzielnie wykończyć ściany: tynkami czy płytami gipsowo-kartonowymi?

Chciałbym sam położyć tynki w pokoju dobudowanym nad garażem. Jak to zrobić i który tynk będzie łatwiejszy do naniesienia - cementowo-wapienny czy gipsowy?

aktualizacja: 2018-05-04 08:43:50

Odpowiedź eksperta: Technika nakładania obu rodzajów tynku jest podobna i różni się jedynie sposobem wygładzenia powierzchni. Przy braku wprawy z pewnością przydadzą się listwy tynkarskie, które ułatwią uzyskanie równej powierzchni tynku. Mocuje się je do ścian na placki zaprawy w odstępach 1-1,5 m, a ich właściwe ustawienie sprawdza się długą poziomnicą i sznurem, rozciągniętym między skrajnymi listwami. Podczas tynkowania listwy te służą do prowadzenia łaty zgarniającej nadmiar narzuconej zaprawy i pozostają na stałe w tynku. W narożach zewnętrznych (ościeża okien i drzwi) umieszcza się kątowniki siateczkowe, które chronią je przed wykruszeniem i umożliwiają osiągnięcie prostej krawędzi.

W przypadku tynków gipsowych wykorzystanie stalowych, ocynkowanych listew niesie ryzyko wystąpienia rdzawych wykwitów w razie uszkodzenia powłoki ochronnej, dlatego lepiej stosować profile aluminiowe.

Łatwiejszym sposobem na samodzielne wykończenie ścian jest ułożenie płyt gipsowo-kartonowych, mocowanych na plackach zaprawy. Wykonanie takiego pokrycia pozwala na uzyskanie gładkiej i równej powierzchni niewymagającej nakładania dodatkowych warstw. Jedyne utrudnienie to duży rozmiar płyt i ich wniesienie na piętro, mierzą (2,7-3 m) × 1,2 m. Płyty przytwierdza się bezpośrednio do ściany klejem gipsowym bądź - w przypadku znacznych nierówności - po uprzednim przyklejeniu pasów wyrównujących z przyciętej płyty. Wykończenie ścian polega na zaszpachlowaniu i oszlifowaniu połączeń między płytami. Tak przygotowany suchy tynk jest gotowy do malowania.

Redakcja BD
fot. Knauf

Dodaj komentarz

time image
time image
Naprawa i wykończenie ścian - dlaczego warto stosować system? Rady eksperta
Naprawa i wykończenie ścian - dlaczego warto stosować system? Rady eksperta
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny