Jak wywieźć gruz po wyburzeniu ścian działowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak wywieźć gruz po wyburzeniu ścian działowych?

Odpowiedź eksperta: Metr kwadratowy rozebranej ściany działowej z cegieł waży 150-250 kg. Wyburzenie muru o długości 4 m (ok. 10 m2) wymaga zatem usunięcia 1500-2500 kg gruzu. Lżejsze będą odpady powstałe w wyniku rozbiórki ściany z pustaków czy bloczków betonu komórkowego, ale ich objętość będzie taka sama.

Po usunięciu ściany szkieletowej pozostaną kawałki płyt gipsowo-kartonowych o różnych rozmiarach, a po demontażu ściany drewnianej - sporo desek. Zależnie od potrzeb i możliwości, część elementów rozbiórkowych będziemy mogli jeszcze wykorzystać, ale większość odpadów trzeba będzie usunąć z działki.

Wynajęcie kontenera. Najprostszy, choć dość kosztowny sposób pozbycia się odpadów budowlanych to zlecenie ich wywozu na składowisko wyspecjalizowanej firmie. Stawia ona kontener (na ustaloną liczbę dni), do którego wrzuca się gruz, bez konieczności składowania go na działce.

Oferta pojemników na gruz jest bardzo szeroka. Wyburzając małą ścianę działową lub tylko jej fragment, możemy zamówić jednorazowe torby o maksymalnej nośności tony. Ich zaletą jest to, że można je ustawić tam, gdzie kontener by się nie zmieścił. Przy większej ilości gruzu, lepszy będzie kontener (plastikowy lub metalowy) o pojemności od 0,5 m3 do nawet 7 m3.

Aby pozbyć się gruzu, najwygodniej zamówić torby (fot. z lewej: EcoBag) lub kontener (fot. z prawej: Ameco), które wyspecjalizowana firma odbierze od nas, a zawartość wywiezie na odpowiednie wysypisko

Wywóz na wysypisko gminne. Na bezpłatny odbiór gruzu możemy liczyć, jeżeli gmina ma własne wysypisko śmieci, a my dysponujemy przyczepką, na której możemy go tam zawieźć. O takiej możliwości dowiemy się w miejscowym zakładzie gospodarki komunalnej.

Oddanie gruzu na wyrównanie działki. Warto też rozejrzeć się po okolicy, popytać sąsiadów i sprawdzić ogłoszenia w lokalnej prasie czy w Internecie. Można bowiem znaleźć chętnych, którzy przyjmą gruz bezpłatnie, np. do wyrównania terenu własnej posesji czy utwardzenia drogi.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu otwierającym: Wynajęcie kontenera to najwygodniejszy sposób na pozbycie się dużej ilości gruzu. Kontener o pojemności 7 m3 kosztuje ok. 800 zł (cena z grudnia 2021). (fot. klin.waw.pl)

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!