Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian działowych na poddaszu?

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian działowych na poddaszu?

Chcę podzielić poddasze lekkimi, szkieletowymi ściankami działowymi. Jak można poprawić ich izolacyjność akustyczną (dwie warstwy płyt, taśmy w miejscu styku z podłożem, sposób wypełnienia wnętrza wełną)?

Na własności akustyczne ścianek szkieletowych ma wpływ przede wszystkim grubość konstrukcyjna i grubość okładzin. Standardowe konstrukcje z profili 50 mm z jednowarstwowym pokryciem i wypełnieniem wełną o grubości 40 mm, uzyskują wskaźnik izolacyjności akustycznej około 43 dB. Natomiast przy podwójnym pokryciu z obu stron izolacyjność wynosi 52 dB. Z reguły ta wyższa wartość izolacyjności akustycznej będzie wystarczająca dla dobrego wyciszenia pomieszczenia mieszkalnego.

Oczywiście, istotne jest również szczelne wypełnienie wnętrza ścianki, przy użyciu wełny o gęstości nie mniejszej niż 30 kg/m3, przy czym wełna powinna być o 1 cm cieńsza od szerokości profili. Dla ochrony przed przenikaniem hałasu, istotne jest też uszczelnienie wszelkich szczelin i otworów między pomieszczeniami w tym również drzwi.

Jednak przy budowie przegród szkieletowych na poddaszu, ze względu na brak stabilnych oparć (np. stropu, ścian konstrukcyjnych) dla ścianek działowych, może dochodzić do przenoszenia dźwięków uderzeniowych na styku ze skosami, sufitem. W tych miejscach należy ułożyć specjalną taśmę elastyczną, a szczelinę wypełnić masą akrylową. Natomiast obudowę skosów warto wykonać jako dwuwarstwową, co ograniczy boczne przenoszenie dźwięków i usztywni połączenie ze ściankami działowymi.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Podstawowy sposób wyciszenia ścianek działowych to pokrycie ich podwójną warstwą płyt. Płyty układa się z przesunięciem spoin pomiędzy warstwami

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jak grubość konstrukcyjna i okładziny wpływają na izolacyjność akustyczną ścianek szkieletowych?

    Grubość konstrukcyjna i okładziny mają kluczowy wpływ na izolacyjność akustyczną. Standardowe konstrukcje z profili 50 mm z jednowarstwowym pokryciem i wypełnieniem wełną o grubości 40 mm osiągają wskaźnik izolacyjności akustycznej około 43 dB. Przy podwójnym pokryciu z obu stron izolacyjność wynosi 52 dB.
  • Jakie wypełnienie wnętrza ścianki jest zalecane dla poprawy jej właściwości akustycznych?

    Zalecane jest szczelne wypełnienie wnętrza ścianki wełną o gęstości nie mniejszej niż 30 kg/m³, przy czym wełna powinna być o 1 cm cieńsza od szerokości profili.
  • Jakie dodatkowe środki należy podjąć, aby zabezpieczyć przegrody szkieletowe przed przenoszeniem hałasu?

    Należy uszczelnić wszelkie szczeliny i otwory między pomieszczeniami, w tym również drzwi. Ważne jest także ułożenie specjalnej taśmy elastycznej na styku ze skosami i sufitem oraz wypełnienie szczelin masą akrylową.
  • Dlaczego warto wykonać obudowę skosów jako dwuwarstwową?

    Obudowa skosów jako dwuwarstwowa ogranicza boczne przenoszenie dźwięków i usztywnia połączenie ze ściankami działowymi.
  • Jaki jest podstawowy sposób wyciszenia ścianek działowych?

    Podstawowy sposób wyciszenia ścianek działowych to pokrycie ich podwójną warstwą płyt, przy czym płyty układa się z przesunięciem spoin pomiędzy warstwami.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz