Na co zwrócić uwagę przed wyborem schodów do domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Na co zwrócić uwagę przed wyborem schodów do domu?

To niezbędny element każdego domu piętrowego lub z poddaszem. Ich usytuowanie oraz sposób wykonania jest określony na etapie projektowania budynku. Jeżeli zaplanowano je jako żelbetowe, wylewane w deskowaniu na etapie stanu surowego, rola inwestora ogranicza się do wyboru sposobu ich wykończenia. W przypadku stopni schodów jest to najczęściej drewno, natomiast na balustrady – oprócz tego materiału – wybiera się stal lub szkło hartowane.

Zdecydowanie więcej dylematów do rozstrzygnięcia będziemy mieli w przypadku, gdy w domu zaplanowano schody gotowe, które montuje w trakcie wykańczania wnętrz. Można je kupić w sklepie budowlanym, wybrać z katalogu producenta lub zdecydować się na projekt indywidualny. Na co zwrócić uwagę przed ich wyborem?

Schody pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale są też ważnym elementem dekoracyjnym domu. fot. TECHNISTONE

SCHODY - ESTETYKA I WYGODA KORZYSTANIA

Schody pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale stanowią także istotny element dekoracyjny. Muszą być więc estetyczne, ale przy tym wygodne – wystarczająco szerokie, jak najmniej strome, nieśliskie, a ponadto łatwe do sprzątania. Minimalna szerokość biegu to 80 cm, maksymalna wysokość stopni schodów – 19 cm, natomiast ich wygodna głębokość to minimum 25 cm.

Balustrada powinna mieć wysokość ok. 90 cm, a poręcz nie może być umiejscowiona zbyt blisko ściany. Jeśli jej wypełnieniem są tralki, prześwit między nimi nie powinien przekraczać 12 cm (choć formalnie przepisy nie regulują tego w domach jednorodzinnych).

SCHODY - KSZTAŁT I KONSTRUKCJA

Ze względu na kształt, schody dzielą się na jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe, łamane, zabiegowe i spiralne. Przy wyborze trzeba kierować się tym, czy pasują do naszego wnętrza. W mniejszych pomieszczeniach bardziej sprawdzą się schody prostsze – zajmą mniej miejsca i nie przytłoczą otoczenia.

Do takich wnętrz pasują też schody spiralne, choć nie są one zbyt wygodne, a ponadto są niebezpieczne dla małych dzieci. Modele masywne, o bardziej skomplikowanych kształtach, lepiej zamontować na większych metrażach.

Schody różnią się też konstrukcją. Elementem nośnym mogą być boki (policzki), belka centralna ustawiona w osi ich biegu lub – w modelach spiralnych – słup nośny, przymocowany do stropów. Obecnie bardzo modne są schody półkowe (bolcowe), przytwierdzane z jednej strony bezpośrednio do ściany, bez widocznych elementów konstrukcyjnych.

Zobacz, jakie są rodzaje schodów?

SCHODY - MATERIAŁ

Duży wpływ na estetykę schodów gotowych ma materiał, z jakiego są wykonane. Najczęściej spotyka się modele:

  • drewniane– to najpopularniejszy typ schodów. Drewno, cenione za naturalność, pasuje praktycznie do każdego wnętrza. Budulec stanowią zwykle takie gatunki, jak dąb, sosna, świerk, buk, jesion czy brzoza. Jeśli nie ogranicza nas budżet, możemy nabyć ekskluzywne wyroby z trwałego drewna egzotycznego;

  • schody metalowe– z tego materiału można wykonać schody o najbardziej skomplikowanych formach. Jego wadą jest słabe tłumienie odgłosów, dlatego stopnie tego typu konstrukcji pokrywa się często drewnem, szkłem, kamieniem itp.;
     
  • szklane – ich konstrukcja wykonana jest zazwyczaj ze stali, natomiast szklane są stopnie, ewentualnie też balustrady. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, pasujące do minimalistycznych wnętrz.

Norbert Skupiński

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje