Schody - miejsce, kształt i wymagania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Schody - miejsce, kształt i wymagania

Schody wewnętrzne w dużej mierze decydują o wygodzie użytkowania domu. Możliwych rozwiązań jest wiele, generalnie jednak najwygodniejsze schody zabierają sporo cennego miejsca. Duże znaczenie mają też koszty i trudność wykonania – musimy więc zdecydować się na kompromis.

aktualizacja: 2018-06-21 10:17:38

Miejsce na schody

Schody
(fot. Teko)

Wydzielone. Tradycyjne rozwiązanie to schody umieszczone w holu lub korytarzu stanowiącym przestrzeń komunikacyjną. Schody mogą zostać nawet całkowicie wydzielone, tworząc dostępną z tych pomieszczeń klatkę schodową.

Wzmacnia to typowy dla większości domów podział na wspólną przestrzeń dzienną z salonem na parterze oraz prywatną (sypialnie) na piętrze.

Pomiędzy sypialniami a salonem nie przenoszą się dźwięki, dzięki czemu możemy np. swobodnie przyjmować gości, gdy dzieci śpią na górze.

W domu dla licznej, wielopokoleniowej rodziny, praktyczne będą schody umieszczone w pobliżu wejścia do domu. Jej członkowie nie będą wtedy sobie przeszkadzać nawet wtedy, gdy będą wychodzić i wracać do domu o zupełnie innych porach.

Umieszczenie schodów w salonie zwykle utrudnia jego aranżację, szczególnie jeśli będą wyeksponowane.
Jeśli w domu są więcej niż dwie kondygnacje, racjonalne jest oczywiście usytuowanie łączących je schodów w jednym pionie. Wydzielenie klatki schodowej wymaga niestety stosunkowo dużej przestrzeni – nawet 10 m², a w większości projektów, szczególnie niewielkich domów, przestrzeń na komunikację jest ograniczana do minimum.

Na schody otwarte prowadzące na piętro wprost z salonu czy holu wystarczy 5–7 m². Wiele zależy oczywiście od ich szerokości i kształtu.

W salonie. Otwarte, „paradne” schody utrudniają wydzielenie intymnych przestrzeni w domu, gdyż sprzyjają przenoszeniu się na piętro hałasów. Mimo to takie właśnie rozwiązanie jest obecnie coraz popularniejsze.

Taki wybór warto podejmować ze świadomością, że salon, w którym są otwarte schody, staje się nieuchronnie częścią „ciągów komunikacyjnych”, a same schody – drogą przenoszenia się hałasów w domu.

Schody w salonie widoczne, ale umieszczone z boku i w niewielkim stopniu wpływające na jego aranżację Schody wyeksponowane 
(fot. Up Stair) (fot. L. Jampolska)
Schody w salonie: widoczne, ale umieszczone z boku i w niewielkim stopniu wpływające na jego aranżację, oraz wyeksponowane.

Ponadto wygodne schody w salonie nie zajmują wcale tak mało miejsca, jak może się wydawać niedoświadczonym osobom oglądającym rzuty kondygnacji w projekcie, bo są na nich często widoczne tylko do pewnej wysokości.

Ponadto umieszczenie schodóww salonie zwykle utrudnia jego aranżację, szczególnie jeśli będą wyeksponowane. Warto więc pomyśleć, czy nie umieścić ich tak, by zanadto nie rzucały się w oczy.

Kształt schodów

Na cenę schodów wpływa przede wszystkim ich kształt i materiał z którego są wykonane
Na cenę schodów wpływa przede wszystkim ich kształt i materiał z którego są wykonane. Schody drewniane zwykle okazują się droższe od żelbetowych
(fot. Schody Prudlik)

Schody mogą mieć bardzo zróżnicowany układ biegów i kształt stopni, a od tych cech zależy trudność i koszt ich wykonania oraz wygoda użytkowania. Zwykle im schodyprostsze w formie, tym są wygodniejsze i tym łatwiej je wykonać bez błędów.

Minimalne wymagania

Stopnie nie mogą być wyższe niż 19 cm. Wyjątkiem są schody strychowepiwniczne, które jako rzadziej użytkowane, mogą być mniej wygodne i mieć stopnie wysokości 20 cm.

Za wygodne uznaje się jednak stopnie o wysokości nieprzekraczającej 17 cm.

Wymiary stopni powinny być dostosowane do długości kroku przeciętnego człowieka: suma szerokości oraz podwójnej wysokości stopnia powinna wynosić od 60 do 65 cm.

Zaleca się przy tym by szerokość stopni nie była mniejsza niż 25 cm, ale dla osób o dużych stopach wygodniejsze będą stopnie szerokości ok. 30 cm.

Stopnie schodów zabiegowych i krętych muszą mieć nie mniej niż 25 cm w odległości 40 cm od wewnętrznej krawędzi.

Wymiary stopni w jednym biegu powinny być takie same. Przepisy nie określają maksymalnej liczby stopni biegu, ale nie zaleca się, by było ich więcej niż 17.

To, czy schody w domu są wygodne, najbardziej odczuwają dzieci i osoby starsze.

Wymagana przepisami szerokość biegu schodów oraz spoczników to co najmniej 80 cm, jednak trzeba pamiętać, że to minimum i na takich schodach trudno się minąć i niełatwo po nich wnosić duże przedmioty (np. meble).

Uwaga! Szerokość schodów mierzy się pomiędzy balustradami, na rzeczywistą szerokość biegu wpływa więc ich kształt i sposób zamocowania.

Balustrada nieco zmniejsza szerokość schodów Balustrada zamocowana z boku, bieg ma pełną szerokość
(fot. Schody Prudlik) (fot. Centrum Schodów)
Użyteczna szerokość biegu schodów zależy także od sposobu zamocowania oraz kształtu balustrady: balustrada nieco zmniejsza szerokość schodów, oraz balustradę zamocowano z boku, bieg ma pełną szerokość

 

Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

time image

16 Gru 2015, 07:55

Schody oprócz funkcji komunikacyjnej pełnią właśnie również dekorację. Więc jeżeli macie możliwość zrobienia oryginalnych schodów to warto profesjonalni producenci doradzą, wykonają i zamontują. Najważniejsze żeby przed wyborem zastanowić się, bo schodów nie zmieniamy ...

time image

Gość marzena31450

10 Lis 2015, 08:19

Ja mam schody w salonie i wykonawca tak dobrał typ schodów,że salon zyskał są jego ozdobą.Schody użytkujemy intensywnie i nic się nie zniszczyły.

time image

Gość Mario

29 Sie 2014, 12:49

Ostatnimi funkcja schodów uległa dużej zmianie. Zamiast pełnić tylko i wyłącznie funkcję komunikacyjną stały się kluczową ozdobą salonu. Dobrym przykładem tego typu zmian są nowoczesne schody szklane, które są bardzo dekoracyjne, a wykonanie na stalowej konstrukcji pozwala ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jakie wybrać schody wewnętrzne? Żelbetowe, drewniane czy... stalowe?
Jakie wybrać schody wewnętrzne? Żelbetowe, drewniane czy... stalowe?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny