Schody - miejsce, kształt i wymagania

Schody - miejsce, kształt i wymagania

Schody wewnętrzne w dużej mierze decydują o wygodzie użytkowania domu. Możliwych rozwiązań jest wiele, generalnie jednak najwygodniejsze schody zabierają sporo cennego miejsca. Duże znaczenie mają też koszty i trudność wykonania - musimy więc zdecydować się na kompromis.

Gdzie najlepiej umieścić schody?

  • Wydzielone w osobnej klatce schodowej

Tradycyjne rozwiązanie to schody umieszczone w holu lub korytarzu stanowiącym przestrzeń komunikacyjną. Schody mogą zostać nawet całkowicie wydzielone, tworząc dostępną z tych pomieszczeń klatkę schodową.

Wzmacnia to typowy dla większości domów podział na wspólną przestrzeń dzienną z salonem na parterze oraz prywatną (sypialnie) na piętrze.

Pomiędzy sypialniami a salonem nie przenoszą się dźwięki, dzięki czemu możemy np. swobodnie przyjmować gości, gdy dzieci śpią na górze.

W domu dla licznej, wielopokoleniowej rodziny, praktyczne będą schody umieszczone w pobliżu wejścia do domu. Jej członkowie nie będą wtedy sobie przeszkadzać nawet wtedy, gdy będą wychodzić i wracać do domu o zupełnie innych porach.

Jeśli w domu są więcej niż dwie kondygnacje, racjonalne jest oczywiście usytuowanie łączących je schodów w jednym pionie. Wydzielenie klatki schodowej wymaga niestety stosunkowo dużej przestrzeni - nawet 10 m², a w większości projektów, szczególnie niewielkich domów, przestrzeń na komunikację jest ograniczana do minimum.

Na schody otwarte prowadzące na piętro wprost z salonu czy holu wystarczy 5-7 m². Wiele zależy oczywiście od ich szerokości i kształtu.

Schody w salonie umieszczone z boku
Schody w salonie widoczne, ale umieszczone z boku i w niewielkim stopniu wpływające na jego aranżację (fot. Up Stair)
  • Wyeksponowane w salonie

Otwarte, "paradne" schody utrudniają wydzielenie intymnych przestrzeni w domu, gdyż sprzyjają przenoszeniu się na piętro hałasów. Mimo to takie właśnie rozwiązanie jest obecnie coraz popularniejsze.

Taki wybór warto podejmować ze świadomością, że salon, w którym są otwarte schody, staje się nieuchronnie częścią "ciągów komunikacyjnych", a same schody - drogą przenoszenia się hałasów w domu.

Ponadto wygodne schody w salonie nie zajmują wcale tak mało miejsca, jak może się wydawać niedoświadczonym osobom oglądającym rzuty kondygnacji w projekcie, bo są na nich często widoczne tylko do pewnej wysokości.

Ponadto umieszczenie schodów w salonie zwykle utrudnia jego aranżację, szczególnie jeśli będą wyeksponowane. Warto więc pomyśleć, czy nie umieścić ich tak, by zanadto nie rzucały się w oczy.

Kształt schodów - na co ma wpływ?

Schody mogą mieć bardzo zróżnicowany układ biegów i kształt stopni, a od tych cech zależy trudność i koszt ich wykonania oraz wygoda użytkowania. Zwykle im schody prostsze w formie, tym są wygodniejsze i tym łatwiej je wykonać bez błędów.

Schody dywanowe
Schody dywanowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego, balustrada ze szkła hartowanego o grubość 10 mm, pochwyt drewniany. (fot. Prudlik)

Minimalne wymagania dotyczące wymiarów schodów wewnętrznych

Stopnie nie mogą być wyższe niż 19 cm. Wyjątkiem są schody strychowe i piwniczne, które jako rzadziej użytkowane, mogą być mniej wygodne i mieć stopnie wysokości 20 cm.

Za wygodne uznaje się jednak stopnie o wysokości nieprzekraczającej 17 cm. Wymiary stopni powinny być dostosowane do długości kroku przeciętnego człowieka: suma szerokości oraz podwójnej wysokości stopnia powinna wynosić od 60 do 65 cm. Zaleca się przy tym by szerokość stopni nie była mniejsza niż 25 cm, ale dla osób o dużych stopach wygodniejsze będą stopnie szerokości ok. 30 cm.

Stopnie schodów zabiegowych i krętych muszą mieć nie mniej niż 25 cm w odległości 40 cm od wewnętrznej krawędzi. Wymiary stopni w jednym biegu powinny być takie same. Przepisy nie określają maksymalnej liczby stopni biegu, ale nie zaleca się, by było ich więcej niż 17.

To, czy schody w domu są wygodne, najbardziej odczuwają dzieci i osoby starsze.

Schody w salonie
Stopnie są najwygodniejsze, jeśli mają 16-17 cm wysokości i 28-30 cm głębokości. Balustrada natomiast powinna być zamontowana na wysokości 90-100 cm. (fot. Domański)

Wymagana przepisami szerokość biegu schodów oraz spoczników to co najmniej 80 cm, jednak trzeba pamiętać, że to minimum i na takich schodach trudno się minąć i niełatwo po nich wnosić duże przedmioty (np. meble).

Uwaga! Szerokość schodów mierzy się pomiędzy balustradami, na rzeczywistą szerokość biegu wpływa więc ich kształt i sposób zamocowania.

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Teko

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

KAMEX
16-12-2015 08:55
Schody oprócz funkcji komunikacyjnej pełnią właśnie również dekorację. Więc jeżeli macie możliwość zrobienia oryginalnych schodów to warto profesjonalni producenci doradzą, wykonają i zamontują. Najważniejsze żeby przed wyborem zastanowić się, bo schodów nie zmieniamy ...
Gość marzena31450
10-11-2015 09:19
Ja mam schody w salonie i wykonawca tak dobrał typ schodów,że salon zyskał są jego ozdobą.Schody użytkujemy intensywnie i nic się nie zniszczyły.
Gość Mario
29-08-2014 14:49
Ostatnimi funkcja schodów uległa dużej zmianie. Zamiast pełnić tylko i wyłącznie funkcję komunikacyjną stały się kluczową ozdobą salonu. Dobrym przykładem tego typu zmian są nowoczesne schody szklane, które są bardzo dekoracyjne, a wykonanie na stalowej konstrukcji pozwala ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz