W jakich warunkach można układać parkiet? Rodzaje parkietów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
W jakich warunkach można układać parkiet? Rodzaje parkietów

Parkiety to rozwiązanie niezbyt tanie, ale efektowne, niepowtarzalne i przyjemne w codziennym korzystaniu dzięki m.in. temu, że ma dobrą izolację cieplną i akustyczną (jednak źle przewodzi ciepło, więc nie jest polecane na ogrzewanie podłogowe).

aktualizacja: 2022-08-08 07:18:40
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie zalety mają parkiety?
  • Jakie są rodzaje parkietów?
  • Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze parkietu?
  • Jak układać parkiet?

Jakie zalety mają parkiety?

Ten sposób wykończenia podłogi od lat ma licznych zwolenników. Parkiet jest ceniony przede wszystkim za naturalny wygląd. Każdy jego element ma niepowtarzalną strukturę i barwę. Drewno jest miłe w dotyku, ciepłe i bardzo trwałe. Dobrze izoluje termicznie. Co ważne, można je wielokrotnie odnawiać. Wadą tego rodzaju posadzek jest wysoka cena i pracochłonny montaż.

Jakie są rodzaje parkietów?

Parkiet oferowany jest w kilku odmianach. Tradycyjny składa się z drewnianych deszczułek łączonych na pióro i wpust, które układa się komponując różne wzory (jodełka, cegiełka drabinka itp.). Ma grubą warstwę użytkową, dlatego można go wielokrotnie szlifować i odnawiać. W parkiecie lamelowym deszczułki są cieńsze i węższe od tradycyjnych. Poza tym nie mają pióra i wpustu - układa się je na styk. Parkiet mozaikowy składa się z krótkich i wąskich elementów, które są naklejone na siatkę i ułożone według rozmaitych wzorów.

Z kolei przemysłowy wyróżnia się wąskimi, ale grubszymi deszczułkami. Są one układane na sztorc i połączone w płyty taśmą samoprzylepną, którą zrywa się po ułożeniu. Ten rodzaj parkietu jest bardzo wytrzymały, dlatego świetnie sprawdza się w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Równie trwały jest bruk drewniany. W przeciwieństwie do pozostałych modeli, jego elementy wycinane są w poprzek słojów. Układa się je na styk lub ze szczelinami, wypełnianymi masą zalewową.

Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze parkietu?

Parkiet wykonuje się z drewna różnych klas, co ma zasadniczy wpływ na jego wygląd. Generalnie wyróżniamy trzy podstawowe klasy. Pierwsza to brak przebarwień, sęków i innych niedoskonałości. W drugiej klasie mogą występować niewielkie sęki i pęknięcia, różnice barwy, a usłojenie może być mniej regularne. W drewnie trzeciej klasy dopuszcza się pełne sęki, biel i kontrastową kolorystykę.

Z kolei trwałość podłogi z drewna zależy w dużej mierze od jego gatunku. Parkiety wykonuje się przeważnie z odmian średnio twardych, np. dębu czy jesionu. Można jednak zdecydować się na podłogę z drewna egzotycznego, takiego jak kempas, merbau, orzech afrykański czy jatoba. Jest ono znacznie trwalsze od rodzimego, bardziej odporne na ścieranie i zarysowania, ale przy tym znacznie droższe.

Jak układać parkiet?

Montaż parkietu to zadanie dla specjalisty. Wymaga bowiem odpowiedniego doświadczenia, a także staranności.

Ponieważ drewno musi się zaaklimatyzować, po zakupie trzeba je umieścić oryginalnie zapakowane w pomieszczeniu, w którym będzie montowane, przynajmniej na 48 godzin. Podłoże - jastrych, płyty wiórowe, OSB, mfp lub gipsowo-włóknowe - musi być suche, odkurzone i zagruntowane preparatem wchodzącym w skład zestawu do przyklejania parkietów. Klej należy rozprowadzać pacą zębatą lub wałkiem stopniowo, aby nie stwardniał przed ułożeniem posadzki. Po przyklejeniu elementów trzeba odczekać od 2 do 14 dni (w zależności od rodzaju kleju), a potem można przystąpić do cyklinowania. Na koniec na drewno nanosi się lakier bądź olej.

Lakier tworzy na powierzchni parkietu dodatkową warstwę, która chroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi. Powłoka może połyskiwać, być półmatowa lub matowa. Renowację takiej podłogi przeprowadza się co kilka lat - w zależności od stopnia twardości użytego lakieru i intensywności użytkowania. Z kolei przy wykorzystaniu oleju na wierzchu nie tworzy się warstwa ochronna, ponieważ substancja ta wnika w drewno, konserwując je i impregnując. W porównaniu z parkietem lakierowanym, powierzchnia jest bardziej matowa i naturalna, ale wymaga regularnej konserwacji. Przynajmniej raz w roku trzeba ją olejować, a co 1-2 lata - polerować.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Jawor Parkiet

Zdaniem naszych Czytelników

26 Jul 2017, 16:21

Czy podłogi drewniane można układać na każdej "posadzce" - moja odpowiedź nie na każdej, aczkolwiek na znacznej większości można. Wiele zależy od funkcji podłogi - klasyczna, grzewcza czy chłodząca oraz od rodzaju drewnianych elementów. Temat bardzo, bardzo szeroki.   Autor ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!