Jak układać parkiet?
Tradycyjnie parkiet układa się z podłużnych klepek według założonego wzoru. Zwykle to szachownica, jodełka lub cegiełka, lecz wcale nie trzeba na tym poprzestać. Można zaszaleć i puścić wodze fantazji, a także poczucia estetyki, łącząc ze sobą różne gatunki i kolory drewna oraz wzory. Dzięki temu podłoga może przypominać barwny dywan lub wyznaczać granice poszczególnych części funkcjonalnych wnętrza. Oczywiście, takie rozwiązanie kosztuje więcej i musi być starannie przemyślane, a potem – wykonane, by naprawdę cieszyło oczy.
Parkiet mocuje się do podłoża za pomocą odpowiedniego kleju, łącząc klepki na styk (tzw. parkiet lamelowy) albo na pióro i wpust. Elementy (deszczułki) mają rozmaite wymiary, w zależności też od rodzaju. Ich grubość wynosi zazwyczaj 15–22 mm, długość 200–500 mm, szerokość 30–100 mm. Na specjalne zamówienie firmy mogą wykonać klepki w innych rozmiarach i kształtach.
Rodzaje parkietów
Największą popularnością cieszą się parkiety tradycyjne. Są najgrubsze (z reguły 22 mm), a do pióra-wpustu mają aż 11 mm, co oznacza, że można je bez obaw wiele razy szlifować i odnawiać. Są zatem wytrzymałe i na lata. Można je zaplanować na każdym podłożu.
Parkiety lamelowe są o wiele cieńsze (grubość 10–14 mm), krótsze i węższe niż tradycyjne. Nie mają pióra -wpustu, układa się je na styk. W związku z tym łatwiej je uszkodzić, nie można też ich tak intensywnie użytkować i czyścić. Na czym więc polega ich wartość dodana? Na niskiej cenie – kosztują nawet 60% mniej od tradycyjnych klepek.
Efektowne, choć jeszcze cieńsze, są parkiety mozaikowe, uzyskiwane głównie z europejskich gatunków drzew. Do podłoża przykleja się całe arkusze mozaiki, co wyraźnie skraca montaż posadzki i ułatwia precyzyjne jej ułożenie. Mogą to być wzory typowe albo bardziej wymyślne.
- Kup zdalnie panele podłogowe w aplikacji mobilnej w czasie lockdownu
- Jakiej wylewki samopoziomującej użyć w zależności od wykończenia?
- Jak pielęgnować drewnianą podłogę?
- Czy panele podłogowe nadają się do kuchni, przedpokoju i do łazienki?
- Jastrych cementowy czy anhydrytowy? Która podłoga będzie lepsza?
Gdzie zaplanować parkiet?
Zdecydowanie się na parkiet oznacza wiele wysiłku włożonego w jego poprawne i staranne wykonanie – co jest trudne i czasochłonne, dlatego powinniśmy zlecić to fachowcowi. Kupionych deszczułek nie należy od razu układać. Rozpakowane z folii, muszą poczekać około dwóch dób w pomieszczeniu, w którym będą montowane. Ma to służyć aklimatyzacji drewna.
Nie warto planować parkietu w pomieszczeniu zbyt zimnym (najlepiej o temperaturze 18–22°C) i zbyt suchym (optymalna wilgotność to 45–65%). Trzeba też ustalić wilgotność betonowego podłoża (do 2%) i wreszcie – samych klepek (idealnie – 9%). To prawdziwie zegarmistrzowska robota! A samo ułożenie to dopiero jeden etap pracy. Po nim, zgodnie z instrukcją użycia kleju, powinno się odczekać od dwóch do 14 dni i przystąpić do cyklinowania, lakierowania bądź olejowania. Dopiero wtedy parkiet jest gotowy do użytku.
Którą z dwóch popularnych form dbania o parkiet lepiej wybrać?Lakier to dodatkowa warstwa na powierzchni podłogi, w zależności od zastosowanego produktu – błyszcząca, półmatowa lub matowa. Chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest prosta w utrzymaniu, wystarczy użyć w tym celu wilgotnego mopa, lecz trudna do miejscowej naprawy. Lakier w dodatku wymaga co kilka (3–10) lat całkowitej renowacji – zeszlifowania i położenia na nowo.Olej natomiast nie tworzy dodatkowej powłoki, gdyż wnika w drewno. Nie zmienia to faktu, że je impregnuje i konserwuje. Zaletą tego rozwiązania jest też to, że widać naturalną urodę parkietu. Podłogę olejowaną należy odświeżać częściej niż lakierowaną (co 6–12 miesięcy). Można ją także naprawiać miejscowo w przypadku niewielkich uszkodzeń. |
Agnieszka Zygmunt
fot. Parkiet Kaźmierczak
Zdaniem naszych Czytelników
Parkiet Komplex
26 Lip 2017, 14:21
Czy podłogi drewniane można układać na każdej "posadzce" - moja odpowiedź nie na każdej, aczkolwiek na znacznej większości można. Wiele zależy od funkcji podłogi - klasyczna, grzewcza czy chłodząca oraz od rodzaju drewnianych elementów. Temat bardzo, bardzo szeroki. Autor ...