Zdecydowałem się wymienić zniszczone już panele podłogowe na wykładzinę dywanową. Jednak po zdjęciu części paneli okazało się, że podkład podłogowy jest dość nierówny i bardzo chropowaty. Czy można na takim podłożu przyklejać bezpośrednio wykładzinę, czy też konieczne będzie jego wyrównanie?
Wykładziny dywanowe lub z PVC wymagają równej i gładkiej powierzchni podłogi. W przeciwnym razie wszelkie usterki podłoża widoczne będą na powierzchni pokrycia, a sama wykładzina szybciej ulegnie uszkodzeniu. Problem z wyrównaniem podkładu rozwiązują zaprawy (wylewki) samopoziomujące produkowane na bazie cementu lub anhydrytu (odmiany gipsu).
Samopoziomujące wylewki cementowe charakteryzują się dużą wytrzymałością na ściskanie, krótkim czasem twardnienia (ok. 3 godzin), a grubość wylewanej warstwy może wynosić 2-10 mm. Dzięki dużej odporności na ścieranie mogą one pozostać jako ostateczne pokrycie podłogi w podrzędnych pomieszczeniach (garaże, pomieszczenia gospodarcze i techniczne).
Warunkiem uzyskania wymaganej równości podłogi, by móc ułożyć wykładzinę dywanową lub z PVC, jest staranne przygotowanie podłoża i sprawna organizacja pracy. Podkład trzeba dokładnie zagruntować, aby woda nie była odciągana z zaprawy. Czas wiązania tych zapraw jest bardzo krótki (ok. 20 min) i w tym czasie cała powierzchnia podłogi powinna być pokryta wylewką. Wymaga to szybkiego przygotowania dużej ilości zaprawy, co przy używaniu wiertarki z mieszadłem nie zawsze będzie możliwe. Dlatego na dużych powierzchniach powinno się używać agregatu mieszającego z pompą podającą.
Wylewki anhydrytowe są grube (co najmniej 25 mm) i nie nadają się do pomieszczeń wilgotnych. Ze względu na dużą masę zużywanej zaprawy (ok. 50 kg/m2) do ich wylewania używa się agregatów mieszająco-pompujących, chociaż ręcznie można przygotować materiał na ok. 10 m2 podłogi. Ułożenie wykładziny na takim podkładzie możliwe będzie po 3-4 tygodniach.
Czy można bezpośrednio przyklejać wykładzinę na nierówne i chropowate podłoże?
Nie, wykładziny dywanowe lub z PVC wymagają równej i gładkiej powierzchni podłogi.
Dlaczego wykładzina wymaga równej powierzchni podłoża?
W przeciwnym razie wszelkie usterki podłoża będą widoczne na powierzchni wykładziny, a sama wykładzina szybciej się zniszczy.
Jakie materiały są używane do wyrównania podłoża pod wykładzinę?
Do wyrównania podłoża używa się zapraw samopoziomujących produkowanych na bazie cementu lub anhydrytu.
Jakie są cechy zapraw samopoziomujących cementowych?
Charakteryzują się dużą wytrzymałością na ściskanie, krótkim czasem twardnienia (ok. 3 godzin), oraz mogą mieć grubość warstwy od 2 do 10 mm.
Jakie są wymagania dotyczące przygotowania podłoża przed wylaniem zaprawy samopoziomującej?
Podkład trzeba dokładnie zagruntować, aby woda nie była odciągana z zaprawy. Czas wiązania zaprawy jest krótki (ok. 20 min), co wymaga szybkiego pokrycia całej powierzchni podłogi wylewką.
Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.
14 godzin temu, Gość Szymotroxinus napisał:
A co jeśli bym chciał zrobić wylewkę na płytki w kuchni i potem wykładzina? Czy tak można robić?
Dzień dobry,
a mógłby Pan doprecyzować co jest celem takiego zabiegu?
Chętnie polecimy ...
Dnia 7.09.2017 o 13:54, Gość Gośćiu napisał:
Piszecie o pierdołach ale nikt nie podaje szczegółów wykonawczych, - po jakim czasie od zagruntowania mogę robić wylewkę?, czy jednego dnia można zagruntować a drugiego wylewać wylewkę? - i już widzę odpowiedzi ...