Klej do płytek - poznaj rodzaje i zastosowanie klejów od KLEIB

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Klej do płytek - poznaj rodzaje i zastosowanie klejów od KLEIB

Kleje do płytek dzielimy według składu, klasy czy przeznaczenia. Różni są też producenci klejów. W tym przypadku skupimy się na produktach firmy KLEIB, która od kilkunastu lat oferuje chemię budowlaną pod marką KLEIB PROFESSIONAL, w tym właśnie kleje do płytek.

aktualizacja: 2021-09-23 06:32:08
KLEIB

Podział klejów do płytek ze względu na skład

Kleje przeznaczone do płytek ceramicznych czy kamienia mogą występować jako suche mieszanki do rozrobienia z wodą, ewentualnie składać się z dwóch komponentów lub mieć formę gotowych zapraw. Produkuje się je zgodnie z normą PN-EN 12004, która określa między innymi zasady ich klasyfikacji, oznaczania oraz najważniejsze właściwości użytkowe.

Kleje do płytek bazują na cemencie, spoiwach organicznych lub żywicy:

  • Kleje cementowe (C) - kleje do mieszania z wodą bezpośrednio przed użyciem. Oprócz szarego lub białego cementu w swoim składzie mają one jeszcze mineralne wypełniacze, polimery oraz środki modyfikujące dla szybszego wiązania zaprawy.
  • Kleje dyspersyjne (D) - elastyczne kleje gotowe do użycia, które składają się z wypełniaczy mineralnych oraz spoiw organicznych.
  • Kleje żywiczne (R) - kleje jedno- lub wieloskładnikowe epoksydowe i poliuretanowe. To wodoszczelne zaprawy o dobrej przyczepności, stąd zaleca się je na trudne podłoża, na przykład narażone na działanie wody i środków chemicznych.

Klasy i symbole klejów do płytek

Zgodnie z normą PN-EN 12004 wyróżniamy kilka klas klejów do płytek. Co jest istotne, na opakowaniu produktu zwykle znajdziemy kilka zestawionych ze sobą symboli (przykładowo typu C1T, C1TE, C2TE, C2TES1, C2ES1, C2TE).

Symbole na opakowaniach:

  • C1 - zwykły klej do płytek,
  • C2 - klej do płytek o podwyższonych parametrach,
  • F - szybkowiążący klej do płytek,
  • T - klej zalecany na powierzchnie pionowe (ściany) o zmniejszonym spływie,
  • E - klej zalecany do płytek wielkoformatowych o wydłużonym czasie otwartym,
  • S1 - klej odkształcalny zalecany między innymi na balkony i tarasy,
  • S2 - klej wysoce odkształcalny.

Typy klejów do płytek KLEIB PROFESSIONAL

Firma KLEIB przygotowała swoim klientom różne rodzaje klejów do płytek. Obecnie w ofercie tego producenta chemii budowlanej znajdziemy siedem typów takich produktów (C9; C9,5; C10; C10,5; C11; C12; C13). Poniżej opisaliśmy pokrótce każdy rodzaj kleju KLEIB, w tym jego właściwości użytkowe i przeznaczenie.

Klej do płytek C9 typu C1

Produkt przeznaczony do użytku wewnętrznego, na suchych i równych podłożach mineralnych. To wodoodporny klej cementowy, którym można przyklejać płytki ceramiczne (glazura i terakota) o maksymalnym wymiarze 33 × 33 cm. Z kleju C9 skorzystamy również przy wyrównywaniu i szpachlowaniu powierzchni.

Klej do płytek C9,5 typu C1T

Inny rodzaj kleju cementowego, który poza glazurą i terakotą jest przeznaczony do płytek gresowych, o maksymalnym wymiarze 33 × 33 cm. Podobnie jak klej C9, tę zaprawę można stosować na podłożach mineralnych wewnątrz budynków, służy ona również do wyrównywania powierzchni. Zaprawa C9,5 sprawdzi się ponadto do przyklejania płytek ceramicznych i gresowych na zewnątrz. Jest bowiem wodoodporna i mrozoodporna. Charakteryzuje się też zmniejszonym spływem.

Klej do płytek C10 typu C1TE

Kolejny klej cementowy do płytek o maksymalnym wymiarze 33 × 33 cm. Z jego wykorzystaniem przykleimy terakotę, glazurę oraz gres, na wewnątrz i zewnątrz budynku, gdyż jest on odporny na wilgoć i mróz. Zaprawa posłuży też do wyrównywania i szpachlowania powierzchni. Inne właściwości użytkowe tego produktu to zmniejszony spływ i wydłużony czas otwarty. Klej do płytek C10 typu C1TE sprawdzi się także na ogrzewanie podłogowe.

Kleje do płytek ceramicznych C9-C10
Kleje do płytek ceramicznych C9-C10

Klej do płytek C10,5 typu C2TE

Cementowy klej elastyczny do płytek ceramicznych i gresowych, a oprócz tego okładzin z kamienia, nawet o wymiarach 60 × 60 cm. Możemy go używać na podłożach mineralnych wewnątrz budynków, ale też poza nimi. Jest on wodoodporny i mrozoodporny, stąd doskonale nadaje się na balkony i tarasy. Z uwagi na zwiększoną przyczepność klej C10,5 wykorzystamy też do układania okładzin na stare płytki i ogrzewanie podłogowe.

Klej do płytek C11 typu C2TES1

Elastyczny klej cementowy o zwiększonej przyczepności, który sprawdzi się przy układaniu płytek wielkoformatowych na podłożach mineralnych i płytach gipsowo-kartonowych. Zaprawa jest odpowiednia do każdego rodzaju płytek (terakota, glazura, gres) oraz okładzin z nasiąkliwego kamienia naturalnego. Oprócz wykorzystania go wewnątrz (chociażby na ogrzewanie podłogowe) klej C11 typu C2TES1 jest zalecany na balkonach, tarasach, elewacjach oraz innych powierzchniach na zewnątrz budynku. Produkt ten ma też wydłużony czas otwarty i charakteryzuje się zmniejszonym spływem.

Klej do płytek C12 typu C2ES1

Zaprawa, w której głównym składnikiem jest biały, szlachetniejszy cement, który niweluje też ryzyko przebarwień. Przede wszystkim ten klej o zwiększonej przyczepności jest zalecany do ściennych i podłogowych okładzin z kamienia, aczkolwiek z jego wykorzystaniem przykleimy również płytki ceramiczne i gresowe. Klej do płytek C12 może być stosowany wewnątrz budynku, na przykład na ogrzewanie podłogowe, ale też na zewnątrz - na elewacjach, balkonach czy tarasach. Jest klejem elastycznym, wodoodpornym i mrozoodpornym, o wydłużonym czasie otwartym.

Klej do płytek C13 typu C2TE

Żelowa zaprawa na bazie cementu, reaktywnych krzemionek i innych specjalnie modyfikowanych minerałów. Klej C13 ma zwiększoną przyczepność, jest wysokoelastyczny, odporny na wodę i mróz, a także ma wydłużony czas otwarty i zmniejszony spływ. Wszystko to sprawia, że nadaje się do przyklejania wszystkich rodzajów płytek wielkoformatowych wewnątrz budynków (również na stare płytki i ogrzewanie podłogowe) oraz na zewnątrz (balkon, elewacja, taras). Sprawdzi się przy płytkach ceramicznych, cementowych i lastrykowych. Dużą zaletą kleju C13 typu C2TE jest możliwość stosowania rozlewnej konsystencji, co daje gwarancję pełnego wypełnienia płytki i ułatwia jej wypoziomowanie.

Wysokiej jakości kleje do płytek C10,5-C13
Wysokiej jakości kleje do płytek C10,5-C13
Kleje do zadań specjalnych C11-C13
Kleje do zadań specjalnych C11-C13

Kleje KLEIB PROFESSIONAL do każdego rodzaju płytek

Jak widać, firma KLEIB pod marką KLEIB PROFESSIONAL przygotowała bardzo szeroką ofertę klejów do płytek, stąd każdy powinien znaleźć właściwą zaprawę do wykorzystywanych przez siebie okładzin. Najważniejsze, aby dobrać produkt do stosowanych płytek, pamiętając między innymi o tym, że okładziny o niskiej nasiąkliwości poniżej 1% (na przykład gres) należy kleić materiałem o zwiększonej przyczepności. Ważna jest także wielkość płytek oraz ich przeznaczenie - wewnątrz czy na zewnątrz budynku, kiedy muszą one wykazywać odporność na wilgoć i mróz.

Dodaj komentarz

time image
time image
KLEIB
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA