Aplikacja gładzi szpachlowej wałkiem i agregatem - instrukcja

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Aplikacja gładzi szpachlowej wałkiem i agregatem - instrukcja

Gotowa Polimerowa Gładź Szpachlowa RAPTOR, dzięki zjawisku tiksotropowości, czyli pozornej zmiany gęstości po wymieszaniu, doskonale sprawdza się w aplikacji za pomocą specjalnego wałka, który zbudowany jest z syntetycznych włókien a ich ułożenie pozwala na równomierne rozprowadzanie Gładzi Raptor na powierzchni i ogranicza jej chlapanie.

aktualizacja: 2021-03-26 12:08:19

Przygotowanie pomieszczenia do aplikacji Gładzi Szpachlowej RAPTOR

Przed przystąpieniem do prac zawsze należy ocenić przyczepność i chłonność podłoża. Podłogę, okna, gniazdka i inne elementy stałe, zabezpieczyć folią i taśmą malarską. Na podłodze można rozłożyć tekturę. Szlifowane powierzchnie należy bezwzględnie oczyścić i zagruntować, np. preparatem głęboko penetrującym Royal Grunt Premium, pamiętając aby nie dopuścić do ich zeszklenia. Grunt wyrówna chłonność, dzięki czemu Gładź będzie wysychała równomiernie. To pozwoli na uzyskanie optymalnych parametrów na każdym etapie pracy. Gładź Polimerowa Raptor jest w pojemniku fabrycznie gęsta i nadaje się do użytku, bezpośrednio po otwarciu metodą tradycyjną, za pomocą pacy metalowej. Dokładne wymieszanie masy w wiaderku, najlepiej za pomocą mieszadła koszykowego, ją upłynnia. Tak przygotowana nadaje się do aplikacji wałkiem (oraz natryskowo, za pomocą agregatu hydrodynamicznego). W razie potrzeby Gładź Raptor można odstawić na około 10-14 godzin, co spowoduje, że konsystencja ponownie stanie się gęsta i znów możliwa będzie ręczna aplikacja produktu.

Aplikacja wałkiem

Nakładanie Gładzi rozpoczynamy od jednego z brzegów ściany. Wałek, zamocowany na wysięgniku teleskopowym, zanurzamy bezpośrednio w wiadrze z masą, nabierając taką ilość, która równomiernie pokryje jego powierzchnię (tak jak w przypadku malowania farbą). Zbyt duża ilość może skapywać, co spowoduje nieuzasadnione straty materiału.

Praktyczna wskazówka: nakładanie Gotowej Polimerowej Gładzi RAPTOR dobrze jest zacząć w pewnej odległości od krawędzi (30-40 cm), co umożliwi łatwiejsze rozprowadzenie na powierzchni, bez powstawania zgrubień materiału przy brzegach.

Gładź Raptor, zależnie od doświadczenia użytkownika, nakładać jednorazowo na powierzchni do 10 m2, grubszą warstwą ok. 3 mm. Dzięki temu, po zakończonej aplikacji, cała powierzchnia będzie nadal nadawała się do dalszej obróbki. W kolejnym etapie przystępujemy do wygładzenia. Najlepsza do tego typu prac jest, zależnie od upodobania, szeroka paca metalowa 60-80 cm, która umożliwia gładzenie, większego fragmentu niż tradycyjną packą. Jeżeli była to nasza pierwsza warstwa wyrównująca należy odczekać około 30 minut. Dłonią sprawdzić czy Gładź nie przykleja się już do palców, po czym można przystąpić do aplikacji drugiej warstwy, metodą "mokre na mokre". Dalsza obróbka wygląda identycznie jak warstwy pierwszej - szeroką metalową pacą. Raptor najlepiej zaciągać długimi, płynnymi pociągnięciami. W efekcie otrzymamy idealnie gładką powierzchnię. Gdyby po wyschnięciu jednak widoczne były delikatne nierówności, Gładź Raptor można przeszlifować drobnym papierem lub siatką.

W przypadku mniejszych powierzchni doskonale sprawdza się jednak obróbka na mokro. Przy założeniu, że druga warstwa jest równej grubości, wstępnie związaną Gładź należy zwilżyć, delikatnie dociskając namoczoną pacą z gąbką, w celu "wyciągnięcia" cienkiej warstwy mleczka. (Tę metodę możemy zastosować nawet na drugi dzień, po wyschnięciu). Teraz zwilżony fragment wystarczy ponownie wygładzić metalową pacą. Po skończonej pracy wszystkie narzędzia umyć czystą wodą. Wałek, po dokładnym wypłukaniu i wysuszeniu nadaje się do ponownego użytku.

Aplikacja agregatem

W przypadku aplikacji agregatem hydrodynamicznym ściśle przestrzegać instrukcji urządzenia. W szczególności używać materiału przeznaczonego do danego urządzenia i odpowiednich dysz, celem uniknięcia szybszego zużycia elementów lub awarii. Warunkiem koniecznym jest również odpowiednie podłoże - przyczepne, wolne od kurzu oraz chłonne. Prawidłowe zabezpieczenie elementów nieprzeznaczonych do szpachlowania (np. stolarka), zaprocentuje szybką pracą bez konieczności mozolnego czyszczenia.

Gładź Szpachlową Raptor, podobnie jak przy aplikacji wałkiem, należy przed użyciem dokładnie wymieszać a w razie konieczności dodatkowo rozcieńczyć czystą wodą, w ilości nie większej niż 2% wagi samej masy. Po przeprowadzonych próbach rekomendujemy użycie agregatów z dedykowanymi parametrami wybranych urządzeń: Graco T-Max 506 - ciśnienie 50 bar, dysza 651; Graco Mark VII - ciśnienie 250 bar, dysze 531-537. Na prawidłową aplikację i zachowanie Gładzi wpływ może mieć wiele czynników, jak np. wilgotność i temperatura (podłoża i otoczenia), sprawność urządzenia, czy zużycie dyszy. W związku z tym, przed przystąpieniem do prac zaleca się przeprowadzenie własnych prób, w celu wypracowania optymalnych parametrów aplikacji.

Po natrysku dalsze kroki wyglądają identycznie jak w przypadku obróbki wałkiem - zalecamy użycie długiej pacy (tzw. kosa). Zaciąganie najlepiej rozpocząć od narożnika i przeciągnąć gładź długim, jednostajnym ruchem.

RAPTOR Gotowa Gładź Polimerowa w praktyce

Aplikacja Gładzi Szpachlowej RAPTOR - krok po kroku

Gruntowanie (fot. Dominik Domański, Franspol)
Aplikacja wałkiem
Aplikacja wałkiem (fot. Dominik Domański, Franspol)
Gotowa Polimerowa Gładź Szpachlowa RAPTOR
Gotowa Polimerowa Gładź Szpachlowa RAPTOR (fot. Dominik Domański, Franspol)
Aplikacja wałkiem (po lewej) i agregatem (fot. Dominik Domański, Franspol)
Wygładzanie (fot. Dominik Domański, Franspol)
Gąbkowanie
Gąbkowanie (fot. Dominik Domański, Franspol)
Ostateczne wygładzanie
Ostateczne wygładzanie (fot. Dominik Domański, Franspol)
Mycie wałka
Mycie wałka (fot. Dominik Domański, Franspol)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje