Brama wjazdowa:
- Dwuskrzydłowa, o szerokości 5 m.
- Skrzydła - z piaskowanej stali, pomalowane metodą proszkową.
- Słupki - stalowe o średnicy 0,10 m.
- Fundament - o głębokości 1,20 m, liniowy, zbrojony.
Napęd:
- 2 siłowniki proste, moc 400 W.
- Wyposażenie - lampa ostrzegawcza, fotokomórki.
- Sterowanie - 8 jednokanałowych pilotów.
Decyzja: Dopóki miałam zdrowy kręgosłup, nie nalegałam na wymianę starej bramy i wyposażenie jej w elektryczny napęd, bo trzeba się przecież ruszać, chodzić, ćwiczyć. Sytuacja się zmieniła, kiedy na jesień ubiegłego roku wyznaczono mi termin operacji ortopedycznej. Stwierdziliśmy z mężem, że nadszedł czas na przygotowanie nowego, bardziej wygodnego dla seniorów, wjazdu na posesję.
Zdecydowaliśmy się na kompleksową usługę, po obejrzeniu wyrobów u poleconego wytwórcy bram i montera napędów w jednej osobie. Polecił nam automat sterujący od włoskiego producenta. Podwykonawcy i on sam zrealizowali wszystko szybko, starannie, w umówionym terminie, za niewygórowaną cenę. Od tego momentu nasz komfort życia bardzo się poprawił.
Brama wjazdowa dwuskrzydłowa z napędem - rady i przestrogi:
Najpierw odbył się demontaż starych elementów, roboty ziemne przy nowym fundamencie i układaniu, między domem i wjazdem, przewodów elektrycznych. Kiedy żelbeton wysechł, słupki się ustabilizowały, wykonawca w ciągu jednego dnia założył bramę, furtkę, zainstalował domofon i napęd. Działa bezawaryjnie, ustawienia są wygodne. Sygnał uruchamia się z odległości 100 m, kiedy wolno wracamy do domu, np. po zakupach, to nie czekamy długo na rozwarcie się skrzydeł (otwierają się z prędkością 11 cm/s). Kiedy wyjeżdżamy, zatrzymujemy się na chwilę na poboczu drogi, czekając, aż brama się zamknie do końca. Tak na wszelki wypadek.
Kilka razy musieliśmy, podczas braku prądu, otwierać ją ręcznie, ale jest to łatwe. Do zwolnienia blokady ruchu skrzydeł mamy specjalny kluczyk, który wozimy w samochodzie. Ze względu na wnuki, po montażu często sprawdzaliśmy, czy działają czujki podczerwieni, lampa ostrzegawcza, ale już się nam to znudziło, bo reagują niezawodnie.
Chociaż mieszkamy sami, to zamówiliśmy aż 8 pilotów dwukanałowych (w zestawie są 3 oryginalne), aby część przekazać dzieciom. Instalator poinstruował nas, jak należy konserwować napęd - mąż kupił wskazany smar w spreju i co kilka miesięcy aplikuje go na siłowniki. Wyciął też żywotnik, który zbyt rósł blisko tego elementu. To dlatego, żeby woda długo utrzymująca się na gałązkach nie uszkodziła go (zapewne taka prewencja była na wyrost).
- Jak otworzyć szlaban bez pilota?
- Jak wykonać stabilne ogrodzenie na pochyłym terenie?
- W jaki sposób działa fotokomórka do bramy?
- Wybór najlepszego napędu do bramy przesuwnej
Koszty montażu bramy wjazdowej dwuskrzydłowej z napędem:
- przyłącze elektryczne, brama, furtka z domofonem, montaż 15 000 zł, w tym napęd 2200 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Siłowniki (proste) przytwierdzono do obu skrzydeł bramy.
Dodaj komentarz