Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu

Właściwe oświetlenie zewnętrzne posesji - ścieżek, schodów, podjazdu, wejścia lub elewacji domu – jest niezbędne, bo sprawia, że nie potykamy się o stopnie przed wejściem do domu, nie wpadamy w kałużę i bez kłopotu trafiamy kluczem w zamek. Dobre oświetlenie zewnętrzne skutecznie zniechęca i odstrasza też włamywaczy, trudno bowiem pozostać niewidocznym na tle rozświetlonych ścian.

aktualizacja: 2016-09-28 08:25:34

Instalacja elektryczna w ogrodzie

Instalację elektryczną zasilająca oświetlenie zewnętrzne domu podłącza się do instalacji domowej, najlepiej do oddzielnego obwodu chronionego 2 rodzajami wyłączników: nadmiarowoprądowym (dobranym do mocy obciążenia) i przeciwporażeniowym (różnicowoprądowym).

 

O instalacji warto pomyśleć przed zagospodarowaniem ogrodu, bo układanie kabli wymaga wykonania wykopów w trawniku czy rabatach. Wykonanie projektu instalacji oświetleniowej oraz prace montażowe należy zlecić elektrykowi z uprawnieniami.

 

Zasilanie

 

Od tego, jakim napięciem (12, 24 czy 230 V) będzie zasilane oświetlenie zewnętrzne ogrodowe, zależy dopuszczalna moc lamp oraz możliwość podłączania do instalacji zewnętrznej dodatkowych urządzeń, np. elektronarzędzi ogrodowych lub elektrycznego grilla.

 

Zasilanie niskim napięciem 12 lub 24 V jest korzystne tylko na niewielkich działkach, z kilkoma punktami oświetleniowymi rozmieszczonymi na przykład wzdłuż dojścia do budynku. Na dużych posesjach, na których planowane są liczne źródła światła, lepiej wykonać instalację zasilaną napięciem sieciowym 230 V.

 

Układanie kabli

 

Jeśli w ogrodzie ma być kilka obwodów oświetleniowych (na przykład kilka włączanych odrębnie grup lamp lub lampy zasilane różnym napięciem), to obwody te należy wyodrębnić z głównego obwodu zasilającego oświetlenie zewnętrzne i podłączyć je do odpowiednich aparatów sterujących, a do obwodów, które mają zasilać lampy niskonapięciowe (na 12 lub 24 V), podłączyć transformatory i dodatkowe bezpieczniki montowane za transformatorem (po stronie niskonapięciowej).

 

Wszystkie te urządzenia i bezpieczniki można zamontować w dodatkowej rozdzielnicy umieszczonej w łatwo dostępnym miejscu, a przewody zasilające wyprowadzić na zewnątrz w rurkach poprowadzonych po ścianie domu.

 

Uwaga! Trasa, którą będzie prowadzony kabel zasilający poszczególne lampy, nie może przebiegać blisko dużych drzew, wzdłuż fundamentów i w odległości mniejszej niż 80 cm od rur wodociągowych.

Źródła światła w ogrodzie

Wbudowane w nawierzchnię tarasu punkty świetlne
Wbudowane w nawierzchnię tarasu punkty świetlne nie tylko go oświetlają, ale pełnią też funkcję efektownej dekoracji (fot. Spotline)

Żarówki - są najtańszym źródłem światła. Mogą być wykonane ze szkła przezroczystego, matowego lub opalizowanego, i mieć różne kształty.

Świetlówki kompaktowe - mają kształt długich rur i z tego względu wymagają odpowiedniej oprawy. Zużywają nawet pięć razy mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki. Choć są sporo droższe od tradycyjnych, to zakup się opłaca, bo czas ich użytkowania jest dłuższy około 6 razy niż tradycyjnych żarówek , tak więc żarówka taka starcza na kilka lat.

Halogeny - są droższe od zwyczajnej żarówki, ale za to światło ma temperaturę barwową zbliżoną do 3000 K - dzięki temu przedmioty nabierają blasku, a ich kolory stają się żywsze.

Diody LED - najnowsza generacja źródeł światła, najbardziej ekonomiczna w eksploatacji, ponadto odporne nie tylko na wysoką i niską temperaturę, ale także na uderzenia i wstrząsy. Są zasilane stałym bezpiecznym napięciem, najczęściej 12 V.

 

Ogniwa słoneczne - nie wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej. Całodzienne ładowanie akumulatora przez naturalne światło wystarcza na świecenie przez 8 godzin w nocy.

 

Uwaga! Moc żarówki nie może być większa niż maksymalna zalecana przez producenta oprawy.

Rodzaje lamp ogrodowych

  • Kinkiety – mocuje się bezpośrednio do ściany altany, tarasu, domu lub przęsła furtki.

    

  • Słupki – mają wysokość do 0,5 m i zwykle rozmieszcza się je wzdłuż ścieżek prowadzących do domu lub podświetla nimi dekoracyjne krzewy. Montuje się je w gotowych fundamentach(np. z bloczków betonowych) lub podstawach wykonanych na miejscu z betonu albo przykręca do utwardzonej nawierzchni: płyt chodnikowych lub kostki brukowej. Takie lampy mogą być zasilane albo napięciem 12 lub 24 V, albo napięciem 230 V.
Niska lampa ogrodowa
Niskie słupki lamp ogrodowych mogą oświetlać cały ogród lub tylko jego najbardziej dekoracyjne fragmenty (fot. Brilux)
   • Wysokie latarnie – słupki wysokości 2-3 m stosuje się do oświetlania dużych ogrodów. Ze względu na ciężar i wysokość trzeba je umieszczać na solidnym fundamencie z otworem do wprowadzenia kabla i elementami umożliwiającymi stabilne przykręcenie lamp. Zasilane są prądem o napięciu 230 V. Najczęściej montuje się je do masztów za pomocą zatapianych w betonie śrub.

     

   • Lampy do zabudowy – montuje się je w podwieszanych sufitach daszków nad drzwiami wejściowymi, tarasów, altan i balkonów. Efektownie oświetlają elewację domu.

     

   • Oprawy najazdowe – najczęściej okrągłe lub prostokątne montowane w nawierzchni ścieżki lub podjazdu. Umieszcza się je w szczelnych i mocnych stalowych oprawach. Są odporne na uderzenia i wytrzymują nacisk kół samochodowych. Nadają się również do podświetlania oczek wodnych (są wodoszczelne).

     

   • Reflektory – umożliwiają precyzyjne skierowanie światła w wybranym kierunku. Używa się ich do oświetlania elewacji budynku i dekoracyjnych elementów ogrodu: fontann, rabat. Można je zamontować do ściany elewacji lub ustawić na trawie - na ostrzu wbijanym w grunt lub przykręcić śrubami do utwardzonego podłoża albo fundamentu. Mogą być zasilane napięciem niskim lub sieciowym. Oprawy przeznaczone do pracy w zanurzeniu muszą być zasilane niskim napięciem 12 lub 24 V, wymagają więc zastosowania transformatora.
 Reflektor zewnętrzny podświetlający rododendrony
Reflektor zewnętrzny podświetlający rododendrony. (fot. Milantex)

Sterowanie oświetleniem

Lampy ogrodowe warto wyposażyć w specjalne czujniki, umożliwiające sterowanie oświetleniemi tym samym oszczędzanie energii elektrycznej.

 • Czujnik ruchu – kontroluje określony obszar wokół lampy. Gdy w tej strefie znajdzie się człowiek lub pojazd, lampa włączy się i przez zaprogramowany czas (od 5. sek. do 4 min.) ją oświetli.
 • Czujnik zmierzchowy – włącza lampy, gdy zapadnie zmrok, a wyłącza je, gdy wstaje dzień. T
 • Włącznik z programatorem czasu – umożliwia nastawianie godziny, o której oświetlenie zewnętrzne ma być włączone i wyłączone.

Bezpieczeństwo

Warto kupować tylko te lampy ogrodowe, które mają wymagane oznaczenia:

 • Znak B – znak bezpieczeństwa, który oznacza, że produkt spełnia polską normę i ma aprobatę techniczną;
 • Kod IP – stopień ochrony uzupełniony liczbą dwucyfrową, która określa szczelność oprawy. Pierwsza wartość (od 0 do 6) oznacza pyłoszczelność, druga (od 0 do 8) wodoszczelność.
 • Klasa ochronności – oznaczana cyfrą rzymską określa rodzaj izolacji elektrycznej. Lampy ogrodowe powinny mieć II klasę ochronności, lampy do oczek wodnych – klasę III.

Stopień szczelności stosowanego osprzętu zewnętrznego. Czym jest symbol IP?

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Internorm

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Piotr Nowacki

08 Gru 2009, 14:22

IP to system ochrony wskazujący odpowiednie miejsce montażu. Ze względu na różnorodne warunki występujące w pomieszczeniach lub na zewnątrz budynków gdzie mają być instalowane lampy, firmy oferują szeroką gamę urządzeń w różnych stopniach ochrony IP. Poziom IP jest liczbą ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny