Jak wykorzystać gazony w ogrodzie?

Jak wykorzystać gazony w ogrodzie?

Piękny ogród cieszy i oczy, i serce każdego miłośnika roślin. Jest miejscem spotkań z rodziną i z przyjaciółmi, salą zabaw i oazą spokoju zarazem - to przestrzeń, którą odwiedza i podziwia wiele osób, dlatego powinniśmy zadbać o jej wyjątkowy wygląd. Co prawda okazałe rośliny czy soczyście zielony trawnik są podstawą ogrodu i budują jego przyjemną aurę, ale w zagospodarowaniu tego miejsca może nam pomóc nie tylko sama zieleń, ale także ciekawe dodatki, np. betonowe gazony.

Gazony betonowe - wyjątkowe dekoracje ogrodu

Choć elementy małej architektury wykonane z betonu spotykamy głównie w przestrzeniach publicznych, ich popularność w przydomowych ogrodach rośnie z roku na rok.

Cenimy je głównie za ich funkcjonalność i ponadprzeciętną trwałość - są odporne na warunki atmosferyczne i stanowią ciekawy dodatek wizualny, który doskonale wpisuje się w architekturę zarówno nowoczesnego ogrodu, jak i ogrodu w stylu klasycznym.

Funkcje gazonów

Donice betonowe są znakomitym miejscem dla ziół i dla barwnych kwiatów. Mogą stanowić dla nich zarówno tło, jak i wysuwać się na pierwszy plan, eksponując swoje walory estetyczne - szczególnie wtedy, gdy zestawimy blisko siebie kilka z nich.

Gazony betonowe ułożone w grupie mogą stworzyć wyjątkową dekorację, np. murek czy obrzeża pełne roślin, a także służyć jako podpora czy regulacja skarpy ogrodowej.

Dzięki nim możemy podzielić skarpę na kilka tarasów, wyodrębnić dany obszar lub zbudować z nich mur oporowy. Gazony są także świetnym materiałem do aranżacji ogrodów skalnych czy do budowy wielopoziomowej skarpy przypominającej schody.

Gazony są zbudowane z mieszanki betonowej i grysu. Ich struktura jest porowata. Oprócz funkcji estetycznej, spełniają także funkcje dźwiękochłonne i ochronne - mur zbudowany z gazonów jest bardzo trudny do pokonania.

Jak ułożyć gazony w ogrodzie?

Gazony mogą mieć kształt okręgu, półksiężyca, prostokąta i kwadratu - na rynku znajdziemy wiele gazonów betonowych oraz keramzytobetonowych, które z łatwością wkomponujemy w aranżację naszego ogrodu, tworząc imponujące kompozycje.

Skarpa z gazonami

Gazony dają nam pełną swobodę aranżacji - możemy je ułożyć i pojedynczo, i w grupie, np. kaskadowo. Świetnie wyglądają także na skarpach, gdzie tworzą trwałe podpory wzniesień w ogrodzie.

Układanie gazonów na skarpie nie jest skomplikowane, ale należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach: każdy rząd wyżej, który z nich tworzymy, przesuwamy w głąb zbocza. Środek gazonu, który znajduje się w wyższym rzędzie, powinien mieć podporę z dwóch donic położonych rząd niżej. Uwaga: nie układamy gazonów jeden pod drugim.

Mur oporowy z gazonów betonowych

Z gazonów można wykonać mur, który pełni funkcje stabilizujące grunt. Jak to zrobić?

  1. Rozplanuj i przygotuj ławę fundamentową na głębokości przemarzania gruntu, około 1-1,4 m.
  2. Ułóż gazony i wypełnij je szczelnie mieszanką betonową do 3/4 wysokości całej konstrukcji. 
  3. Możliwe, że będzie potrzebne zbrojenie, ale tę prace skonsultuj z konstruktorem.
  4. Zrób odprowadzenie wody wzdłuż fundamentu od strony skarpy. Zobacz temat: Drenaż opaskowy i odwodnienie liniowe
  5. Wsyp do wykopu żwir, pełni on funkcję oddzielającą od gruntu oraz pozwala odprowadzić wodę opadową.
  6. Na dno gazonów wsyp keramzyt lub grys - mniej więcej na 1/3 ich wysokości. Resztę wypełnij ziemią.
  7. Posadź w gazonach ulubiony kwiaty lub rośliny zielone.

Mur pełniący funkcję ozdobną

Do murków pełniących funkcje elewacyjne nie ma potrzeby wykonywać pełnego fundamentu.

  1. Wykop dołek o głębokości około 40 centymetrów.
  2. Wsyp do niego żwir, a następnie dobrze go ubij.
  3. Wylej na kruszywo mieszankę betonową.
  4. Po związaniu betonu ułóż pierwszą warstwę gazonów.
  5. Na dno gazonów wsyp keramzyt lub grys - mniej więcej na 1/3 ich wysokości. Resztę wypełnij ziemią.
  6. Posadź w gazonach ulubiony kwiaty lub rośliny zielone.

Co wsadzić w gazony? Kompozycje roślin

Murki z gazonami, w tym mury oporowe z gazonów, wyglądają zachwycająco, gdy posadzimy w nich pnącza lub opadające trawy - zbudują wspólnie ścianę pełną zieleni, która będzie wyjątkowo przyjemna na oczu.

Możemy w nich posadzić także kostrzewy, np. kostrzewę miotlastą, turzyce i inne kępiaste trawy, a także rośliny typowe dla skalniaków: skalnice, smagliczki, rozchodniki czy rojniki.

Dobrze czują się w nich także funkie, trzmieliny i tawuły. Równie okazale będą wyglądały w nich rośliny kwitnące, w tym kwiaty jednoroczne i wieloletnie, np. popularne supertunie, które stworzą w nich zjawiskowe kaskady, ale także lawenda czy szałwia ozdobna, równie mało wymagające begonie, róże pomarszczone, aksamitki czy wilczomlecz.

W gazonach możemy także sadzić krzewy - zarówno liściaste, jak i iglaste - np. karłowe jałowce.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz, Barbara Anioł-Ossowska
Fotografia otwierająca: Polbruk

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz