Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza

Sposób na spędzanie wolnego czasu, pasja do rękodzieła czy poszukiwanie oszczędności sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na majsterkowanie w domowym zaciszu. Samodzielne przeprowadzamy remonty i odświeżamy wnętrza naszych czterech ścian. O czym warto pamiętać wyposażając i urządzając warsztat początkującego majsterkowicza?

aktualizacja: 2018-12-17 08:40:44

Złota rączka z reguły nie boi się budowlanych wyzwań. Niezależnie od tego, czy na reperowanie decyduje się tylko wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność czy poświęca na to każdą wolną chwilę, kącik majsterkowicza powinien być przygotowany na każdą, nawet niezaplanowaną naprawę. Co powinno się w nim znaleźć?

Narzędzia, których nie może zabraknąć w Twoim warsztacie

Wieszanie obrazów, naprawa cieknącego kranu, przykręcanie szafek, regałów czy kina domowego - to tylko niektóre z zadań, z którymi mierzą się hobbystyczni majsterkowicze. Różne wyzwania to często gotowość, aby wyposażać swój domowy warsztat w elektronarzędzia o wyspecjalizowanym przeznaczeniu i szereg akcesoriów, jak różnego rodzaju wkrętaki, klucze, nożyki, taśmy czy młotki. O ile gromadzenie ich nie stanowi problemu, gdy do dyspozycji mamy osobne pomieszczenie, np. piwnicę, tak w przypadku mniejszej komórki ich składowanie może okazać się problematyczne.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy ograniczać się tylko do podstawowego wyposażenia - postawmy na uniwersalne rozwiązania, które za pomocą dedykowanych nakładek lub końcówek możemy wykorzystać w różnych sytuacjach montażowych.

W przypadku elektronarzędzi będą to wydajna wkrętarka i wiertarka, których parametry, jak moc czy ilość obrotów, możemy elastycznie modyfikować, czy wybierać spośród szerokiej oferty wymiennych końcówek. Jeśli często zajmujemy się obróbką drewnianych lub metalowych elementów, rozważmy dodatkowy zakup szlifierki kątowej, która sprawdzi się przy cięciu materiałów, polerowaniu niewielkich powierzchni płaskich lub szlifowania np. parkietu.

Nie zapominajmy jednak o drobnym, ale pomocnym wyposażeniu - ergonomicznych kombinerkach, precyzyjnym młotku o dobrze leżącej w dłoni rękojeści i wygodnym multiwkrętaku z grotami śrubokrętów wykonanych z dobrej jakości stali, który posłuży nam przez wiele sezonów.

Narzędzia, których nie może zabraknąć w warsztacie

Zaplanuj, przymierz i zamocuj

Montaż i prace remontowe to nie tylko narzędzia, ale i niezbędne akcesoria, jak wkręty, wiertła, pędzle, taśmy czy miarki. Co warto mieć w swoim warsztacie? Przed rozpoczęciem pracy przyda nam się poziomica z miarką, która umożliwia kontrolę poziomu i nie dopuszcza do powstawania uskoków czy krzywizn, podczas takich czynności, jak np. zawieszanie obrazów.

Zaznaczenie problematycznego miejsca ułatwi nam ołówek stolarski, a wwiercanie się, zaprojektowane dla rozwiązań DIY wiertło ze specjalnym trzpieniem. Podczas wiercenia lub tuż przed montażem warto oczyszczać otwór z powstałego pyłu, aby zmniejszyć jego wpływ na jakość aplikacji.

Jakie kołki warto mieć pod ręką?

- W warunkach domowych, gdzie często nie wiemy, z jakim podłożem mamy do czynienia, przy montażu szaf, barierek czy kuchennych szafek, postawmy na uniwersalne rozwiązania, które inteligentnie dopasowują się do materiału, gwarantując pewność i bezpieczeństwo montażu. Dedykowane takim produktom wysokiej jakości materiały nylonowe zwiększają liczbę zastosowań i maksymalnego obciążenia jakim możemy poddać montowany przedmiot. Poprawnie wywiercając otwór i odpowiednio dobierając mocowanie nie musimy obawiać się żadnego typu budowlanych prac domowych - radzi Kamil Burkacki, dyrektor techniczny fischer Polska.

Elementy złączne to najczęściej drobnych rozmiarów produkty, w których, gdy są nieodpowiednio przechowywane, bardzo szybko może zapanować nieporządek. Producenci wiedząc, że nie każdy może pozwolić sobie na dedykowane im szuflady, projektują wielopoziomowe skrzynki na narzędzia, dzięki którym w osobnym miejscu możemy trzymać np. mocowania do płyt g-k, kołki rozporowe, wiertła różnych długości czy wkręty do drewna lub metalu.

Uchylne mocowanie DUO-Tec fot. fischer

Inteligentne mocowanie DUO-Power fot. fischer

 Kołek ramowy SXRL do zadań specjalnych fot. fischer

Uniwersalny kołek UX fot. fischer

Sprytne sposoby na przechowywanie

Przestrzeń dla domowego warsztatu często godzi ze sobą wiele funkcji - służy za pomieszczenie gospodarcze, składzik na niepotrzebne sprzęty lub garaż dla samochodu. Okazuje się, że na aranżację użytkowego stanowiska pozostaje niewiele miejsca, ale sprytne sposoby na przechowywanie, jak np. plastikowe pojemniki, listwa magnetyczna lub tablica do zawieszania, mogą pomóc nam w utrzymaniu porządku i ułatwić codzienną pracę.

To właśnie dla jej usprawnienia, poza przemyślanym doborem niezbędnych nam akcesoriów, powinniśmy zastanowić się nad formą stołu roboczego - do wyboru mamy składane, opuszczane blaty, które sprawdzą się w przypadku małych przestrzeni czy większych gabarytów stoły wyposażone w dodatkowe szuflady i półki, służące za schowek dla przedmiotów, które warto mieć pod ręką, jak np. wiertarka, śrubokręt, młotek czy poziomica.

Co jeszcze, poza wymiarami i naszymi możliwościami, powinniśmy wziąć pod uwagę?

Solidność i jakość jego wykonania - hobbistyczne majsterkowanie nie wyklucza używania cięższych elektronarzędzi i pracy z twardym materiałem, przy którym liczy się stabilność podłoża - postawmy na bezpieczne modele drewniane, stalowe lub gumowe, których utrzymanie w czystości nie będzie problemem. Dodatkowe detale, jak mocne i rozproszone światło lampy warsztatowej, dostateczna liczba gniazdek elektrycznych, ułożonych tak, aby mieć do nich swobodny dostęp, to elementy, które nie tylko ułatwią nam pracę, ale sprawią, że będzie przyjemnością.

Dla miłośników rozwiązań DIY odpowiednio wyposażony i urządzony warsztat jest kluczowy. Dzięki temu, że niezbędne sprzęty, akcesoria montażowe czy mocowania przeznaczone do różnych podłoży przechowujemy w jednym miejscu, panuje w nich porządek, usprawniając naszą pracę i dbając o bezpieczeństwo przeprowadzonych w domu drobnych napraw.

Firma powiązana:
fischer Polska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Piła łańcuchowa - konserwacja
Piła łańcuchowa - konserwacja
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny