Kuchnia

Kuchnia
Mimo że meble i sprzęty kuchenne montuje się pod koniec urządzania domu, to szczegółowe zaprojektowanie tego wnętrza potrzebne jest już na początku prac wykończeniowych, zanim elektryk i hydraulik poprowadzą instalacje.
Wymaga to iście aptekarskiej dokładności w precyzyjnym wyznaczeniu lokalizacji gniazdek elektrycznych i podłączeń wod.-kan. oraz umiejscowienia rury wentylacyjnej. Przemyślane decyzje zaprocentują później, podczas montażu mebli i sprzętu AGD, nie trzeba będzie bowiem przesuwać, przerabiać czy podcinać od tyłu szafek.

Kuchnia
(fot. IKEA)
Podobnie jak przy urządzaniu łazienek, również w kuchni trzeba przede wszystkim przeanalizować potrzeby i przyzwyczajenia przyszłych użytkowników zarówno pod względem funkcji, jak i stylu, materiałów wykończeniowych oraz sprzętów kuchennych.

 

Nawet jeśli skorzystamy z pomocy projektanta w studiu kuchennym, który wykorzystując swoją wiedzę, przedstawi nam projekt funkcyjny, to o materiałach, z których mają być zrobione meble oraz modelach sprzętów powinniśmy zadecydować sami, bowiem styl mebli odzwierciedli nasz gust, a odpowiedni rodzaj i klasa sprzętu AGD zaspokoi nasze wymagania.

Preferencje

W gronie osób, które będą w kuchni gotowały, przedyskutujmy, jakiego wyposażenia oczekują, jakich usprawniających pracę rozwiązań oraz do jakich rytuałów są przyzwyczajone itd.

 

Kuchnia to miejsce, które jeśli nie będzie intensywnie używane, można zminimalizować do bloku tylko kilku szafek wyposażonych w jednokomorowy zlew, dwupalnikową płytę i podblatową lodówkę, lub rozbudować każdą jej funkcję, wyposażając w wiele uzupełniających sprzętów (zmywarkę, pięciopalnikową płytę, piekarnik zwykły lub parowy, mikrofalówkę, chłodziarko- -zamrażarkę, lodówkę dwudrzwiową, okap lub pochłaniacz najróżniejszych typów, ekspres ciśnieniowy itp.).

 

Uwzględniając styl życia mieszkańców, liczbę osób w rodzinie, ich wiek i sprawność fizyczną, przewidujemy optymalne urządzenie wnętrza w meble i sprzęty. Trzeba koniecznie zastosować wygodne dla większości użytkowników usytuowanie szafek i sprzętów, szczególnie istotna jest wysokości ich zamontowania i odległości między nimi (patrz ramka poniżej).

Ergonomia

Wielkość i kształt wnętrza, usytuowanie okna, drzwi, ciągów komunikacyjnych, a także nasze wyobrażenie o wygodzie wpłyną na możliwość zaaranżowania, optymalnego w tych warunkach, ciągu roboczego składającego się ze sprzętów i blatów między nimi. W pierwszej kolejności należy skupić się na ergonomicznym rozplanowaniu szafek i sprzętów, tak by praca w kuchni była maksymalnie wygodna. Następnie uwzględniając styl, w jakim ma być urządzona kuchnia, można nanieść na plan drobne korekty czy elementy związane z przyszłym wystrojem (murki lub pilastry między szafkami dolnymi lub ścianki z płyt g-k wyznaczające wnękę na lodówkę czy murowany okap, wydzielenie spiżarni itp.). Sprawdzone zasady dotyczące kolejności ustawiania sprzętów oraz sposoby zabudowy wnętrza kuchennego ciągiem szafek przedstawione są na rysunkach obok.

 

Ergonomia w kuchni to nic innego jak wygoda użytkowania zabudowy meblowej i poruszania się po pomieszczeniu. Kilka podstawowych zasad opracowanych przez specjalistów ułatwi nam życie, warto je poznać i w miarę możliwości, jakie daje konkretne wnętrze, zastosować.

 

Ewa Milbert, architekt wnętrz

Pełny artykuł w PDF: Kuchnia

Pozostałe artykuły z tego numeru
Anatomia budowania
Wyłącz telewizor i przeczytaj ten dziennik budowy (blog) napisany przez cztery osoby. Gwarantujemy – dowiesz się rzeczy najważniejszych o budowaniu własnego domu, jakich nie wyczytasz w najmądrzejszych nawet artykułach redakcyjnych.
Anatomia budowania
Dostęp do drogi publicznej
Tym razem chcemy zwrócić uwagę Czytelników na bardzo ważne zagadnienie – dostęp nabywanej nieruchomości do drogi publicznej. Problem ten zaskakuje nas często dopiero, gdy występujemy z wnioskiem do starostwa powiatowego o wydanie pozwolenia na budowę*. Okazuje się wówczas, że trzeba wykazać, że działka ma dostęp do drogi publicznej. Dlatego warto sprawdzić to jeszcze przed nabyciem gruntu.
Dostęp do drogi publicznej
Wybór dolnego źródła
Skąd pobierać ciepło? Z powietrza, wody czy z ziemi? To najważniejsza decyzja w ogrzewaniu domu pompą ciepła. To pytanie za 25 000 zł, bo tyle może kosztować rozwiązanie najdroższe. Najtańsze jest za darmo. Ale liczą się też inne kryteria wyboru.
Wybór dolnego źródła
Drzwi zewnętrzne
Drzwi wejściowe? Wiadomo, mają być solidne, by nie dało się ich sforsować, a do tego ciepłe, funkcjonalne i ładne. Jakie jednak mają być, by spełniały wszystkie te warunki?
Drzwi zewnętrzne
Okna z PVC
Jaka jest różnica między szybą float a termofloat? Ile komór powinny mieć profile okienne? Czy okna z PVC są odporne na włamanie? Na te i podobne pytania każdy planujący zakup okien plastikowych znajdzie tu odpowiedź.
Okna z PVC
Czym pokryć dach o skomplikowanej bryle?
Mój dach ma według projektu powierzchnię 260 m2 i dość skomplikowaną bryłę z wieloma załamaniami (m.in. z powodu trzech lukarn i wykusza). Wiem, że podczas krycia skomplikowanych dachów powstaje wiele odpadów. Jakim materiałem go pokryć, żeby ograniczyć ich ilość? W projekcie założono pokrycie z dachówek ceramicznych – może inne rozwiązanie byłoby lepsze?
Czym pokryć dach o skomplikowanej bryle?
Oświetlenie
Oświetlenie pełni już nie tylko funkcję użytkową. Stało się także elementem wystroju wnętrza oraz otoczenia domu. Światło tworzy klimat, ożywia przestrzeń i wpływa na nasz nastrój.
Oświetlenie
Nawierzchnie i ogrodzenia
Ogrodzenie i nawierzchnie ogrodowe powinny to być inwestycje na długie lata. Równie ważne jak dobór materiałów jest takie wykonanie robót, aby ani ogrodzeniu, ani nawierzchniom nie zaszkodziły wilgoć, woda czy mróz.
Nawierzchnie i ogrodzenia
Kominki
Jeśli chcemy, by był znaczącym źródłem ciepła, zdecydujmy się na kominek z wkładem lub kasetą, jeśli ma być używany okazjonalnie tylko do podgrzewania nastroju – może mieć otwarte palenisko. Jeśli natomiast ma ogrzewać cały dom, zamontujmy system DGP lub kominek z płaszczem wodnym.
Kominki
Kominy
Nie każdy dom musi mieć komin. Spaliny z niektórych nowoczesnych kotłów można wyprowadzać przez ścianę. Wentylację grawitacyjną można zastąpić mechaniczną – z wylotem przez rurę ponad dachem. Ale na dym z kominka trzeba mieć komin. Co warto o nim wiedzieć?
Kominy
Posadzka
Ale warto też wziąć pod uwagę, czy wybrany materiał jest łatwy do utrzymania w czystości, czy będzie go można odnawiać i czy pasuje do wnętrza. O czym zapomnieliśmy?
Posadzka
Podłoga
Chociaż lepiej nie ryzykować samodzielnego jej układania, dobrze wiedzieć, z jakich warstw powinna się składać. A żeby móc rozmawiać z fachowcami, warto odróżniać strop od podkładu, nie dziwić się, słysząc o podłodze pływającej i nie dopytywać ekipy, co to dylatacje.
Podłoga
Przegrody zewnętrzne
Wybór ścian zewnętrznych stanowi spory dylemat dla każdego inwestora. Zdarza się nawet, że w tym zakresie zmieniany jest zatwierdzony projekt (zwłaszcza katalogowy) i to pomimo ryzyka popełnienia błędów. Wszystko dlatego, że od rodzaju ścian zewnętrznych zależy nie tylko wygląd i izolacyjność cieplna przegrody, ale także wiele ważnych parametrów technicznych (akustyka, trwałość, odporność na żywioły itp.).
Przegrody zewnętrzne
Fundamenty
W każdym projekcie domu jednorodzinnego określony jest sposób posadowienia budynku. Trzeba jednak pamiętać, że większość z nich buduje się na podstawie dokumentacji katalogowych, zakładających bardzo korzystne warunki gruntowo-wodne.
Fundamenty
Korzystna wycena
Każdy nowo budowany czy przebudowywany dom, nawet jeśli teraz wydaje się ucieleśnieniem marzeń o własnym miejscu na ziemi na wiele lat, kiedyś może stać się towarem. Zmiana sytuacji rodzinnej, nasz rozwój zawodowy czy atrakcyjne propozycje pracy w innym mieście czy kraju mogą kiedyś sprawić, że nieruchomość, w którą teraz inwestujemy, trzeba będzie sprzedać. Jak sprawić, by była atrakcyjna nie tylko dla nas, ale też kogoś innego, kto miałby ją przejąć na własność i zamieszkać w naszym domu?
Korzystna wycena
Dobry projekt
Przede wszystkim warto wspólnie ze wszystkimi członkami rodziny określić swoje oczekiwania. Z takiej narady powinno wyniknąć, ile łącznie metrów kwadratowych ma mieć dom, ile w nim ma być pokoi i łazienek, czy garaż ma być połączony z domem, czy też wolno stojący i ile samochodów będzie w nim parkować.
Dobry projekt
Nieoczekiwana zmiana planów
– Jesienią ubiegłego roku przyjechali do nas przyjaciele z Nieborowa, którzy mają stadninę – wspomina Krystyna Archanowicz. – Kiedy odjeżdżali, koń zgubił podkowę. Myślę, że to był dobry znak! Drugi taki znak! Na początku, kiedy się tu sprowadziliśmy, ptaki uwiły gniazdo przy jednej z kolumn obok wejścia. Wszyscy znajomi orzekli, że to dobra wróżba i że będziemy tu z mężem szczęśliwi.
Nieoczekiwana zmiana planów
Nieoczekiwana zmiana planów
– Jesienią ubiegłego roku przyjechali do nas przyjaciele z Nieborowa, którzy mają stadninę – wspomina Krystyna Archanowicz. – Kiedy odjeżdżali, koń zgubił podkowę. Myślę, że to był dobry znak! Drugi taki znak! Na początku, kiedy się tu sprowadziliśmy, ptaki uwiły gniazdo przy jednej z kolumn obok wejścia. Wszyscy znajomi orzekli, że to dobra wróżba i że będziemy tu z mężem szczęśliwi.
Nieoczekiwana zmiana planów
Najnowsze wydanie