Czym pokryć dach o skomplikowanej bryle?

Czym pokryć dach o skomplikowanej bryle?
Mój dach ma według projektu powierzchnię 260 m2 i dość skomplikowaną bryłę z wieloma załamaniami (m.in. z powodu trzech lukarn i wykusza). Wiem, że podczas krycia skomplikowanych dachów powstaje wiele odpadów. Jakim materiałem go pokryć, żeby ograniczyć ich ilość? W projekcie założono pokrycie z dachówek ceramicznych – może inne rozwiązanie byłoby lepsze?

Czym pokryć dach o skomplikowanej bryle?
(fot. Wienerberger)
REDAKCJA
Nie bez powodu o pokryciu dachowym decyduje się już na etapie projektowania domu. Projektant przystosowuje bowiem do pokrycia konstrukcję dachu, a więc tę trzeba czasem przeprojektowywać, gdy inwestor zdecyduje o zmianie materiału pokryciowego. Sytuacja opisana przez Czytelnika jest w miarę korzystna, ponieważ akurat dachówkami stosunkowo łatwo kryje się dachy o skomplikowanych kształtach i ilość odpadów nie będzie szczególnie duża (co potwierdzają porównania kosztów na następnych stronach). Nie warto zatem zmieniać materiału pokryciowego tylko dla ograniczenia tej ilości.

 

Wątpliwości naszego Czytelnika skłoniły nas do szerszego potraktowania problemu, czego rezultatem jest ten artykuł. Stanowi on podpowiedź dla tych wszystkich, którzy szukają właśnie najodpowiedniejszego projektu domu. Na tym etapie można wybrać dom z prostym dachem albo przeciwnie – dachem pełnym załamań.

 

Postanowiliśmy pokazać, jakie jest zużycie i koszty różnych pokryć zastosowanych na dwóch dachach o powierzchni 260 m2: pierwszym – prostym dwuspadowym, i drugim – z wieloma załamaniami.

 

O fachową pomoc w przygotowaniu tych informacji poprosiliśmy Zbigniewa Buczka – mistrza dekarstwa i blacharstwa, członka Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy oraz rzeczoznawcę Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych.

 

Im bardziej urozmaicona bryła domu, tym bardziej skomplikowany będzie jego dach. Wraz z komplikacjami w geometrii dachu rosną jego koszty, przybywa też ograniczeń co do wyboru pokrycia i kłopotów wykonawczych przy jego układaniu.

 

Najtrudniejsze jest krycie takich skomplikowanych dachów elementami wielkoformatowymi (blachy płaskie, faliste czy bitumiczne płyty faliste) – z materiałów tych zostaje też dużo odpadów. W konsekwencji – jak pokazują obliczenia na następnych stronach – takich wielkoformatowych materiałów pokryciowych trzeba kupić nawet o 30% więcej, niż wynosi powierzchnia dachu. Ponadto liczne cięcia płyt mogą obniżyć trwałość pokrycia. Oczywiste jest też, że na dach o skomplikowanej bryle trzeba zużyć więcej elementów wykończeniowych i montażowych.

 

Jak z tego wynika – aby zoptymalizować koszty – sztywne pokrycia wielkoformatowe – np. blachodachówkę, warto stosować na prostych, nieskomplikowanych dachach, a na tych, które mają dużo załamań czy zaokrągleń, najlepiej wykorzystać pokrycia drobnoformatowe – dachówki bądź gonty. Szacując koszty pokrycia, nie wystarczy brać pod uwagę cenę materiału podstawowego, bowiem sporą część wydatków stanowią systemowe elementy uzupełniające – na przykład gąsiory, dachówki boczne czy kalenicowe. Najdroższe są akcesoria do właściwego wykończenia pokrycia z dachówek ceramicznych oraz cementowych: mogą stanowić nawet 60% wydatków na pokrycie. Mniejsze są koszty elementów uzupełniających pokrycia z blachy. Najmniejsze, gdy dom ma być kryty gontami bitumicznymi, bo z nich łatwo wycina się elementy wielu obróbek.

 

Materiał do krycia dachu warto dobierać z uwzględnieniem regionu Polski. Na terenach nadmorskich i przemysłowych z dużymi zanieczyszczeniami powietrza pokrycia z blachy mogą ulegać przyspieszonej korozji (chyba że wybierzemy blachę z odpowiednią do zagrożeń powłoką zabezpieczającą). W miejscach zacienionych przez drzewa pokrycie z dachówek ceramicznych w krótkim czasie pokryje się mchami i porostami. Ponadto dach, a więc i jego pokrycie, powinny współgrać z architekturą budynku i otoczeniem. To, czy tak będzie, zależy od projektu oraz jego ewentualnej adaptacji, jeśli to projekt z katalogu.

Dachówki ceramiczne i cementowe

Najstarsze dachówki ceramiczne mają rudoczerwoną barwę w rozmaitych odcieniach. Obecnie produkowane mogą być bardziej jednolite pod względem koloru, gdyż jego różnice – wynikające z naturalnego zróżnicowania właściwości surowca – często niweluje się przez angobowanie lub glazurowanie dachówek albo barwienie ich w masie. Jednakże standardy współczesnej produkcji nastawione są przede wszystkim na zapewnienie trwałości, tj. nienasiąkliwości i mrozoodporności, zwłaszcza że większość kupujących ceni niejednolitość barw dachówek ceramicznych, która je odróżnia od cementowych.

 

Jeśli pominąć tę różnicę, dachówki cementowe wyglądem bardzo przypominają ceramiczne i choć są od nich trochę większe, trzeba specjalisty, by je odróżnić – nawet z bliska. Układanie. Dachówki ceramiczne i cementowe układa się na dachach o kącie nachylenia 30–60°. Pod pokrycie przygotowuje się zazwyczaj ruszt z łat i kontrłat przybitych do krokwi, na których przedtem rozkłada się izolację z folii paroprzepuszczalnej. Zamiast rusztu na folii można też stosować tradycyjny podkład, to znaczy pełne deskowanie pokryte papą i przybite do niego łaty; sposób ten stosuje się na dachach o nachyleniu połaci mniejszym niż 30°.

 

Poszczególne rodzaje dachówek mocuje się następująco:
  • karpiówki – na zaczepy lub – jeśli mają otwór – gwoździami;
  • zakładkowe – na specjalne zaczepy na spodzie, które zahacza się o łaty; w pokryciu dachówki te łączą się też wzajemnie dzięki wyprofilowanym ząbkom;
  • esówki – mocuje się je na zamki lub zaczepy;
  • mnich-mniszka – wklęsłe mniszki układa się na wypukłych mnichach i mocuje klamrami lub drutem do łat.
Krycie dachu dachówką ceramiczną i cementową wykonuje się dość wolno, bo jest ono trudniejsze niż wykonanie na przykład pokrycia z dachówek bitumicznych; w związku z tym robocizna jest stosunkowo droga. Do wykonania dobrego i estetycznego pokrycia oprócz zwykłych dachówek cera micznych lub cementowych potrzebne są elementy uzupełniające, takie jak gąsiory, dachówki wentylacyjne i okapowe. Warto sprawdzić, czy producent pokrycia, które nam się podoba, oferuje pełny wybór tych akcesoriów. Wybraną dachówkę i akcesoria dobrze jest sprawdzić pod względem barwy i gładkości. Zalety pokryć z dachówek ceramicznych i cementowych
  • można nimi kryć dachy o dość skomplikowanych kształtach i różnym nachyleniu (30–60°);
  • przy układaniu powstaje niewiele odpadów; naprawa uszkodzeń pokrycia nie sprawia trudności – polega na wymianie uszkodzonych dachówek;
  • dachówki są całkowicie niepalne, bardzo dobrze tłumią hałas i dobrze znoszą odkształcenia powodowane zmianami temperatury;
  • dachówki cementowe można co pewien czas odnawiać, malując farbą akrylową – uszczelnia się wtedy mikropęknięcia powstałe podczas eksploatacji.

 

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Czym pokryć dach o skomplikowanej bryle?

Pozostałe artykuły z tego numeru
Anatomia budowania
Wyłącz telewizor i przeczytaj ten dziennik budowy (blog) napisany przez cztery osoby. Gwarantujemy – dowiesz się rzeczy najważniejszych o budowaniu własnego domu, jakich nie wyczytasz w najmądrzejszych nawet artykułach redakcyjnych.
Anatomia budowania
Dostęp do drogi publicznej
Tym razem chcemy zwrócić uwagę Czytelników na bardzo ważne zagadnienie – dostęp nabywanej nieruchomości do drogi publicznej. Problem ten zaskakuje nas często dopiero, gdy występujemy z wnioskiem do starostwa powiatowego o wydanie pozwolenia na budowę*. Okazuje się wówczas, że trzeba wykazać, że działka ma dostęp do drogi publicznej. Dlatego warto sprawdzić to jeszcze przed nabyciem gruntu.
Dostęp do drogi publicznej
Wybór dolnego źródła
Skąd pobierać ciepło? Z powietrza, wody czy z ziemi? To najważniejsza decyzja w ogrzewaniu domu pompą ciepła. To pytanie za 25 000 zł, bo tyle może kosztować rozwiązanie najdroższe. Najtańsze jest za darmo. Ale liczą się też inne kryteria wyboru.
Wybór dolnego źródła
Drzwi zewnętrzne
Drzwi wejściowe? Wiadomo, mają być solidne, by nie dało się ich sforsować, a do tego ciepłe, funkcjonalne i ładne. Jakie jednak mają być, by spełniały wszystkie te warunki?
Drzwi zewnętrzne
Okna z PVC
Jaka jest różnica między szybą float a termofloat? Ile komór powinny mieć profile okienne? Czy okna z PVC są odporne na włamanie? Na te i podobne pytania każdy planujący zakup okien plastikowych znajdzie tu odpowiedź.
Okna z PVC
Kuchnia
Mimo że meble i sprzęty kuchenne montuje się pod koniec urządzania domu, to szczegółowe zaprojektowanie tego wnętrza potrzebne jest już na początku prac wykończeniowych, zanim elektryk i hydraulik poprowadzą instalacje.
Kuchnia
Oświetlenie
Oświetlenie pełni już nie tylko funkcję użytkową. Stało się także elementem wystroju wnętrza oraz otoczenia domu. Światło tworzy klimat, ożywia przestrzeń i wpływa na nasz nastrój.
Oświetlenie
Nawierzchnie i ogrodzenia
Ogrodzenie i nawierzchnie ogrodowe powinny to być inwestycje na długie lata. Równie ważne jak dobór materiałów jest takie wykonanie robót, aby ani ogrodzeniu, ani nawierzchniom nie zaszkodziły wilgoć, woda czy mróz.
Nawierzchnie i ogrodzenia
Kominki
Jeśli chcemy, by był znaczącym źródłem ciepła, zdecydujmy się na kominek z wkładem lub kasetą, jeśli ma być używany okazjonalnie tylko do podgrzewania nastroju – może mieć otwarte palenisko. Jeśli natomiast ma ogrzewać cały dom, zamontujmy system DGP lub kominek z płaszczem wodnym.
Kominki
Kominy
Nie każdy dom musi mieć komin. Spaliny z niektórych nowoczesnych kotłów można wyprowadzać przez ścianę. Wentylację grawitacyjną można zastąpić mechaniczną – z wylotem przez rurę ponad dachem. Ale na dym z kominka trzeba mieć komin. Co warto o nim wiedzieć?
Kominy
Posadzka
Ale warto też wziąć pod uwagę, czy wybrany materiał jest łatwy do utrzymania w czystości, czy będzie go można odnawiać i czy pasuje do wnętrza. O czym zapomnieliśmy?
Posadzka
Podłoga
Chociaż lepiej nie ryzykować samodzielnego jej układania, dobrze wiedzieć, z jakich warstw powinna się składać. A żeby móc rozmawiać z fachowcami, warto odróżniać strop od podkładu, nie dziwić się, słysząc o podłodze pływającej i nie dopytywać ekipy, co to dylatacje.
Podłoga
Przegrody zewnętrzne
Wybór ścian zewnętrznych stanowi spory dylemat dla każdego inwestora. Zdarza się nawet, że w tym zakresie zmieniany jest zatwierdzony projekt (zwłaszcza katalogowy) i to pomimo ryzyka popełnienia błędów. Wszystko dlatego, że od rodzaju ścian zewnętrznych zależy nie tylko wygląd i izolacyjność cieplna przegrody, ale także wiele ważnych parametrów technicznych (akustyka, trwałość, odporność na żywioły itp.).
Przegrody zewnętrzne
Fundamenty
W każdym projekcie domu jednorodzinnego określony jest sposób posadowienia budynku. Trzeba jednak pamiętać, że większość z nich buduje się na podstawie dokumentacji katalogowych, zakładających bardzo korzystne warunki gruntowo-wodne.
Fundamenty
Korzystna wycena
Każdy nowo budowany czy przebudowywany dom, nawet jeśli teraz wydaje się ucieleśnieniem marzeń o własnym miejscu na ziemi na wiele lat, kiedyś może stać się towarem. Zmiana sytuacji rodzinnej, nasz rozwój zawodowy czy atrakcyjne propozycje pracy w innym mieście czy kraju mogą kiedyś sprawić, że nieruchomość, w którą teraz inwestujemy, trzeba będzie sprzedać. Jak sprawić, by była atrakcyjna nie tylko dla nas, ale też kogoś innego, kto miałby ją przejąć na własność i zamieszkać w naszym domu?
Korzystna wycena
Dobry projekt
Przede wszystkim warto wspólnie ze wszystkimi członkami rodziny określić swoje oczekiwania. Z takiej narady powinno wyniknąć, ile łącznie metrów kwadratowych ma mieć dom, ile w nim ma być pokoi i łazienek, czy garaż ma być połączony z domem, czy też wolno stojący i ile samochodów będzie w nim parkować.
Dobry projekt
Nieoczekiwana zmiana planów
– Jesienią ubiegłego roku przyjechali do nas przyjaciele z Nieborowa, którzy mają stadninę – wspomina Krystyna Archanowicz. – Kiedy odjeżdżali, koń zgubił podkowę. Myślę, że to był dobry znak! Drugi taki znak! Na początku, kiedy się tu sprowadziliśmy, ptaki uwiły gniazdo przy jednej z kolumn obok wejścia. Wszyscy znajomi orzekli, że to dobra wróżba i że będziemy tu z mężem szczęśliwi.
Nieoczekiwana zmiana planów
Nieoczekiwana zmiana planów
– Jesienią ubiegłego roku przyjechali do nas przyjaciele z Nieborowa, którzy mają stadninę – wspomina Krystyna Archanowicz. – Kiedy odjeżdżali, koń zgubił podkowę. Myślę, że to był dobry znak! Drugi taki znak! Na początku, kiedy się tu sprowadziliśmy, ptaki uwiły gniazdo przy jednej z kolumn obok wejścia. Wszyscy znajomi orzekli, że to dobra wróżba i że będziemy tu z mężem szczęśliwi.
Nieoczekiwana zmiana planów
Najnowsze wydanie