Korzystna wycena

Korzystna wycena
Każdy nowo budowany czy przebudowywany dom, nawet jeśli teraz wydaje się ucieleśnieniem marzeń o własnym miejscu na ziemi na wiele lat, kiedyś może stać się towarem. Zmiana sytuacji rodzinnej, nasz rozwój zawodowy czy atrakcyjne propozycje pracy w innym mieście czy kraju mogą kiedyś sprawić, że nieruchomość, w którą teraz inwestujemy, trzeba będzie sprzedać. Jak sprawić, by była atrakcyjna nie tylko dla nas, ale też kogoś innego, kto miałby ją przejąć na własność i zamieszkać w naszym domu?

Projekt: Dudek 4, Biura Projektowego MTM Styl
Zwięzła odpowiedź na to pytanie brzmi: inwestować w to, co ważne i we wszystkim zachować umiar. Czy jest to budowa nowego, czy też modernizacja starego domu, dobrze jest tak go dopasować do istniejącej zabudowy, by nie sprawiał wrażenia, że jest siedzibą najbogatszych ludzi w okolicy. Jeśli przeinwestujemy, zapewne kiedyś na tym stracimy, bo dom szybko zapracuje na ostrzeżenie: Uwaga – dom droższy niż przypuszczasz.

 

Co zatem może zainteresować przyszłego kupca naszego domu i jak do tego przystosować naszą inwestycję? Większość osób szukających domu zwraca uwagę na to, czy nieruchomość jest położona w bezpiecznej okolicy. Realna wartość nieruchomości w rejonie o złej sławie może być nawet o 30% niższa niż takiej samej w miejscu uważanym za spokojne. Dlatego w okolicy uznawanej za mało bezpieczną warto zainwestować w urządzenia zwiększające bezpieczeństwo: opisaną dalej instalację inteligentną sterującą m.in. systemem alarmowym albo rolety antywłamaniowe lub najlepiej w jedno i drugie. Takie wyposażenie to też skuteczny argument psychologiczny, decydujący czasem o powodzeniu transakcji.

 

Dla sporej grupy inwestorów bardzo ważne jest, czy dom nie będzie zagrażał zdrowiu, zwłaszcza alergików. Jeśli uwzględnimy, że 40% Polaków cierpi na alergie, rozsądną inwestycją w domu będą takie urządzenia, jak wentylacja mechaniczna z rekuperatorem czy odkurzacz centralny.

 

Coraz częściej osoby zainteresowane kupnem domu będą pytać, czy jest on energooszczędny. Dobrze jest, jeśli na takie pytanie można odpowiedzieć twierdząco, a na dodatek wymienić, jakie zastosowane w domu urządzenia zapewniają, że dom nie jest drogi w eksploatacji – na przykład dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz automatyce w systemie grzewczym lub nawet inteligentnej instalacji, która przez całą dobę dba o racjonalne zużycie energii.

 

Kiedy rozmowy z potencjalnym klientem zaczynają nabierać poważnego charakteru, może paść pytanie o to, czy w budynku są jeszcze jakieś udogodnienia. Naszą ofertę uatrakcyjni na pewno podgrzewany podjazd czy chodnik, które dzięki temu nie będą wymagały odśnieżania.

 

Sposoby na zwiększenie wartości domu prezentujemy na przykładzie konkretnego projektu: Dudek 4, Biura Projektowego MTM Styl. W artykule znajdą Państwo kosztorysy wykonania wymienionych instalacji oraz schematy działania proponowanych urządzeń.

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Korzystna wycena

Pozostałe artykuły z tego numeru
Anatomia budowania
Wyłącz telewizor i przeczytaj ten dziennik budowy (blog) napisany przez cztery osoby. Gwarantujemy – dowiesz się rzeczy najważniejszych o budowaniu własnego domu, jakich nie wyczytasz w najmądrzejszych nawet artykułach redakcyjnych.
Anatomia budowania
Dostęp do drogi publicznej
Tym razem chcemy zwrócić uwagę Czytelników na bardzo ważne zagadnienie – dostęp nabywanej nieruchomości do drogi publicznej. Problem ten zaskakuje nas często dopiero, gdy występujemy z wnioskiem do starostwa powiatowego o wydanie pozwolenia na budowę*. Okazuje się wówczas, że trzeba wykazać, że działka ma dostęp do drogi publicznej. Dlatego warto sprawdzić to jeszcze przed nabyciem gruntu.
Dostęp do drogi publicznej
Wybór dolnego źródła
Skąd pobierać ciepło? Z powietrza, wody czy z ziemi? To najważniejsza decyzja w ogrzewaniu domu pompą ciepła. To pytanie za 25 000 zł, bo tyle może kosztować rozwiązanie najdroższe. Najtańsze jest za darmo. Ale liczą się też inne kryteria wyboru.
Wybór dolnego źródła
Drzwi zewnętrzne
Drzwi wejściowe? Wiadomo, mają być solidne, by nie dało się ich sforsować, a do tego ciepłe, funkcjonalne i ładne. Jakie jednak mają być, by spełniały wszystkie te warunki?
Drzwi zewnętrzne
Okna z PVC
Jaka jest różnica między szybą float a termofloat? Ile komór powinny mieć profile okienne? Czy okna z PVC są odporne na włamanie? Na te i podobne pytania każdy planujący zakup okien plastikowych znajdzie tu odpowiedź.
Okna z PVC
Kuchnia
Mimo że meble i sprzęty kuchenne montuje się pod koniec urządzania domu, to szczegółowe zaprojektowanie tego wnętrza potrzebne jest już na początku prac wykończeniowych, zanim elektryk i hydraulik poprowadzą instalacje.
Kuchnia
Czym pokryć dach o skomplikowanej bryle?
Mój dach ma według projektu powierzchnię 260 m2 i dość skomplikowaną bryłę z wieloma załamaniami (m.in. z powodu trzech lukarn i wykusza). Wiem, że podczas krycia skomplikowanych dachów powstaje wiele odpadów. Jakim materiałem go pokryć, żeby ograniczyć ich ilość? W projekcie założono pokrycie z dachówek ceramicznych – może inne rozwiązanie byłoby lepsze?
Czym pokryć dach o skomplikowanej bryle?
Oświetlenie
Oświetlenie pełni już nie tylko funkcję użytkową. Stało się także elementem wystroju wnętrza oraz otoczenia domu. Światło tworzy klimat, ożywia przestrzeń i wpływa na nasz nastrój.
Oświetlenie
Nawierzchnie i ogrodzenia
Ogrodzenie i nawierzchnie ogrodowe powinny to być inwestycje na długie lata. Równie ważne jak dobór materiałów jest takie wykonanie robót, aby ani ogrodzeniu, ani nawierzchniom nie zaszkodziły wilgoć, woda czy mróz.
Nawierzchnie i ogrodzenia
Kominki
Jeśli chcemy, by był znaczącym źródłem ciepła, zdecydujmy się na kominek z wkładem lub kasetą, jeśli ma być używany okazjonalnie tylko do podgrzewania nastroju – może mieć otwarte palenisko. Jeśli natomiast ma ogrzewać cały dom, zamontujmy system DGP lub kominek z płaszczem wodnym.
Kominki
Kominy
Nie każdy dom musi mieć komin. Spaliny z niektórych nowoczesnych kotłów można wyprowadzać przez ścianę. Wentylację grawitacyjną można zastąpić mechaniczną – z wylotem przez rurę ponad dachem. Ale na dym z kominka trzeba mieć komin. Co warto o nim wiedzieć?
Kominy
Posadzka
Ale warto też wziąć pod uwagę, czy wybrany materiał jest łatwy do utrzymania w czystości, czy będzie go można odnawiać i czy pasuje do wnętrza. O czym zapomnieliśmy?
Posadzka
Podłoga
Chociaż lepiej nie ryzykować samodzielnego jej układania, dobrze wiedzieć, z jakich warstw powinna się składać. A żeby móc rozmawiać z fachowcami, warto odróżniać strop od podkładu, nie dziwić się, słysząc o podłodze pływającej i nie dopytywać ekipy, co to dylatacje.
Podłoga
Przegrody zewnętrzne
Wybór ścian zewnętrznych stanowi spory dylemat dla każdego inwestora. Zdarza się nawet, że w tym zakresie zmieniany jest zatwierdzony projekt (zwłaszcza katalogowy) i to pomimo ryzyka popełnienia błędów. Wszystko dlatego, że od rodzaju ścian zewnętrznych zależy nie tylko wygląd i izolacyjność cieplna przegrody, ale także wiele ważnych parametrów technicznych (akustyka, trwałość, odporność na żywioły itp.).
Przegrody zewnętrzne
Fundamenty
W każdym projekcie domu jednorodzinnego określony jest sposób posadowienia budynku. Trzeba jednak pamiętać, że większość z nich buduje się na podstawie dokumentacji katalogowych, zakładających bardzo korzystne warunki gruntowo-wodne.
Fundamenty
Dobry projekt
Przede wszystkim warto wspólnie ze wszystkimi członkami rodziny określić swoje oczekiwania. Z takiej narady powinno wyniknąć, ile łącznie metrów kwadratowych ma mieć dom, ile w nim ma być pokoi i łazienek, czy garaż ma być połączony z domem, czy też wolno stojący i ile samochodów będzie w nim parkować.
Dobry projekt
Nieoczekiwana zmiana planów
– Jesienią ubiegłego roku przyjechali do nas przyjaciele z Nieborowa, którzy mają stadninę – wspomina Krystyna Archanowicz. – Kiedy odjeżdżali, koń zgubił podkowę. Myślę, że to był dobry znak! Drugi taki znak! Na początku, kiedy się tu sprowadziliśmy, ptaki uwiły gniazdo przy jednej z kolumn obok wejścia. Wszyscy znajomi orzekli, że to dobra wróżba i że będziemy tu z mężem szczęśliwi.
Nieoczekiwana zmiana planów
Nieoczekiwana zmiana planów
– Jesienią ubiegłego roku przyjechali do nas przyjaciele z Nieborowa, którzy mają stadninę – wspomina Krystyna Archanowicz. – Kiedy odjeżdżali, koń zgubił podkowę. Myślę, że to był dobry znak! Drugi taki znak! Na początku, kiedy się tu sprowadziliśmy, ptaki uwiły gniazdo przy jednej z kolumn obok wejścia. Wszyscy znajomi orzekli, że to dobra wróżba i że będziemy tu z mężem szczęśliwi.
Nieoczekiwana zmiana planów
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz