Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2009

Korzystna wycena

Każdy nowo budowany czy przebudowywany dom, nawet jeśli teraz wydaje się ucieleśnieniem marzeń o własnym miejscu na ziemi na wiele lat, kiedyś może stać się towarem. Zmiana sytuacji rodzinnej, nasz rozwój zawodowy czy atrakcyjne propozycje pracy w innym mieście czy kraju mogą kiedyś sprawić, że nieruchomość, w którą teraz inwestujemy, trzeba będzie sprzedać. Jak sprawić, by była atrakcyjna nie tylko dla nas, ale też kogoś innego, kto miałby ją przejąć na własność i zamieszkać w naszym domu?

Projekt: Dudek 4, Biura Projektowego MTM Styl
Zwięzła odpowiedź na to pytanie brzmi: inwestować w to, co ważne i we wszystkim zachować umiar. Czy jest to budowa nowego, czy też modernizacja starego domu, dobrze jest tak go dopasować do istniejącej zabudowy, by nie sprawiał wrażenia, że jest siedzibą najbogatszych ludzi w okolicy. Jeśli przeinwestujemy, zapewne kiedyś na tym stracimy, bo dom szybko zapracuje na ostrzeżenie: Uwaga – dom droższy niż przypuszczasz.

 

Co zatem może zainteresować przyszłego kupca naszego domu i jak do tego przystosować naszą inwestycję? Większość osób szukających domu zwraca uwagę na to, czy nieruchomość jest położona w bezpiecznej okolicy. Realna wartość nieruchomości w rejonie o złej sławie może być nawet o 30% niższa niż takiej samej w miejscu uważanym za spokojne. Dlatego w okolicy uznawanej za mało bezpieczną warto zainwestować w urządzenia zwiększające bezpieczeństwo: opisaną dalej instalację inteligentną sterującą m.in. systemem alarmowym albo rolety antywłamaniowe lub najlepiej w jedno i drugie. Takie wyposażenie to też skuteczny argument psychologiczny, decydujący czasem o powodzeniu transakcji.

 

Dla sporej grupy inwestorów bardzo ważne jest, czy dom nie będzie zagrażał zdrowiu, zwłaszcza alergików. Jeśli uwzględnimy, że 40% Polaków cierpi na alergie, rozsądną inwestycją w domu będą takie urządzenia, jak wentylacja mechaniczna z rekuperatorem czy odkurzacz centralny.

 

Coraz częściej osoby zainteresowane kupnem domu będą pytać, czy jest on energooszczędny. Dobrze jest, jeśli na takie pytanie można odpowiedzieć twierdząco, a na dodatek wymienić, jakie zastosowane w domu urządzenia zapewniają, że dom nie jest drogi w eksploatacji – na przykład dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz automatyce w systemie grzewczym lub nawet inteligentnej instalacji, która przez całą dobę dba o racjonalne zużycie energii.

 

Kiedy rozmowy z potencjalnym klientem zaczynają nabierać poważnego charakteru, może paść pytanie o to, czy w budynku są jeszcze jakieś udogodnienia. Naszą ofertę uatrakcyjni na pewno podgrzewany podjazd czy chodnik, które dzięki temu nie będą wymagały odśnieżania.

 

Sposoby na zwiększenie wartości domu prezentujemy na przykładzie konkretnego projektu: Dudek 4, Biura Projektowego MTM Styl. W artykule znajdą Państwo kosztorysy wykonania wymienionych instalacji oraz schematy działania proponowanych urządzeń.

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Korzystna wycena

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!