Nieoczekiwana zmiana planów

Nieoczekiwana zmiana planów
– Jesienią ubiegłego roku przyjechali do nas przyjaciele z Nieborowa, którzy mają stadninę – wspomina Krystyna Archanowicz. – Kiedy odjeżdżali, koń zgubił podkowę. Myślę, że to był dobry znak! Drugi taki znak! Na początku, kiedy się tu sprowadziliśmy, ptaki uwiły gniazdo przy jednej z kolumn obok wejścia. Wszyscy znajomi orzekli, że to dobra wróżba i że będziemy tu z mężem szczęśliwi.
Mieli rację. Bełchów jest dużą wsią leżącą około 3 kilometrów od Nieborowa, a więc miejscowości słynącej z pięknego pałacu Radziwiłłów. Teren ten jest ponadto tak zwaną otuliną malowniczej Puszczy Bolimowskiej.

Poszukiwania

Nieoczekiwana zmiana planów
Na początku lat 90. dojrzeliśmy z żoną do tego, aby zbudować dom letniskowy – mówi Aleksander Archanowicz, dyrektor do spraw rozwoju oraz pełnomocnik do spraw systemów zarządzania w firmie Daikin Aircondtioning Poland. – Kusiła nas perspektywa weekendów spędzanych na łonie przyrody. Podobnie jak spora część warszawiaków pomyśleliśmy najpierw o Mazurach.

 

Tam szukaliśmy miejsca, aby postawić domek, w którym moglibyśmy spędzać wolne dni od wiosny do jesieni. Znaleźliśmy, jak się nam wydawało, piękne miejsce w pobliżu jeziora, ale… No właśnie! Pojechaliśmy tam kilka razy i zaczęliśmy mieć wątpliwości.

 

Mazury dla mieszkańców stolicy to perspektywa przejechania 200–250 kilometrów zatłoczoną szosą i częste postoje w korkach. Krystyna i Aleksander doszli do wniosku, że jeziora na północy są piękne, ale dojechać do nich bez stresu będzie można dwa, może trzy razy w roku. A oni chcieli przecież spędzać wszystkie letnie weekendy na łonie przyrody. Oboje doszli w końcu do wniosku, że wypoczynek okupiony wielogodzinną męką mało komfortowej podróży najzwyczajniej w świecie traci sens.

 

W Bełchowie mieli dom nasi warszawscy przyjaciele: profesor Akademii Muzycznej, Jerzy Romaniuk z żoną Jolantą, która wykłada na Akademii Sztuk Pięknych. To oni zaczęli namawiać nas na inwestycję w Bełchowie – wspomina Aleksander. – Odwiedziliśmy ich kilka razy i doszliśmy do wniosku, że miejsce jest naprawdę piękne. Znaleźliśmy w nim wszystko, co jest niezbędne, aby typowy mieszczuch mógł spokojnie wypoczywać: las, woda, spokój i dobre towarzystwo.

 

W 1993 roku Krystyna i Aleksander podjęli ostateczną decyzję i rok później kupili ziemię orną w Bełchowie. Wtedy myśleli jednak wyłącznie o domku letniskowym.

Projekt

Autorem projektu budynku był sam właściciel. Wprawdzie nigdy nie pracował jako czynny architekt, ale tajemnice tego fachu nie były i nie są mu obce. Oprócz dyplomu uzyskanego na kierunku Inżynieria Sanitarna i Wodna Politechniki Warszawskiej, Aleksander Archanowicz może się bowiem pochwalić ukończeniem studium podyplomowego na Wydziale Architektury.

 

Projekt przewidywał, iż na parterze będą się mieściły: duży salon połączony z kuchnią, sypialnia, łazienka oraz przedpokoik z wnęką pełniącą funkcję garderoby na okrycia wierzchnie domowników i gości. Na pierwszym piętrze autor przewidział natomiast: trzy sypialnie, garderobę i łazienkę. Pod częścią domu zaprojektowana została piwniczka z przeznaczeniem na spiżarnię, pralnię oraz miejsce zamontowania pojemnościowego podgrzewacza wody. Ostatnią kondygnację domu miał stanowić strych.

 

Ponieważ w Warszawie mieszkaliśmy w betonowym bloku, to w Bełchowie chcieliśmy mieć dom drewniany. Takie było nasze pierwotne założenie. Zaprojektowałem konstrukcję z drewnianym szkieletem, ale nie zakładałem, że będzie to typowa konstrukcja kanadyjska. Jeśli już, to raczej typowo polska – śmieje się Aleksander Archanowicz.

 

Konstrukcja słupowo-ryglowa, gdzie jako elementy konstrukcyjne przewidziane były bale o wymiarach 14 ´ 14 centymetrów zapowiadała się niezwykle solidnie. I właśnie ta jej solidność podsunęła nam myśl, że nasz dom wcale nie musi mieć tylko charakteru sezonowego. Doszliśmy do wniosku, że w tej okolicy przyjemnie byłoby spędzać również święta Bożego Narodzenia, zimowe ferie…

 

Wymagało to jednak ponownego przemyślenia założeń konstrukcyjnych. Zacząłem od tego, że przestrzeń pomiędzy słupami wypełniłem 15 centymetrami wełny mineralnej. Trochę ją sprasowało, ale dzięki temu nie było niebezpieczeństwa przesuwania się materiału ociepleniowego. Wtedy wiedziałem już, że jeśli dobrze zaprojektuję ogrzewanie, to z domu będzie można korzystać przez cały rok. To była niezwykle kusząca perspektywa, bo okolica podobała się żonie i mnie coraz bardziej. Przy wyborze sposobu ogrzewania nie miałem zbyt dużego wyboru.

 

W okolicy nie ma sieci gazowej. Świadomie zrezygnowałem natomiast z oleju opałowego. Rozwiązania tego rodzaju, które miałem okazję oglądać w Szwecji, nie spodobały mi się ze względu na duże zbiorniki i niezbyt przyjemne, trudne do wyeliminowania zapachy.

 

Ani przez chwilę nie pomyślałem też o węglu, miale lub brykietach. Cóż zatem pozostało? W zasadzie tylko ogrzewanie elektryczne. Z jednej strony jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne, jednak…Wiele można o nim powiedzieć, ale z całą pewnością nie to, że jest tanie. Mimo to początkowo zdecydowaliśmy się właśnie na nie. Zastosowałem niezwykle wydajne grzejniki z termostatami norweskiej firmy Glamox. Po raz pierwszy pojawiły się one w wiosce olimpijskiej na igrzyskach w Lillehammer.

 

Marek Żelkowski
Zdjęcia DEMASTUDIO

Pełny artykuł w PDF: Nieoczekiwana zmiana planów

Pozostałe artykuły z tego numeru
Anatomia budowania
Wyłącz telewizor i przeczytaj ten dziennik budowy (blog) napisany przez cztery osoby. Gwarantujemy – dowiesz się rzeczy najważniejszych o budowaniu własnego domu, jakich nie wyczytasz w najmądrzejszych nawet artykułach redakcyjnych.
Anatomia budowania
Dostęp do drogi publicznej
Tym razem chcemy zwrócić uwagę Czytelników na bardzo ważne zagadnienie – dostęp nabywanej nieruchomości do drogi publicznej. Problem ten zaskakuje nas często dopiero, gdy występujemy z wnioskiem do starostwa powiatowego o wydanie pozwolenia na budowę*. Okazuje się wówczas, że trzeba wykazać, że działka ma dostęp do drogi publicznej. Dlatego warto sprawdzić to jeszcze przed nabyciem gruntu.
Dostęp do drogi publicznej
Wybór dolnego źródła
Skąd pobierać ciepło? Z powietrza, wody czy z ziemi? To najważniejsza decyzja w ogrzewaniu domu pompą ciepła. To pytanie za 25 000 zł, bo tyle może kosztować rozwiązanie najdroższe. Najtańsze jest za darmo. Ale liczą się też inne kryteria wyboru.
Wybór dolnego źródła
Drzwi zewnętrzne
Drzwi wejściowe? Wiadomo, mają być solidne, by nie dało się ich sforsować, a do tego ciepłe, funkcjonalne i ładne. Jakie jednak mają być, by spełniały wszystkie te warunki?
Drzwi zewnętrzne
Okna z PVC
Jaka jest różnica między szybą float a termofloat? Ile komór powinny mieć profile okienne? Czy okna z PVC są odporne na włamanie? Na te i podobne pytania każdy planujący zakup okien plastikowych znajdzie tu odpowiedź.
Okna z PVC
Kuchnia
Mimo że meble i sprzęty kuchenne montuje się pod koniec urządzania domu, to szczegółowe zaprojektowanie tego wnętrza potrzebne jest już na początku prac wykończeniowych, zanim elektryk i hydraulik poprowadzą instalacje.
Kuchnia
Czym pokryć dach o skomplikowanej bryle?
Mój dach ma według projektu powierzchnię 260 m2 i dość skomplikowaną bryłę z wieloma załamaniami (m.in. z powodu trzech lukarn i wykusza). Wiem, że podczas krycia skomplikowanych dachów powstaje wiele odpadów. Jakim materiałem go pokryć, żeby ograniczyć ich ilość? W projekcie założono pokrycie z dachówek ceramicznych – może inne rozwiązanie byłoby lepsze?
Czym pokryć dach o skomplikowanej bryle?
Oświetlenie
Oświetlenie pełni już nie tylko funkcję użytkową. Stało się także elementem wystroju wnętrza oraz otoczenia domu. Światło tworzy klimat, ożywia przestrzeń i wpływa na nasz nastrój.
Oświetlenie
Nawierzchnie i ogrodzenia
Ogrodzenie i nawierzchnie ogrodowe powinny to być inwestycje na długie lata. Równie ważne jak dobór materiałów jest takie wykonanie robót, aby ani ogrodzeniu, ani nawierzchniom nie zaszkodziły wilgoć, woda czy mróz.
Nawierzchnie i ogrodzenia
Kominki
Jeśli chcemy, by był znaczącym źródłem ciepła, zdecydujmy się na kominek z wkładem lub kasetą, jeśli ma być używany okazjonalnie tylko do podgrzewania nastroju – może mieć otwarte palenisko. Jeśli natomiast ma ogrzewać cały dom, zamontujmy system DGP lub kominek z płaszczem wodnym.
Kominki
Kominy
Nie każdy dom musi mieć komin. Spaliny z niektórych nowoczesnych kotłów można wyprowadzać przez ścianę. Wentylację grawitacyjną można zastąpić mechaniczną – z wylotem przez rurę ponad dachem. Ale na dym z kominka trzeba mieć komin. Co warto o nim wiedzieć?
Kominy
Posadzka
Ale warto też wziąć pod uwagę, czy wybrany materiał jest łatwy do utrzymania w czystości, czy będzie go można odnawiać i czy pasuje do wnętrza. O czym zapomnieliśmy?
Posadzka
Podłoga
Chociaż lepiej nie ryzykować samodzielnego jej układania, dobrze wiedzieć, z jakich warstw powinna się składać. A żeby móc rozmawiać z fachowcami, warto odróżniać strop od podkładu, nie dziwić się, słysząc o podłodze pływającej i nie dopytywać ekipy, co to dylatacje.
Podłoga
Przegrody zewnętrzne
Wybór ścian zewnętrznych stanowi spory dylemat dla każdego inwestora. Zdarza się nawet, że w tym zakresie zmieniany jest zatwierdzony projekt (zwłaszcza katalogowy) i to pomimo ryzyka popełnienia błędów. Wszystko dlatego, że od rodzaju ścian zewnętrznych zależy nie tylko wygląd i izolacyjność cieplna przegrody, ale także wiele ważnych parametrów technicznych (akustyka, trwałość, odporność na żywioły itp.).
Przegrody zewnętrzne
Fundamenty
W każdym projekcie domu jednorodzinnego określony jest sposób posadowienia budynku. Trzeba jednak pamiętać, że większość z nich buduje się na podstawie dokumentacji katalogowych, zakładających bardzo korzystne warunki gruntowo-wodne.
Fundamenty
Korzystna wycena
Każdy nowo budowany czy przebudowywany dom, nawet jeśli teraz wydaje się ucieleśnieniem marzeń o własnym miejscu na ziemi na wiele lat, kiedyś może stać się towarem. Zmiana sytuacji rodzinnej, nasz rozwój zawodowy czy atrakcyjne propozycje pracy w innym mieście czy kraju mogą kiedyś sprawić, że nieruchomość, w którą teraz inwestujemy, trzeba będzie sprzedać. Jak sprawić, by była atrakcyjna nie tylko dla nas, ale też kogoś innego, kto miałby ją przejąć na własność i zamieszkać w naszym domu?
Korzystna wycena
Dobry projekt
Przede wszystkim warto wspólnie ze wszystkimi członkami rodziny określić swoje oczekiwania. Z takiej narady powinno wyniknąć, ile łącznie metrów kwadratowych ma mieć dom, ile w nim ma być pokoi i łazienek, czy garaż ma być połączony z domem, czy też wolno stojący i ile samochodów będzie w nim parkować.
Dobry projekt
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz