Posadzka

Posadzka
Ale warto też wziąć pod uwagę, czy wybrany materiał jest łatwy do utrzymania w czystości, czy będzie go można odnawiać i czy pasuje do wnętrza. O czym zapomnieliśmy?

Posadzki
(fot. Komfort)
Wybór mamy niemal nieograniczony, bo w sklepach budowlanych pełno jest materiałów na posadzki. Ale choć rozwiązań jest tak wiele, radzimy następujący schemat: do holu i kuchni – łatwo zmywalne płytki, do salonu – parkiet, a w sypialni i pokoju dziecka – miękka wykładzina.

Drewno

Posadzki mogą mieć różne kolory i faktury, a że drewno jest materiałem naturalnie zmiennym, mamy pewność, że nikt nie będzie miał takiej posadzki jak my. Wybieramy drewno, które nam się podoba, ale chcemy też oczywiście, by było dobrej jakości i miało właściwości odpowiednie do przeznaczenia. Jak to ocenić? Trzeba poszukać odpowiedzi na poniższe pytania.

 

Jaki gatunek? Do domów jednorodzinnych najczęściej wybiera się niżej wymienione gatunki rodzime. Iglaste:
  • modrzew – najtrwalszy, odporny na grzyby, ale ma ciemne, rzucające się w oczy sęki;
  • jodła – miękka, ma sporo sęków, jest tania;
  • sosna – sprężysta, ale trudna w obróbce;
  • świerk – może mieć dużo sęków, jest miękki, dlatego najlepiej ułożyć go w pomieszczeniu rzadziej użytkowanym, np. w sypialni.
A także liściaste:
  • brzoza – mało odporna na grzyby;
  • buk – twardy, choć nietrudny w obróbce;
  • dąb – twardy i wytrzymały, może mieć kolor czarny;
  • jesion – ma wyrazisty rysunek słojów, a im ma ciemniejszy odcień, tym jest twardszy.
Coraz popularniejsze stają się także różne gatunki egzotyczne, takie jak iroko, kempas, teak, daru daru. Są one bardzo wytrzymałe i odporne na wilgoć, dlatego zaleca się je na posadzki w łazienkach i kuchniach.

 

W jakiej klasie? Drewno na posadzki powinno być twarde i stabilne, dlatego zanim trafi do sprzedaży, poddawane jest starannej ocenie i klasyfikacji. Porównując usłojenie, barwę i strukturę drewna, kwalifikuje się je do odpowiedniej klasy.

 

Klasa I, czyli selekt – drewno bez sęków i pęknięć. Ma równomierne usłojenie i jednolitą kolorystykę. Nadaje się do dużych, reprezentacyjnych pomieszczeń. Jest najdroższe.

 

Klasa II, inaczej standard – drewno z niewielkimi sękami o średnicy do 6 mm, o słojach lekko zakrzywionych i widocznych różnicach barwy, dzięki czemu wygląda naturalnie.

 

Klasa III, inaczej natur – drewno z sękami o średnicy od 6 do 15 mm. Barwa i słoje drewna mogą się różnić. Ma liczne wady, a sęki mogą wypadać.

 

Twarde czy miękkie? Tę cechę drewna określa się współczynnikiem Brinella, który wyznacza się przez wciskanie w drewniany element z określoną siłą i przez określony czas metalowej kulki o średnicy 10 mm. Potem mierzy się głębokość powstałego wgłębienia i na tej podstawie oblicza współczynnik: im drewno jest twardsze, tym współczynnik jest wyższy. Aby badania były wiarygodne, przeprowadza się je kilkakrotnie. Najtwardsze są gatunki egzotyczne: merbau, heban, sukupira, jatoba, a najmniej odporna na wgniecenia jest sosna, olcha i brzoza. Po co nam te informacje? Twarde drewno wolniej się zużywa, a więc podłoga z takiego drewna dłużej będzie wyglądała jak nowa.

 

Na ile wilgotne? Zanim kupi się drewno, trzeba poprosić sprzedawcę, by sprawdził jego wilgotność. Najlepiej, by wyniosła od 7 do 11%. Jeśli wybierze się drewno za suche, parkiet może zacząć się paczyć lub odklejać. Jeśli natomiast za mokre – może się odkleić. Ważna jest także wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym planuje się ułożenie posadzki oraz wilgotność podłoża. Parametry te sprawdza parkieciarz. Jeśli wilgotność powietrza wynosi od 45 do 65%, a podłoża 3%, może on przystępować do pracy.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełny artykuł w PDF: Posadzka

Pozostałe artykuły z tego numeru
Anatomia budowania
Wyłącz telewizor i przeczytaj ten dziennik budowy (blog) napisany przez cztery osoby. Gwarantujemy – dowiesz się rzeczy najważniejszych o budowaniu własnego domu, jakich nie wyczytasz w najmądrzejszych nawet artykułach redakcyjnych.
Anatomia budowania
Dostęp do drogi publicznej
Tym razem chcemy zwrócić uwagę Czytelników na bardzo ważne zagadnienie – dostęp nabywanej nieruchomości do drogi publicznej. Problem ten zaskakuje nas często dopiero, gdy występujemy z wnioskiem do starostwa powiatowego o wydanie pozwolenia na budowę*. Okazuje się wówczas, że trzeba wykazać, że działka ma dostęp do drogi publicznej. Dlatego warto sprawdzić to jeszcze przed nabyciem gruntu.
Dostęp do drogi publicznej
Wybór dolnego źródła
Skąd pobierać ciepło? Z powietrza, wody czy z ziemi? To najważniejsza decyzja w ogrzewaniu domu pompą ciepła. To pytanie za 25 000 zł, bo tyle może kosztować rozwiązanie najdroższe. Najtańsze jest za darmo. Ale liczą się też inne kryteria wyboru.
Wybór dolnego źródła
Drzwi zewnętrzne
Drzwi wejściowe? Wiadomo, mają być solidne, by nie dało się ich sforsować, a do tego ciepłe, funkcjonalne i ładne. Jakie jednak mają być, by spełniały wszystkie te warunki?
Drzwi zewnętrzne
Okna z PVC
Jaka jest różnica między szybą float a termofloat? Ile komór powinny mieć profile okienne? Czy okna z PVC są odporne na włamanie? Na te i podobne pytania każdy planujący zakup okien plastikowych znajdzie tu odpowiedź.
Okna z PVC
Kuchnia
Mimo że meble i sprzęty kuchenne montuje się pod koniec urządzania domu, to szczegółowe zaprojektowanie tego wnętrza potrzebne jest już na początku prac wykończeniowych, zanim elektryk i hydraulik poprowadzą instalacje.
Kuchnia
Czym pokryć dach o skomplikowanej bryle?
Mój dach ma według projektu powierzchnię 260 m2 i dość skomplikowaną bryłę z wieloma załamaniami (m.in. z powodu trzech lukarn i wykusza). Wiem, że podczas krycia skomplikowanych dachów powstaje wiele odpadów. Jakim materiałem go pokryć, żeby ograniczyć ich ilość? W projekcie założono pokrycie z dachówek ceramicznych – może inne rozwiązanie byłoby lepsze?
Czym pokryć dach o skomplikowanej bryle?
Oświetlenie
Oświetlenie pełni już nie tylko funkcję użytkową. Stało się także elementem wystroju wnętrza oraz otoczenia domu. Światło tworzy klimat, ożywia przestrzeń i wpływa na nasz nastrój.
Oświetlenie
Nawierzchnie i ogrodzenia
Ogrodzenie i nawierzchnie ogrodowe powinny to być inwestycje na długie lata. Równie ważne jak dobór materiałów jest takie wykonanie robót, aby ani ogrodzeniu, ani nawierzchniom nie zaszkodziły wilgoć, woda czy mróz.
Nawierzchnie i ogrodzenia
Kominki
Jeśli chcemy, by był znaczącym źródłem ciepła, zdecydujmy się na kominek z wkładem lub kasetą, jeśli ma być używany okazjonalnie tylko do podgrzewania nastroju – może mieć otwarte palenisko. Jeśli natomiast ma ogrzewać cały dom, zamontujmy system DGP lub kominek z płaszczem wodnym.
Kominki
Kominy
Nie każdy dom musi mieć komin. Spaliny z niektórych nowoczesnych kotłów można wyprowadzać przez ścianę. Wentylację grawitacyjną można zastąpić mechaniczną – z wylotem przez rurę ponad dachem. Ale na dym z kominka trzeba mieć komin. Co warto o nim wiedzieć?
Kominy
Podłoga
Chociaż lepiej nie ryzykować samodzielnego jej układania, dobrze wiedzieć, z jakich warstw powinna się składać. A żeby móc rozmawiać z fachowcami, warto odróżniać strop od podkładu, nie dziwić się, słysząc o podłodze pływającej i nie dopytywać ekipy, co to dylatacje.
Podłoga
Przegrody zewnętrzne
Wybór ścian zewnętrznych stanowi spory dylemat dla każdego inwestora. Zdarza się nawet, że w tym zakresie zmieniany jest zatwierdzony projekt (zwłaszcza katalogowy) i to pomimo ryzyka popełnienia błędów. Wszystko dlatego, że od rodzaju ścian zewnętrznych zależy nie tylko wygląd i izolacyjność cieplna przegrody, ale także wiele ważnych parametrów technicznych (akustyka, trwałość, odporność na żywioły itp.).
Przegrody zewnętrzne
Fundamenty
W każdym projekcie domu jednorodzinnego określony jest sposób posadowienia budynku. Trzeba jednak pamiętać, że większość z nich buduje się na podstawie dokumentacji katalogowych, zakładających bardzo korzystne warunki gruntowo-wodne.
Fundamenty
Korzystna wycena
Każdy nowo budowany czy przebudowywany dom, nawet jeśli teraz wydaje się ucieleśnieniem marzeń o własnym miejscu na ziemi na wiele lat, kiedyś może stać się towarem. Zmiana sytuacji rodzinnej, nasz rozwój zawodowy czy atrakcyjne propozycje pracy w innym mieście czy kraju mogą kiedyś sprawić, że nieruchomość, w którą teraz inwestujemy, trzeba będzie sprzedać. Jak sprawić, by była atrakcyjna nie tylko dla nas, ale też kogoś innego, kto miałby ją przejąć na własność i zamieszkać w naszym domu?
Korzystna wycena
Dobry projekt
Przede wszystkim warto wspólnie ze wszystkimi członkami rodziny określić swoje oczekiwania. Z takiej narady powinno wyniknąć, ile łącznie metrów kwadratowych ma mieć dom, ile w nim ma być pokoi i łazienek, czy garaż ma być połączony z domem, czy też wolno stojący i ile samochodów będzie w nim parkować.
Dobry projekt
Nieoczekiwana zmiana planów
– Jesienią ubiegłego roku przyjechali do nas przyjaciele z Nieborowa, którzy mają stadninę – wspomina Krystyna Archanowicz. – Kiedy odjeżdżali, koń zgubił podkowę. Myślę, że to był dobry znak! Drugi taki znak! Na początku, kiedy się tu sprowadziliśmy, ptaki uwiły gniazdo przy jednej z kolumn obok wejścia. Wszyscy znajomi orzekli, że to dobra wróżba i że będziemy tu z mężem szczęśliwi.
Nieoczekiwana zmiana planów
Nieoczekiwana zmiana planów
– Jesienią ubiegłego roku przyjechali do nas przyjaciele z Nieborowa, którzy mają stadninę – wspomina Krystyna Archanowicz. – Kiedy odjeżdżali, koń zgubił podkowę. Myślę, że to był dobry znak! Drugi taki znak! Na początku, kiedy się tu sprowadziliśmy, ptaki uwiły gniazdo przy jednej z kolumn obok wejścia. Wszyscy znajomi orzekli, że to dobra wróżba i że będziemy tu z mężem szczęśliwi.
Nieoczekiwana zmiana planów
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz