Inwestor: – Dzień dobry, podczas rozmowy o ogrzewaniu mówił pan o pompie ciepła.
Ekspert budowlany: – Dzień dobry, właściwie tylko zasygnalizowałem temat.
– Właśnie. I teraz chciałbym do niego wrócić. Tyle się teraz mówi o energooszczędności w budownictwie. A pompa ciepła to chyba świetny sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie.
– Już myślałem, że powie pan, że to świetny sposób na ich całkowite wyeliminowanie.
– A nie jest tak?
– Faktycznie, urządzenie to bazuje na darmowej energii, zmagazynowanej w gruncie, wodzie lub w powietrzu zewnętrznym. Ale by pompa działała, potrzebny jest prąd, a ten kosztuje. Oczywiście w porównaniu do innych sposobów ogrzewanie, ten i tak jest zdecydowanie najbardziej opłacalny.
– To dlaczego pompy nie są stosowane powszechnie?
– W niektórych krajach, np. w Skandynawii, są. U nas barierą są wysokie koszty inwestycyjne, ale to powoli się zmienia. I jest to zupełnie naturalne, jeśli pozna się zalety pomp ciepła. Co najistotniejsze, koszty ogrzewania budynku są niższe niż przy użyciu gazu ziemnego, nie mówiąc już o oleju opałowym czy gazie płynnym. Pompa jest przy tym bezobsługowa dla użytkownika, nie wymaga stawiania komina, wykonywania przyłącza gazowego do budynku ani składowania opału w jakiejkolwiek postaci, nie ma też mowy o zagrożeniach związanych z wyciekami gazu czy otwartym ogniem.
Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny – znakomita większość energii dostarczanej przez pompę do instalacji grzewczej to energia odnawialna, pozyskana z otaczającego dom środowiska, do którego zresztą szybko wraca. Jedyna wada to znacznie wyższy niż w przypadku instalacji kotłowej koszt inwestycji, dlatego na pompę ciepła decydują się przede wszystkim inwestorzy budujący na terenach, gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego. Tylko pompa ciepła może zwolnić ich z trudnego wyboru między zawsze dość uciążliwym w obsłudze kotłem na paliwo stałe a drogim w eksploatacji kotłem na gaz płynny czy olej.
Muszę jednak powiedzieć, że choć popularność pomp ciepła rośnie, wiedza na temat zasady ich działania wciąż jeszcze nie jest upowszechniona. A – wbrew pozorom – funkcjonowanie tego typu urządzeń nie jest aż tak bardzo skomplikowane. Pompa ciepła działa bowiem na podobnej zasadzie, jak lodówka.