Dachy, pokrycia, orynnowanie

Inwestor: – Dzień dobry, po omówieniu fundamentów, ścian i stropów chciałbym zasięgnąć fachowych opinii na temat dachów i pokryć dachowych. Zdaje się, że to bardzo ważne elementy domu, przy tym niestety dość trudne do wykonania i kosztowne.

Ekspert budowlany: – Dzień dobry. Rzeczywiście, poprawne wykonanie dachu to spora sztuka. Jest to też jeden z najdroższych elementów w czasie budowy domu. Jego rola bywa niedoceniana, tymczasem zabezpieczenie budynku przed czynnikami atmosferycznymi jest kluczowe. Proszę zwrócić uwagę, ile prac można przeprowadzić dopiero po przykryciu go dachem? Dopiero wtedy wstawiamy okna, ocieplamy elewację, wykonujemy instalacje wewnętrzne i tynki. W szczególności każdy producent wełny mineralnej przestrzega, by nie ocieplać elewacji w budynku bez dachu, bo zmoczoną wełnę trudno wysuszyć.

A i w gotowym domu dach zalewają strugi wody, zalega na nim i topnieje śnieg, albo dla odmiany intensywnie nagrzewa go słońce. Jaka ściana wytrzymałaby tak trudne warunki?

W związku z tym, że dach jest narażony na skrajnie trudne warunki, musi być naprawdę porządnie zaprojektowany i zrealizowany. Tymczasem inwestorzy najczęściej zwracają uwagę na jego wygląd, koncentrując się na doborze pokrycia dachowego.

Nie ukrywam, że ja też chciałem zacząć od tego zagadnienia.

– Tak myślałem. To mniej więcej tak, jak byśmy przy naszej wcześniejszej rozmowie o ścianach zajmowali się głównie rodzajami tynków. Tymczasem dach tworzy wiele elementów, które trzeba właściwie dobrać: konstrukcja, podkład pod pokrycie, samo pokrycie, ocieplenie i rozmaite detale. A nawet te z pozoru drugorzędne elementy mają wielki wpływ na jakość i trwałość dachu. Co więcej, wzajemne zależności są bardzo złożone i często trudne do zauważenia. Nawet projektantom zdarza się zapomnieć, że np. dodanie lukarny zmienia nie tylko konstrukcję, ale i warunki wentylacji tej części dachu.

Od czego więc powinniśmy zacząć omawianie dachu?

– Najpierw trzeba zdecydować, czy ma być pod nim poddasze użytkowe, czy nieużytkowe. A więc taki tradycyjny strych, pełniący co najwyżej funkcję przestrzeni magazynowej na różne rzeczy używane sezonowo, a jeszcze częściej – wyniesione tam, bo szkoda je było wyrzucić i zapomniane. Strych nie musi być w związku z tym szczególnie obszerny ani wygodny. Jaki wyjdzie, taki się akceptuje.

Redakcja BD
fot. Wienerberger

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny