Fundamenty, ściany, stropy

Fundamenty, ściany, stropy

Inwestor: – Dzień dobry, chciałbym porozmawiać na temat budowy domu. Interesują mnie kolejne etapy wykonania budynku. Jak wiadomo, kluczowe są fundamenty, ale także ściany i stropy. Zależy mi na tym, by były niedrogie, ale jednocześnie wytrzymałe i energooszczędne.

Ekspert budowlany: – Oczekiwania większości inwestorów – całkiem zrozumiałe – są podobne: ma być tanio, szybko i solidnie. Od pewnego czasu do tych wymagań dochodzi energooszczędność, bo taki jest obecnie trend w budownictwie. Spróbuje podpowiedzieć, jak sprostać tym oczekiwaniom, choć muszę zastrzec, że nie zawsze uda się je wszystkie zaspokoić.

Zacznijmy od fundamentów, elementu, od którego zależy bezpieczeństwa całej budowli. Z tego powodu jego zaprojektowanie i wykonanie wymaga szczególnej staranności. Fundament musi być dostosowany do obciążeń i do warunków gruntowych. Ewentualne błędy na etapie projektowym i wykonawczym będzie bardzo trudno naprawić, a koszty z tym związane mogą być bardzo wysokie.

Zdaję sobie z tego sprawę, dlatego przykładam dużą wagę do projektu. Skłaniam się ku projektowi powtarzalnemu. To obecnie najpopularniejsze rozwiązanie. Mam tylko wątpliwość, czy potrzebne będą jakieś zmiany w sposobie fundamentowania, w stosunku do tego, co będzie opisane w dokumentacji.

– Jak wspomniałem, w każdym projekcie określa się sposób posadowienia budynku dopasowany do obciążeń, jakie będzie on przekazywać na fundament oraz do nośności gruntu. W projektach gotowych, parametry te projektowane są dla przeciętnej nośności gruntu i dla strefy klimatycznej centralnej Polski. Rzeczywiste warunki gruntowe na działce mogą oczywiście odbiegać od przyjętych w projekcie i jeśli są od nich znacznie gorsze, konieczne jest przystosowanie do nich fundamentowania budynku. To zawsze obowiązek projektanta dokonującego tzw. adaptacji projektu.

Co rozumieć pod pojęciem „gorsze warunki gruntowe”? Jakie konkretnie sytuacje będą wymagały zmiany sposobu fundamentowania?

– Wbrew pozorom, problemy przysparzają nie tylko grunty położone w bardzo szczególnych rejonach, np. na obszarach szkód górniczych, ale także nasypowe, torfowiska oraz grunty niepewne, których nie przebadano geotechnicznie. Przeprojektowanie fundamentów może być też konieczne w przypadku gruntów niejednorodnych, przewarstwionych, gdy w obszarze fundamentów występuje znaczne zróżnicowanie ich cech. Do poprawnego zaprojektowania fundamentów potrzebna jest więc dobra znajomość warunków gruntowo-wodnych. Dlatego zawsze warto wykonać badania geotechniczne – najlepiej zanim zostanie kupiona działka, by można było lepiej ocenić rzeczywisty koszt wybudowania na niej domu. Z badań takich można zrezygnować jedynie wtedy, gdy wokół stoją już domy podobne wielkością do naszego i wiadomo, że nie było problemów z ich budową.

Redakcja BD
fot. ZCB Owczary

Pozostałe artykuły z tego numeru
Instalacje wodne i kanalizacyjne
Inwestor: – Witam, jestem na etapie wyboru działki pod budowę domu i chciałbym porozmawiać o instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Instalacje wodne i kanalizacyjne
Wentylacja i klimatyzacja
Inwestor: – Dzień dobry, tym razem przyszedłem po porady dotyczące wentylacji i klimatyzacji domu.
Wentylacja i klimatyzacja
Kolektory i ogniwa fotowoltaiczne
Inwestor: – Witam, kontynuując temat nowoczesnych źródeł energii, chciałbym porozmawiać o tej pozyskiwanej ze słońca. Ostatnio to bardzo popularne zagadnienie, które i ja chciałbym zgłębić.
Kolektory i ogniwa fotowoltaiczne
Pompy ciepła
Inwestor: – Dzień dobry, podczas rozmowy o ogrzewaniu mówił pan o pompie ciepła.
Pompy ciepła
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Inwestor: – Witam, chciałbym kontynuować temat ogrzewania domu. Rozmawialiśmy już o źródłach ciepła, teraz czas na sposoby jego rozprowadzania po budynku. Waham się, czy postawić na grzejniki, czy na podłogówkę.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie
Inwestor: – Dzień dobry, chciałbym zasięgnąć fachowych opinii na temat tego, czym ogrzewać dom.
Ogrzewanie
Okna, drzwi, bramy garażowe
Inwestor: – Tym razem chciałbym porozmawiać o tym, jak wybrać do domu okna, drzwi i bramę garażową. Zdaję sobie sprawę, że tematyka jest obszerna, ale może uda się dowiedzieć przynajmniej najważniejszych rzeczy.
Okna, drzwi, bramy garażowe
Dachy, pokrycia, orynnowanie
Inwestor: – Dzień dobry, po omówieniu fundamentów, ścian i stropów chciałbym zasięgnąć fachowych opinii na temat dachów i pokryć dachowych. Zdaje się, że to bardzo ważne elementy domu, przy tym niestety dość trudne do wykonania i kosztowne.
Dachy, pokrycia, orynnowanie
Instalacje elektryczne, teletechniczne i oświetlenie
Inwestor: – Dzień dobry! Na koniec naszych rozważań o budowie domu chciałbym uzyskać nieco informacji na temat instalacji elektrycznych, teletechnicznych i oświetlenia. Od czego zaczniemy?
Instalacje elektryczne, teletechniczne i oświetlenie
Najnowsze wydanie