Okna, drzwi, bramy garażowe

Inwestor: – Tym razem chciałbym porozmawiać o tym, jak wybrać do domu okna, drzwi i bramę garażową. Zdaję sobie sprawę, że tematyka jest obszerna, ale może uda się dowiedzieć przynajmniej najważniejszych rzeczy.

Ekspert budowlany: – Służę pomocą. Proponuję zacząć od okien.

No właśnie, które wybrać: plastikowe czy drewniane? Co się bardziej opłaci.

– Hmm, wybierając okna, wielu inwestorów – podobnie jak pan – koncentruje się przede wszystkim na cenie i materiale, z jakiego wykonane są ramy. Tymczasem dobre okno, z jakiego budulca by nie było, powinno spełniać kilka warunków. Najważniejsze, żeby było ciepłe. Dlatego dokonując wyboru, trzeba zwrócić uwagę na współczynnik U, określający ciepłochronność okna. Od 2017 r. okna fasadowe nie mogą mieć U większego niż 1,1 W/(m²·K). Od 1 stycznia 2021 r. współczynnik ten ma wynosić 0,9. Dla okien dachowych parametr ten to odpowiednio 1,3 i 1,1.

Generalnie im współczynnik ten jest niższy, tym lepiej, choć należy zachować umiar, ponieważ niższe parametry będą miały swoją cenę. Kupując okna nie dajmy się zwieść. Większość producentów podaje parametry termiczne dla okna referencyjnego: jednoskrzydłowego o wymiarach 123 x 148 cm. A dla naszych okien, o innych wymiarach, ciepłochronność będzie nieco inna. Niestety, niektórzy sprzedawcy podają współczynnik U dla samej szyby, a ten jest zawsze dużo niższy. Energooszczędność okna zależy bowiem od właściwości całego systemu – pakietu szybowego, budowy profili oraz uszczelnienia.

A co z bezpieczeństwem?

– Z policyjnych statystyk wynika, że najwięcej włamań do domów odbywa się przez okna, szczególnie tarasowe. Dlatego ich producenci stosują rozmaite zabezpieczenia, takie jak wzmocnione profi le, szyby laminowane folią, klamki z zamkiem, a także specjalne okucia. W modelach antywłamaniowych zaczepy mają kształt grzybka, co utrudnia wyważenie okna. Im więcej tych elementów, tym bezpieczniej możemy się czuć, choć trzeba sobie zdawać sprawę, że dla włamywacza nie ma bariery nie do pokonania. Kwestią jest tylko czas, potrzebny intruzowi na sforsowanie okna. Odporność na włamanie określa sześć klas RC – od 1 do 6. W przypadku najniższej bariera praktycznie nie będzie stawiała oporu. Do sforsowania okien o wyższej klasie włamywacz będzie potrzebował nieco więcej czasu. Trzeba jednak zastrzec, że produkty o klasie wyższej niż 3 oferowane są sporadycznie.

Redakcja BD
fot. Krispol

Pozostałe artykuły