Instalacje elektryczne, teletechniczne i oświetlenie
Instalacje elektryczne, teletechniczne i oświetlenie
Inwestor: – Dzień dobry! Na koniec naszych rozważań o budowie domu chciałbym uzyskać nieco informacji na temat instalacji elektrycznych, teletechnicznych i oświetlenia. Od czego zaczniemy?
Ekspert budowlany: – Dzień dobry, zacznijmy od tego, że... planowanie i wykonanie instalacji elektrycznej powinno się odbywać tylko z pomocą dobrego elektryka. My natomiast możemy porozmawiać na ten temat bardziej ogólnie.
– Dobrze, jaki więc powinien być mój pierwszy krok jako inwestora w tym temacie?
– Najpierw trzeba pomyśleć o tym, jak zapewnić przyłączenie działki do sieci elektrycznej.
– Czy bez tego nie da się prowadzić budowy?
– Da się, zawsze można skorzystać z generatora prądotwórczego, ale nie jest to zbyt wygodne. Takie rozwiązanie praktykuje się wtedy, gdy musimy długo czekać na wykonanie przyłącza, a nie chcemy przez to opóźniać rozpoczęcia budowy. Musi pan bowiem wiedzieć, że nawet w prostym przypadku, gdy mamy słup linii niskiego napięcia na działce albo znajduje się on po drugiej stronie drogi, procedury w zakładzie energetycznym potrafi ą trwać kilka miesięcy. Jeszcze dłużej poczekamy, gdy przyłącze jest długie i biegnie przez działki sąsiadów. Wówczas musimy uzyskać zgodę od każdego z nich, co wydłuża proces. Dlatego starania o przyłączenie do sieci należy zacząć jak najwcześniej. Zresztą dokument z zakładu energetycznego, stwierdzający, że posesję da się zaopatrzyć w prąd (tzw. promesę) trzeba dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę. Tak samo, jak i promesy o możliwości zapewnienia innych mediów.