Mostki termiczne

Przez mostki termiczne ciepło ucieka szczególnie intensywnie – pod względem strat energii to najsłabsze miejsca w przegrodach zewnętrznych. Jeżeli nie zadbamy o ich eliminację, nasz dom będzie energooszczędny tylko na papierze.

Mostki termiczne
Mostki cieplne, nazywane też termicznymi, są miejscami o słabszej izolacyjności w ścianach, dachu i innych przegrodach zewnętrznych. Można powiedzieć, że to ich wadliwe miejsca. Najczęściej występują tam, gdzie:

  • przerwano ciągłość izolacji cieplnej (choćby przez jej niestaranne ułożenie);
  • zastosowano materiał o gorszej ciepłochronności (np. żelbetowe nadproże w ścianie z betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej);
  • wykonano niefachowe połączenie elementów (np. osadzenie okna w ścianie).

Powyższe przykłady to jedynie czubek góry lodowej. Wbrew pozorom bardzo trudno wyeliminować mostki całkowicie i projektant musi iść na kompromis pomiędzy parametrami cieplnymi, wytrzymałością i łatwością wykonania. Jednak to nie mostki przewidziane w projekcie są największym problemem. Każdy rozsądny projektant, wiedząc, że gdzieś może powstać mostek cieplny, spróbuje go wyeliminować albo przynajmniej ograniczyć. Dobrym przykładem jest tu osadzenie okien oraz budowa balkonów. Wypracowano już rozwiązania i materiały, dzięki którym można zminimalizować ucieczkę ciepła w tych miejscach.

 

Znacznie bardziej kłopotliwe są mostki, których projekt nie przewidywał – powstałe w wyniku jego nierozważnych zmian albo przez zwykłe niechlujstwo budowlańców.

 

Mogą spowodować, że nasz wymarzony dom nie tylko nie osiągnie założonego standardu energetycznego. Dodatkowo będziemy się borykać z problemami w rodzaju wilgoci wykraplającej się na przemarzających fragmentach ścian.

Redakcja BD
fot. Austrotherm

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny