Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne

Słońce może zapewniać w domu nie tylko naturalne światło. Dzięki kolektorom słonecznym możemy mieć ponadto niemal darmową ciepłą wodę, a ogniwa fotowoltaiczne dadzą nam prąd. Takie instalacje można założyć również w już istniejącym, zamieszkanym budynku, choć nie ma co ukrywać – będzie nieco trudniej niż w dopiero powstającym.

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne
Słońce dostarcza nam w ciągu roku tyle energii, że gdybyśmy umieli ją odpowiednio przechwycić, nie musielibyśmy w ogóle ogrzewać domów i przygotowywać c.w.u. w inny sposób. Problem w tym, że rozkład promieniowania słonecznego jest bardzo nierównomierny – latem nawet za dużo, a zimą bardzo mało. W efekcie w chłodnym sezonie nie uzyskamy zbyt wiele energii ze słońca, bo po prostu nie ma jej skąd wziąć.

 

Jeżeli więc sprzedawca obiecuje nam gorącą wodę z kolektorów nawet zimą, to znak, że powinniśmy zmienić sprzedawcę. Ta nierównomierność ma jednak i swoją korzystną stronę – ciepłe półrocze to okres nadmiaru i wówczas bez większego trudu uzyskamy odpowiednią ilość ciepłej wody. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy mają kocioł węglowy i chcieliby móc nie palić w nim latem albo nie grzać prądem wody do mycia.

Do czego słońce?

Słuchając niektórych sprzedawców oferujących kolektory i panele fotowoltaiczne (PV) można dojść do przekonania, że dzięki tym urządzeniom zapewnimy ciepłą wodę niemal przez cały rok, być może jeszcze ogrzejemy dom, a wydając „nieco” więcej na panele PV zarobimy jeszcze grube pieniądze, odsprzedając nadmiar prądu do sieci.

 

Niestety, rzeczywistość nie wygląda tak różowo. Typowa instalacja z kolektorami słonecznymi może pokryć większość zapotrzebowania na ciepło w okresie od wiosny do jesieni. Wspomaganie ogrzewania wymaga już jej bardzo dużego rozbudowania, a to ma wątpliwy sens ekonomiczny – koszty są niewspółmierne do korzyści.

Redakcja BD
fot. Hewalex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny