C.w.u. w systemie z pompą ciepła

Pompy ciepła kojarzy się przede wszystkim z ogrzewaniem budynków. Takie urządzenia, niejako przy okazji, zapewniają też ciepłą wodę użytkową. Jednak najszybciej rozwijający się segment rynku to pompy o niewielkiej mocy, przeznaczone tylko do c.w.u. Co przesądza o ich atrakcyjności?

C.w.u. w systemie z pompą ciepła
Pompa ciepła przygotowująca ciepłą wodę użytkową to właściwie nie jedno, ale trzy rozwiązania:

  • pompa służąca głównie do ogrzewania domu, dodatkowo przygotowująca c.w.u.;
  • odrębne pompy typu powietrze/woda, przygotowujące wyłącznie wodę użytkową;
  • pompy do basenów kąpielowych, również pracujące w systemie powietrze/woda.

Tym co je łączy są przede wszystkim niskie koszty podgrzania wody, dostępnej w dużej ilości oraz wygoda, bo wszystko odbywa się w pełni automatycznie.

 

Jednak różnice są bardzo duże i nawet każdy z tych wariantów ma rozmaite odmiany. A żeby nie było zbyt łatwo, pompa bardzo często współpracuje jeszcze z kotłem albo przynajmniej z grzałką elektryczną.

Co dla kogo?

Gdy mamy lub planujemy pompę ciepła ogrzewającą budynek, wykorzystanie jej również na potrzeby c.w.u. jest oczywistym rozwiązaniem. Ale uwaga! Niektóre (choć nieliczne) modele mogą nie być przystosowane do ogrzewania wody użytkowej. Lecz najczęściej dotyczy to urządzeń pracujących w systemie powietrze/powietrze, który nie jest u nas specjalnie popularny. Zdarza się też, że do przygotowania c.w.u. konieczny jest zakup specjalnego modułu. Dla odmiany możemy również kupić kompletne urządzenie już z zasobnikiem wody i całym osprzętem schowanym w jednej obudowie.

 

Zanim więc zdecydujemy się na zakup – sprawdźmy, co dostajemy za nasze pieniądze. Sam zasobnik o pojemności 200 l kosztuje ponad 1000 zł, do tego trzeba jeszcze kupić osprzęt (zawory, naczynie wzbiorcze itd.) oraz zapłacić hydraulikowi.

Redakcja BD
fot. Koło

Pozostałe artykuły