Kotły i podgrzewacze

Sposób ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody jest sprawą kluczową głównie ze względu na komfort mieszkania w cieple oraz korzystania z bieżącej wody. Nie bez znaczenia są również późniejsze rachunki za paliwo, potrzebnej do wyprodukowania tego ciepła. Dlatego zakup odpowiednich urządzeń należy dobrze przemyśleć i koniecznie skonsultować z instalatorem, który weźmie na siebie odpowiedzialność za sprawne funkcjonowanie całej instalacji grzewczej.

Kotły i podgrzewacze
Kwestia wyboru źródła ciepła jest w każdym domu najważniejsza. W zasadzie od tego większość inwestorów zaczyna planowanie budowy domu. Dostępność do mediów często przesądza o zakupie działki, wiąże się bowiem np. z niemałymi kosztami związanymi z przyłączem do sieci gazowej. Dostęp do gazu przez większość inwestorów oceniania jest jako zaleta i możliwość ogrzewania budynku prawie bezobsługowym kotłem. Nie każda jednak lokalizacja poesji daje szansę na skorzystanie z tego nośnika. Wówczas alternatyw jest kilka, od najtańszego w eksploatacji, ale najmniej wygodnego w obsłudze kotła na węgiel, przez kocioł na gaz płynny lub olej (dość drogie w eksploatacji) po nadal drogą inwestycyjnie pompę ciepła (choć w tym przypadku oszczędności na rachunkach będą największe).

 

W przypadku wyboru nośnika ciepła nie tylko łatwość dostępu ma znaczenie. Istotne jest również to, czy w ciągu dnia obecny będzie dorosły domownik, który będzie mógł dołożyć opału. Oczywiście, w zależności od wyboru, potrzebna będzie lub nie, kotłownia o odpowiedniej wielkości i miejsce na magazynowanie opału – najlepiej, gdy można go trzymać w oddzielnym, ale przyległym do kotłowni pomieszczeniu.

 

Odmienne są też wymagania różnych urządzeń grzewczych odnoszące się do wielkości przewodów kominowych oraz ich odporności na działanie substancji zawartych w spalinach albo dymie.

 

Wszystkie te aspekty trzeba dobrze przemyśleć, zanim podejmie się ostateczne decyzje. Bezwzględnie warto poradzić się fachowca, który instalację grzewczą będzie układał. Mając doświadczenie w wykonywaniu takich instalacji w wielu różnych domach, powinien doradzić optymalne dla danej rodziny urządzenie zarówno do ogrzewania budynku, jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W tym drugim przypadku, liczą się ponadto zwyczaje domowników – dotyczące np. kąpieli pod prysznicem czy w wannie, oraz planowana liczba łazienek czy oddzielnej pralni.

 

Między innymi z wymienionych względów, wyborów dotyczących systemu grzewczego należy dokonać już na etapie powstawania projektu domu.

Redakcja BD
fot. Junkers

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny