Grzejniki i podłogówka

Zwykle w nowych domach łączy się co najmniej dwa rodzaje ogrzewania, w zależności od sposobu korzystania z danego pomieszczenia, wykończenia posadzki czy wymagań dotyczących temperatury. W sypialniach przeważnie montuje się grzejniki ścienne, w salonie, kuchni, wiatrołapie czy innych pomieszczeniach dziennych – grzejniki podłogowe lub kanałowe. Jakie wybrać i w jaki sposób podłączyć je do instalacji, by zapewniały odpowiedni komfort cieplny?

Grzejniki i podłogówka
Najpopularniejsze w obecnie budowanych domach są mieszane instalacje grzewcze – z podłogówką na parterze i grzejnikami w sypialniach na piętrze. Na taką instalację decydują się prawie wszyscy inwestorzy. Montaż podłogówki nie oznacza jednak rezygnacji z tradycyjnych grzejników ściennych, których podstawową zaletą jest zdolność do szybkiego podnoszenia temperatury w pomieszczeniach. Jedynym uzasadnionym wyjątkiem są domy ogrzewane pompami ciepła, które najczęściej w całości ogrzewa się podłogówką.

Grzejniki

W przypadku nowego domu rodzaj oraz moc grzejników powinny zostać określone już w projekcie budowlanym. W praktyce bywa z tym różnie. Najczęściej rodzaj i moc grzejników dobiera hydraulik układający instalację. Możliwości jest wiele, bo producenci prześcigają się we wprowadzaniu rozmaitych wzorów, które oprócz dostarczania ciepła mogą pomieszczenia dekorować.

 

Konwektorowe. Elementem grzewczym są rury wyposażone w aluminiowe lub miedziane ożebrowanie (lamele/człony), umieszczone w obudowie, która się nie nagrzewa, jest co najwyżej letnia. Tego typu grzejniki w 95% przekazują ciepło do pomieszczenia na drodze konwekcji, czyli ogrzewając przepływające przez nie powietrze. Przepływ ten może być przy tym grawitacyjny (naturalny), bądź wymuszony wentylatorem (w tym drugim wariancie konwektory zasilane zimną wodą mogą latem chłodzić wnętrza). Konwektory są lekkie, mają małą pojemność wodną i szybko się nagrzewają, bardzo dobrze więc uzupełniają podłogówkę, która wolno się nagrzewa.

Redakcja BD
fot. Kermi

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny