Dociekliwy Inwestor: – Dzień dobry, panie inżynierze. Czy mógłbym znów zająć trochę czasu?
Majster Guru: – Ach, to pan – witam i zapraszam. Jakże mógłbym odmówić tak dociekliwemu inwestorowi? O co tym razem chciałby pan spytać?
– Uświadomiłem sobie, że kiedy przed miesiącem opowiadał mi pan o sposobach ogrzewania domu, była mowa o kotłach i pompach ciepła, a nawet o podgrzewaniu wody, kolektorach słonecznych i wentylacji, a zupełnie zapomniałem zapytać, czy lepiej zainstalować grzejniki czy podłogówkę. Co pan poleca, bo w Internecie przeczytałem wiele sprzecznych opinii?
– Ani o grzejnikach, ani o podłogówce rzeczywiście nie rozmawialiśmy, gdyż pierwsze pańskie pytanie podczas naszej poprzedniej rozmowy brzmiało: czym ogrzewać dom? Skupiliśmy się więc na zaletach i ograniczeniach rozmaitych nośników energii i źródeł ciepła oraz na kwestii rozsądnego wyboru takiego, czy też raczej – takich, które pasują do możliwości, potrzeb i upodobań mieszkańców. Natomiast pańskie dzisiejsze pytanie nie odnosi się do tego, czym ogrzewać dom, lecz raczej – jak to robić. No cóż, uprzedzam, że także tym razem nie da się na nie odpowiedzieć jednym zdaniem. Ale skoro tak miło nam się zeszłym razem gawędziło, to zapraszam – proszę usiąść wygodnie, możemy wyjaśnić sobie kilka w gruncie rzeczy prostych spraw. Pyta więc pan o ogrzewanie podłogowe.
– No tak, chodzi mi przede wszystkim o to, czy warto wydawać pieniądze na jego instalację. Przecież w starych domach są tylko grzejniki i to zupełnie wystarcza.
– Zacznijmy może od tego, że upieranie się przy montażu wodnego ogrzewania podłogowego w istniejącym budynku byłoby rzeczywiście swego rodzaju ekstrawagancją. Jest to zwykle możliwe, ale dość kłopotliwe i kosztowne. Jeśli zamierzamy podnieść komfort cieplny w wybranych pomieszczeniach, na przykład w łazienkach, to zwykle w takiej sytuacji instaluje się tam podłogówkę elektryczną, i można to zrobić nawet przy okazji wymiany płytek. Pan jednak będzie budował nowy dom.
W przypadku nowo wznoszonych budynków wodna instalacja podłogowa nie kosztuje dużo więcej niż klasyczna instalacja grzejnikowa. W każdym razie koszty są porównywalne, bo podłogówka przestała już być czymś nowym czy niezwykłym, a wykonawcy i dostawcy materiałów mocno konkurują ze sobą, także pod względem cenowym. A jeśli już mowa o kosztach, to powinien pan pamiętać, że wydatki na wykonanie porządnej instalacji grzewczej to zaledwie ułamek całkowitych nakładów na budowę – oczywiście znaczący, ale tylko ułamek.
Natomiast to, jak zostanie ona wykonana, ma absolutnie decydujący wpływ nie tylko na komfort mieszkańców, lecz także na koszty eksploatacji budynku przez długie lata. Myślę więc, że przede wszystkim powinniśmy się zająć zaletami i ograniczeniami ogrzewania podłogowego, aby wiedział pan, na co ewentualnie wyda swoje pieniądze. A zatem: czy wie pan, jaka jest zasadnicza różnica między ogrzewaniem grzejnikami a ogrzewaniem płaszczyznowym?
fot. JAGA