Fundamenty, ściany, stropy

– Wiosną zamierzam rozpocząć budowę domu, więc chciałbym się dowiedzieć, jaki będzie najlepszy i przy tym tani sposób fundamentowania, z czego postawić energooszczędne ściany i wytrzymały strop?


Dociekliwy Inwestor: – Dzień dobry, panie inżynierze!

 

Majster Guru: – Dzień dobry, w czym mogę pomóc?

 

– Wiosną zamierzam rozpocząć budowę domu, więc chciałbym się dowiedzieć, jaki będzie najlepszy i przy tym tani sposób fundamentowania, z czego postawić energooszczędne ściany i wytrzymały strop?

 

– Proponuję zacząć od fundamentów, ponieważ stabilne oparcie budynku na gruncie to warunek konieczny dla zapewnienia bezpieczeństwa całej budowli. Dlatego zaprojektowanie i wykonanie tego elementu, dostosowanego do warunków gruntowych, wymaga szczególnej staranności. Ewentualne błędy będzie bardzo trudno naprawić, a koszty z tym związane mogą być niezwykle wysokie.

 

– No właśnie, wspomniał pan o projekcie. Podobnie jak większość inwestorów, chciałbym wybrać gotowy projekt, ale nie wiem, czy potrzebne będą jakieś zmiany w sposobie fundamentowania, w stosunku do tego, co będzie opisane w dokumentacji?

 

– W każdym projekcie określa się sposób posadowienia budynku dopasowany do obciążeń, jakie będzie on przekazywać na fundament oraz do nośności gruntu. W projektach powtarzalnych, parametry te projektowane są dla przeciętnej nośności gruntu i dla strefy klimatycznej centralnej Polski. Rzeczywiste warunki gruntowe na działce mogą oczywiście odbiegać od przyjętych w projekcie i jeśli są od nich znacznie gorsze, konieczne jest przystosowanie do nich fundamentowania budynku.

 

– Gorsze, czyli jakie? W jakich konkretnie sytuacjach konieczna będzie zmiana sposobu fundamentowania?

 

– Przeprojektowania fundamentów wymagają budynki stawiane na gruntach nasypowych, torfowiskach, na obszarach szkód górniczych, a także na gruntach niepewnych, których nie przebadano geotechnicznie. Problemów mogą przysporzyć też grunty niejednorodne, przewarstwione, gdy w obszarze fundamentów występuje znaczne zróżnicowanie ich własności. Do poprawnego zaprojektowania fundamentów potrzebna jest więc dobra znajomość warunków gruntowo-wodnych. Dlatego zawsze warto wykonać badania geotechniczne – najlepiej zanim zostanie kupiona działka, by można było lepiej ocenić rzeczywisty koszt wybudowania na niej domu. Z badań takich można zrezygnować jedynie wtedy, gdy wokół stoją już domy podobne wielkością do naszego i wiadomo, że nie było problemów z ich budową.

fot. LEGALETT

Pozostałe artykuły